Полуниця: час і сорти для весняної посадки

Клубника: время и сорта для весенней посадки
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Вибір і підготовка ділянки
  2. Посадка полуниці
  3. Теплі грядки

Розсаджувати полуницю рекомендується в квітні, коли земля вже прогрілася, але волога ще не випарувалася. Це найсприятливіший час для насадження полуничних грядок. Якщо ж момент упущений, після посадки кущики доведеться добре полити. При високих температурах потреба вологи у рослини значно підвищується.

Якщо полуниці 2-3 роки, можна просто розсадити молоді кущики, замінити ними старі. Але якщо вона плодоносить понад 4-5 років, бажано оновити сорти.

Серед суперранніх і ранніх сортів добре себе зарекомендували – 
Машенька, Зоря, Альба, Кама, Дивна, Азія, Зефір, Октава, Маришка, Даренка, Кімберлі та ін. Вони урожайні, володіють хорошими смаковими якостями, досить стійкі до хвороб і шкідників.

Середньостиглі сорти, які порадують хорошим смаком і урожаєм, – Фестивальна, Кардинал, Гігантела, Цариця, Панайота, Мармелада, Ароза. Пізньостиглі – 
Флоренція, Ред Гонтлет, Гора Еверест, Руяна та ін.

Садівники відзначають, що чим пізніший період дозрівання полуниці, тим більш насичений у неї смак. Це пов’язано з кількістю сонця, яке отримує ягода.

Існують також ремонтантні сорти, які дають по кілька врожаїв за сезон – 
Ірма, Королева Єлизавета 2, Сельва, Альбіон, Діамант, Еві 2, Фінес, Фламенко, Сан Андреас та ін.

Вибір і підготовка ділянки

Для вирощування полуниці бажано вибрати добре освітлену ділянку, на якій не застоюється вода і глибоко розташовані підземні води. Культура любить вологу, але не надмірну. Переносить незначне затінення, але краще плодоносить на сонячній території. Звичайно, висаджувати полуницю на крутих схилах, які пересихають влітку, теж не рекомендується.

Добре, якщо попередниками були буряк, морква, цибуля, часник, горох, квасоля, петрушка або зернові культури. Небажано висаджувати полуницю після картоплі, капусти, огірків, томатів або інших пасльонових.

Важливо правильно підготувати землю. Полуниця любить супіщаний, пухкий, багатий поживними речовинами ґрунт. Якщо з осені не вдалося ґрунт удобрити, можна це зробити навесні.

Добре внести перегній під перекопування – 4-5 кг на 1 кв. м. Можна вносити по 2 жмені добрива в кожну лунку, змішуючи його з землею. Якщо ґрунт піщаний, кількість перегною бажано подвоїти. У глинистий ґрунт, рекомендується також внести пісок – 
відро на 1 кв. м.

Можна використовувати комплексні добрива (відповідно до інструкції), до складу яких входить азот, фосфор, калій.

Якщо на ділянці кислий ґрунт, за 2 тижні до посадки необхідно провести його олужнення. Вапнування перед посадкою не рекомендується. Можна використовувати доломітове борошно – 300-400 г на 1 кв. м, крейду – 200-300 г на 1 кв. м, золу – 400-500 г на 1 кв. м. Кислотність ґрунту можна визначити за допомогою спеціальних лакмусових папірців, які продаються в спеціалізованих магазинах. А також – за бур’янами, що ростуть на ділянці. Про кислотність свідчить велика кількість пирію, хвоща польового, мати-й-мачухи, подорожника, буркуну, щавлю кінського, ромашки, м’яти, лохини.

Посадка полуниці

У весняної посадки є свої переваги. До осені кущі будуть добре розвиненими і вкоріненими, тому спокійно підуть на зимівлю. Також рослини, які не взялися, можна замінити на нові. Головний недолік в тому, що урожаєм солодка ягода порадує вже наступного року.

Перед висадкою коріння полуниці для дезінфекції та підживлення можна потримати 20-30 хвилин в медовій воді – 1 ч. ложка натурального меду на 1 склянку води.

Кущі небажано висаджувати занадто густо, потрібно залишити місце для розростання. Між рядами рекомендується залишати 60-70 см, між рослинами – 25-30 см. Можна садити в шаховому порядку, з інтервалами між кущами не менше 25 см. Молоді кущики рясно поливають. Коли вода вбереться, можна замульчувати землю навколо насаджень.

Стало популярним висаджування полуниці під чорним агроволокном (щільність 60 г на кв. м). Це допомагає позбутися стомлюючої прополки, захищає коріння рослин від зворотних заморозків і палючого сонця. Ягоди, що виросли на агроволокні, чисті, збирати їх легко і приємно.

Агроволокно потрібно настелити на місце майбутніх грядок, закріпити кілочками або іншим способом. Потім нарізати в ньому отвори там, де планується посадка кущів. Далі все, як при звичайній посадці полуничних грядок.

Подальший догляд за полуницею – 
полив по мірі висихання землі, прополка (якщо немає агроволокна), підживлення 3 рази за сезон – під час посадки, в період формування бутонів (гній або пташиний послід розвести водою 1:10, можна підживити нітроамофоскою або іншими комплексними добривами), після збору врожаю (200 г золи на 10 л води).

Теплі грядки

Все частіше садівники висаджують полуницю на теплих грядках. Їх ширина зазвичай близько 1 м, довжина – 
на власний розсуд. Каркас можна зробити з підручних матеріалів – дощок, залишків шиферу, цегли і т. п. На дно укладають картон і дрібну сітку від гризунів, потім невеликий шар піску, після цього поживну «подушку» – різні органічні відходи (залишки здорових рослин з городу, шкірки фруктів і овочів, товчену шкаралупу яєць і т. д. Не можна закладати залишки бур’янів, бадилля картоплі та томатів.) Товщина шару – не менше 20 см. Його можна полити розчином пташиного посліду – 1:10.

Верхній шар теплих грядок – родюча земля, 15-20 см.

Висаджують полуницю звичайним способом. Можна на агроволокно. Догляд полягає в своєчасному поливі та прополюванні при відсутності агроволокна. Підживлення полуниця, що росте на теплих грядках, не потребує.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ