Обрізка троянд перед укриттям на зиму

Обрезка роз перед укрытием
Реклама
Читати російською мовою

Осіння обрізка троянд потрібна для успішної зимівлі. Перш за все, вона допомагає рослині підготуватися до холодів і спокійно «заснути» до весни. 

Більшість троянд, отриманих в результаті селекції, – це практично вічнозелені рослини, які не можуть самі по собі увійти в стан спокою. Звичайно, в наших широтах всім трояндам доводиться входити в нього, так як при мінусових температурах вегетація переривається, але як тільки температура підвищується вище нуля, троянди пробуджуються, і у них починається сокорух.

При різкому зниженні температури сік замерзає, кристали льоду розривають тканини, а на пагонах утворюються поздовжні тріщини-морозобоїни. Через ці рани інфекція вільно проникає всередину рослини. 

Молоді пагони, які не встигли одерев’яніти, неминуче загинуть після перших же серйозних морозів. Відтанувши, ці пагони загнивають, і під укриттям з’являються великі осередки інфекції, що може погубити рослину.

Після правильно проведеної обрізки троянди стають більш зимостійкими, крім того, вона благотворно впливає на якість цвітіння в наступному році, сприяє омолодженню кущів, так як видалення старих пагонів дає поштовх розвитку нових в наступному сезоні.

Головне – не поспішати

Щоб осіння обрізка принесла рослині користь, а не шкоду, її потрібно провести вчасно. Якщо обрізати троянду у вересні, коли ще досить тепло, ця процедура викличе бурхливий ріст молодих пагонів, що тільки знизить зимостійкість куща.

Сигнал того, що троянди час обрізувати – це стійкий перехід нічної температури нижче нульової позначки (приблизно до 1-5 градусів морозу). Найчастіше така погода встановлюється в середині-кінці жовтня. Для обрізки слід вибрати сухий, сонячний, безвітряний день.

Види обрізки

Приступаючи до обрізки, потрібно пам’ятати, що різні сорти троянд обрізуються по-різному. Існує 4 види обрізки: радикальна, довга, середня і коротка.

При радикальній обрізці троянда зрізується практично на пень, іноді залишають 1-2 бруньки. Така обрізка застосовується досить рідко, тільки в екстрених випадках: для омолодження старих кущів і якщо більша частина пагонів уражена хворобами. Це вимушена процедура, яка проводиться для порятунку куща від загибелі, але при цьому радикальна обрізка може знизити зимостійкість троянди. Про це не слід забувати, тому рослину після такої обрізки слід укрити більш ретельно.

Щорічно восени застосовується довга, середня або коротка обрізка троянд. Якщо для всіх троянд застосувати середню обрізку, вони не загинуть і прекрасно перезимують, але всі свої кращі якості не розкриють.

Наприклад, у чайно-гібридних троянд дуже щільна деревина, і пригнути їх, щоб помістити в укриття, досить складно, але вкривати ці троянди все одно необхідно. У той же час чайно-гібридні троянди мають підвищену регенеративну здатність, яка дає можливість їм щорічно оновлюватися, тобто тривалий час залишатися молодими. 

А ось санітарна обрізка потрібна всім типам і різновидам троянд, так як слабкі, відмерлі та хворі пагони послаблюють рослину.

При довгій обрізці зрізуються практично тільки верхівки пагонів, а також слабкі, недозрілі, хворі, обламані та засохлі пагони, і ті, що ростуть всередину куща. Всі здорові здеревілі пагони залишаються. Такий вид обрізки застосовується в основному для високорослих типів і сортів троянд: видових, паркових, старовинних, англійських.

Причому найбільш зимостійкі, квітучі тільки один раз за все літо паркові троянди восени взагалі не обрізують, а молоді пагони тільки прищипують, так як такі троянди встигають підготуватися до зими, деревина у них до осені достатньо визріває.   

Ґрунтопокривні троянди теж можна не обрізувати, але для стимуляції цвітіння невелика обрізка верхівок пагонів буває вкрай корисною. У будь-якому випадку з кущів всіх типів троянд видаляємо замерзлі і засохлі квіти, квіткові бутони і плоди.   

Виткі троянди не відрізняються такою хорошою зимостійкістю, але обрізати їх потрібно не менш дбайливо. Особливістю цих троянд є те, що у них квіткові бруньки формуються на торішніх пагонах. Тобто, якщо восени ці пагони обрізати, то наступного року троянда практично не буде цвісти. 

При короткій обрізці залишаємо 3-4 бруньки. Так обрізують восени сильно розгалужені сорти дрібноквіткових поліантових троянд і деякі сорти низькорослих чайних і ремонтантних.

Середня обрізка застосовується для чайно-гібридних і троянд флорибунда. Хоча для флорибунди іноді застосовується комбінована обрізка. Взагалі, середня обрізка сприяє появі в наступному році більших квітів, що особливо важливо для великоквіткових троянд, і великої кількості сильних молодих пагонів.

При середній обрізці вибирається 5-6 потужних, молодих, добре здерев’янілих пагонів. Товщина обраних пагонів повинна бути не менше товщини олівця. Серед них не повинно бути пагонів, що ростуть всередину куща. Всі інші обрізуються під корінь. 

Визначити, молодий пагін чи ні, можна за тим, скільки на ньому відгалужень. Якщо їх багато, і до того ж на пагоні є тріщини, то це старий пагін. Якщо пагону 2-3 роки, то він вже старий, його потрібно видаляти, щоб троянда не старіла.   

Вибрані потужні молоді здеревілі пагони обрізуються до висоти 35-40 см, іноді до 50-60 см. Як правило, це становить половину висоти куща. На пагоні має залишатися від 5 до 10 бруньок. Якщо на місці зрізу деревина жива, біла, значить, пагін обраний правильно. Якщо кущ потужний і пагони дійсно сильні, можна їх залишити і більше, а після зимівлі прибрати зайві, особливо якщо серед них виявляться пошкоджені та обмерзлі. 

У межах однієї групи висоту обрізки теж слід варіювати: чим більше квіти у цього сорту, тим менше обрізують таку троянду. Наприклад, при обрізуванні чайно-гібридної троянди з більшими квітами слід залишати 8-10 бруньок на пагоні (45-60 см від поверхні ґрунту). А якщо квіти дрібніше, залишаємо 5-7 бруньок (35-40 см від землі).

Комбінована обрізка троянд флорибунда полягає в тому, що основні пагони піддаються середній обрізці, а побічні – короткій. Її проводять, щоб надати кущу більш витонченої форми.

При проведенні середньої і короткої обрізки важливо пам’ятати, що обрізані кущі повинні поміститися під укриття. 

Підготовка до обрізки

Видаляємо з-під троянди бур’яни, опале листя та інше рослинне сміття, так як там можуть знаходитися комахи-шкідники, їх личинки і спори грибків.

Секатор повинен бути дуже гострим, щоб отримати рівний, чистий зріз. Тупим інструментом можна травмувати рослину. Рвані надрізи погано гояться, рослина слабшає, в ранки потрапляє інфекція. 

Проводити обрізку троянди слід в дуже щільних рукавичках з високими до ліктя обшлагами.

Якщо кущ великий, бажано мати сучкоріз з довгими ручками, щоб дістатися до пагонів у центрі куща.

Секатор і сучкоріз попередньо необхідно продезінфікувати в розчині марганцівки або мідного купоросу. Інструмент можна протерти спиртом. Дезінфекцію інструменту бажано проводити після обрізки кожного куща, щоб не заразити весь розарій, якщо на ділянці виявилася одна хвора рослина.    

Техніка обрізки

Всі молоді незадерев’янілі зелені пагони повністю зрізують. Також слід видалити обламані, хворі і сухі пагони і ті, що ростуть всередину куща. Хворі пагони зрізують до здорової тканини або видаляють на пень. Відмерлі пагони восени добре видно по відсутності листя і коричнево-бурому кольору кори.

Обов’язково потрібно вирізати жируючі пагони. Це зростаючі від землі дуже високі та товсті пагони, що практично не мають розгалужень цього року. Такі пагони не зможуть пережити зиму. Їх зрізують або на кільце, або залишають пеньок висотою не більше 5 см.   

Обрізаючи частину пагона, зріз потрібно виконувати під кутом 45°, щоб на ньому не накопичувалася вода. Адже троянду вкривають не відразу після обрізки, а через деякий час, коли температура опуститься нижче -5°С, найчастіше це відбувається вже в листопаді. Так що обрізані троянди будуть деякий час стояти під дощем, на них буде падати перший сніг. Якщо зробити прямий зріз, то волога, яка потрапить на нього, залишиться там, і зріз буде тривалий час вологим і може загнити. З косого зрізу і вода, і сніг будуть відразу ж скочуватися і він швидше просохне.

Зріз робиться на висоті 0,5-1 см над брунькою. Гостра частина розташовується над брунькою, щоб вода, що потрапила на зріз, скочувалася в сторону, протилежну бруньці. Брунька повинна бути добре розвиненою і дивитися назовні куща. Так центр куща в майбутньому році стане більш вільним, всі пагони будуть краще провітрюватися та освітлюватися сонцем, а значить, кущ буде цвісти інтенсивніше і менше уражатися шкідниками і хворобами.

Але в цьому правилі є і виняток. Якщо необхідно сформувати кущ з вертикально зростаючими пагонами, деякі садівники радять при обрізуванні залишати бруньку, що буде дивитися всередину куща. 

Якщо на місці зрізу деревина коричнева, необхідно пагін зрізати до здорової тканини або вирізати повністю. 

Роботи після обрізки

Щоб через відкриті рани в рослину не потрапила інфекція, зрізи потрібно обробити. Деякі квітникарі застосовують садовий вар, але для троянд він не дуже підходить. Краще використовувати засіб «Жива кора» або звичайну зеленку.   

Для троянди зеленка – майже ідеальний антисептик. За допомогою ватної палички змащуємо зрізи, і отримуємо надійний щит, який не дасть інфекції проникнути у відкриту рану. Можна замазати зрізи олійною фарбою і лаком для волосся.

Деякі садівники радять обрізувати з трояндових кущів все листя. Причому саме обрізувати, так як, якщо відривати листя, яке ще міцно тримається на пагоні, можна пошкодити сплячі бруньки. 

У той же час інші вважають, що робити цього не слід, так як рослина отримує мікротравми, які відкривають ворота інфекції. Крім того, видалення листя з усіх троянд на ділянці – важка і марна праця. Питання про видалення листя кожен садівник вирішує самостійно, виходячи з особистого досвіду. 

Всі зрізані пагони і опале під час обрізки листя видаляємо з розарію і знищуємо, щоб не поширювати інфекцію.

Після обрізування кущ і ґрунт під ним необхідно обробити будь-яким фунгіцидом. Підійде Скор, Хом, Оксіхом, Абіга Пік, мідний або залізний купорос.

Після обрізування і видалення рослинного сміття прикореневі кола мульчуються сухим пухким ґрунтом, навколо пагонів насипаються конуси висотою 20 см. А після перших відчутних (-5°С) морозів приступають до укриття троянд.

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ