Пізня осінь – час обрізування актинідії

Час обрізування актинідії
Реклама

Роки три тому завели декілька рослин актинідії.
Прижилися добре, почали плодоносити.
Але вже в цьому році їх лоза почала сильно розростатися,
і, цілком ймовірно, актинідію потрібно обрізати.
Коли і як проводити це?
Д. І. ЛЯХОВИЙ,
Дергачівський р-н
Харківської обл.

Після перших сильних заморозків і листопаду в жовтні-листопаді актинідію потрібно обрізувати.

При обрізанні актинідії видаліть тонкі та поламані пагони, а також слабкі та ті, які загущують крону. Замініть 1-2 лози, які плодоносили протягом 3-х років. Вирізати лозу не обов’язково до самої землі – обріжте її до потужної молодої ліани, розташованої нижче до землі. Річних кілець актинідія не має, тому її вік можна визначити тільки за кольором кори і за товщиною ліани. Укоротіть вегетативні пагони до потрібної довжини. Генеративно-вегетативні пагони підріжте, залишивши не більше
30 см довжини. Всі, що залишилися на ліані, пагони рівномірно розподіліть на шпалері для просторого зростання і кращого освітлення. Вони повинні бути розташовані вільно вздовж шпалери, щоб в облистненому стані через них проходило розсіяне світло. У сильній тіні актинідія скидає листя; молоді пагони починають утворюватися не знизу, а вище (де більше сонця), тому знизу лоза оголюється.

Обрізаних з актинідії пагонів буде багато, їх можна використовувати для розмноження (наприклад, способом кільчування).

Якщо саджанці актинідії були посаджені недавно восени, то в перший рік, щоб уникнути їх пошкодження взимку, перед міцними морозами добре укрийте молоді рослини листям деревних порід. Щоб миші не пошкодили укриті пагони, спочатку на саджанці покладіть «собачу» м’яту (або будь-який матеріал, що відлякує гризунів), а потім вже укриття з листя. Миші не їдять пагони актинідії, але облаштовують простір для гнізда в теплому затишному місці. Щоб листя укриття не здуло сильним вітром, покладіть зверху ялинові або соснові лапки, сітку або інший відповідний матеріал. Плівкою актинідію не вкривайте. Укриття з ліани знімається зазвичай на початку квітня.

У майбутньому добре вкоріненим і підрослим молодим рослинам такого укриття вже не буде потрібно.

Буває, що після покупки і осінньої посадки у саджанців актинідії йдуть у ріст верхівкові пагони (це може трапитися і після обрізування ліани в теплу осінь). Тоді верхівки зростаючих пагонів прищипніть, що зазвичай призводить до припинення їх росту. Якщо навіть ці пагони не встигнуть визріти і загинуть взимку, то в нижній їх частині розташовується багато сплячих бруньок – з них навесні почнуть відростати нові пагони.

Також необхідно врахувати, що до початку плодоношення молода актинідія не витримує температуру нижче -30° морозу. Тому, якщо очікується сувора зима, то зніміть ліану зі шпалери і спустіть нижче, щоб її взимку накрив сніг.

Обрізування рослини актинідії

Час обрізування актинідії

  1. Довгі плодоносні гілки другого порядку гілкування слід укорочувати на відстані не менше 50 см від основи гілки. При такому укорочуванні видаляється частина гілки з розташованими на ній вегетативними пагонами, а плодоносна частина залишиться. Цей вид обрізування краще проводити восени, після збору врожаю.
  2. Для покращення освітлення плодів у червні можна проводити обрізування для укорочування подовжених частин гілок до 5-6 листків, розташованих позаду плодів.
  3. Під час осіннього санітарного обрізування видаляють засохлі, поламані, провисаючі частини гілок до доброї деревини. Основні лози необхідно замінювати кожні 3-4 роки, так як вони швидко старіють і стають непродуктивними. Для заміни основної лози слід вибрати сильну гілку біля основи плеча, плече зрізати за гілкою, гілку відігнути і підв’язати на місці видаленого плеча. Пошкоджені або підмерзлі основні батоги необхідно замінювати, не чекаючи їх старіння. Актинідія бурхливо росте, утворюючи безліч пагонів, тому велике значення має санітарне обрізування, в ході якого видаляють засохлі, поламані, слабкі та пагони, які загущують. Найкращим часом для проведення обрізування є осінь. Зазвичай обрізування проводять в кінці вересня – початку жовтня, після збору врожаю.

Ранньою весною обрізувати рослини актинідії не можна, це викликає сильне течіння соку, так званий «плач рослини». При необхідності краще відкласти обрізування до червня, коли активний рух соку припиниться.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ