Вибираємо саджанці

Саженцы с открытой корневой системой
Саженцы с открытой корневой системой
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Вік
  2. Головна увага корінню
  3. Стовбур і гілки
  4. Місце щеплення
  5. Вид підщепи
  6. Вибираємо тільки районовані сорти

Весна – прекрасний час для посадки дерев і чагарників. В ґрунті ще достатньо вологи, а рослини встигнуть добре вкоренитися до зими. Перш за все, навесні необхідно садити ті дерева і чагарники, які погано переносять осінню посадку.

Вік

Як правило, для закладки звичайного саду використовуються дворічні саджанці яблуні, груші, вишні, сливи, волоського горіха та інших культур, вони приживаються найкраще. При вирощуванні на шпалері рекомендують висаджувати однолітки. Іноді в південних районах зі сприятливими умовами, з достатнім зволоженням ґрунту використовують однолітки. Деякі дводомні рослини зручніше висаджувати на постійне місце в трирічному віці, коли можна визначити їхню стать.

Деякі недосвідчені дачники, сподіваючись швидше отримати урожай, купують великі саджанці: 4-5 років, а іноді і 6-8. Робити цього не слід, так як доросла рослина на новому місці буде хворіти набагато довше, ніж молода, пересаджена у віці 1-2 років. І перший урожай отримаємо практично в один і той же час, зазвичай через 2-3 роки: і з молодого дерева, і з пересадженого дорослого.

Головна увага корінню

Купуючи саджанці, слід уважно оглянути їх кореневу систему. Коріння здорової рослини добре розвинене, має багато відгалужень, його поверхня коричневого кольору з характерним здоровим блиском, воно пружне, не ламається при згинанні. На зрізі корені повинні бути білими, без бурих плям – слідів гниття і обмерзання. Нарости і здуття на коренях є першими ознаками кореневого раку. Єдиний виняток – обліпиха, у саджанців якої на корінцях утворюються особливі нарости-бульби, які забезпечують всмоктування азоту з повітря, і, природно, не є ознакою хвороби.

При зберіганні саджанців коріння зазвичай поміщається у вологу тирсу або торф, буває, що воно попередньо змочене в глиняну бовтанку для збереження вологи.

Дуже добре, якщо на кінцях коренів видно білуваті напливи. Це калус – 
тканина, що розвивається на ранових поверхнях, а при викопуванні саджанця корінці пошкоджуються навіть при дуже акуратному витяганні рослини з ґрунту. Наявність калуса свідчить про те, що загоєння пошкоджень йде нормально, і з цього місця скоро почнуть рости нові молоді корінці.

При пересадці саджанців із закритою кореневою системою коріння пошкоджується набагато менше, рослини приживаються швидше. Крім того, з посадкою таких саджанців можна не поспішати: вони прекрасно зберігаються тривалий час. А садити їх можна не тільки ранньою весною і восени, а практично протягом усього періоду вегетації. Недолік саджанців із закритою кореневою системою: вони коштують дорожче, і не можна побачити, яка у них коренева система.

Купуючи рослину в контейнері, бажано переконатися, що вона дійсно росла в ньому, а не була посаджена туди кілька годин тому. У саджанців, вирощених в контейнері, корені зазвичай щільно заповнюють всю земляну грудку і навіть намагаються знайти вихід через дренажні отвори. Тому, коли рослину витягують з тари, земляна грудка не розсипається. Саджанець, посаджений недавно, з контейнера витягується практично без зусиль, причому видно його оголені корені, а ґрунт залишається в контейнері.

Стовбур і гілки

Стовбур дерева повинен бути прямим, гнучким і гладким, кора на ньому – 
здорова, блискуча, без зморшок, під корою – жива, зелена тканина. Саджанці-дворічки повинні мати не менше трьох-чотирьох добре розвинених скелетних гілок, спрямованих в різні боки. Варто звернути увагу на те, щоб гілки саджанця відходили від стовбура на кут не менше 45°, інакше їх доведеться видалити, так як в подальшому така «вилка» може розірвати дерево.

При посадці навесні у саджанців з відкритою кореневою системою не повинно бути листя, що розпустилося, так як наявність листя збільшує площу випаровування вологи, яку коріння ще не може дати рослині. В результаті саджанець віддає свою вологу і швидше сохне, а це ускладнює приживлюваність рослини на новому місці. Навіть якщо у саджанця сильно набрякли бруньки, його можна вважати перестоялим. Така рослина після посадки буде довго хворіти і може загинути.

Місце щеплення

Слід звернути увагу і на місце щеплення саджанця. Воно має бути абсолютно сухим, без ранок і тріщин, не лущитися. Якщо є лущення і тріщинки, то ймовірно саджанець вражений трутовим грибком, і дерево швидко загине.

Якщо щеплення взагалі не видно, то, швидше за все, замість сортового саджанця намагаються продати дичку. Недобросовісні продавці іноді роблять імітацію щеплення, так що купувати саджанці краще в сертифікованих розсадниках або у знайомих, перевірених садівників.

Вид підщепи

При виборі саджанця необхідно звернути увагу на те, на якій підщепі вирощена рослина. Від цього залежить, коли чекати першого врожаю. Саджанець на вегетативній (клоновій) підщепі швидше вступає в плодоношення в порівнянні з саджанцем на насіннєвій підщепі.

Відрізнити рослину на клоновій підщепі можна за характерними залишками бруньок в нижній частині стовбура.

Вибираємо тільки районовані сорти

Дуже важливо, щоб саджанець був районованим, тобто пристосованим до умов тієї місцевості, на території якої знаходиться сад. Особливо ризиковано купувати саджанці, районовані в більш південних регіонах, так як вони можуть замерзнути взимку або під час весняних заморозків.

Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ