Чим вкривати рослини?

Солому можно использовать только тогда, когда закончится осенний сезон дождей
Солому можно использовать только тогда, когда закончится осенний сезон дождей
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Сніг
  2. Ялинове гілля
  3. Опале листя
  4. Сухі гілки (хмиз)
  5. Бадилля і стебла овочів
  6. Солома
  7. Тирса
  8. Торф
  9. Мішковина
  10. Будматеріали

Восени багато рослин вкривають від майбутніх морозів. Це роблять для того, щоб пагони, а в деяких і коренева система, не вимерзли в холодну зиму. Ті рослини, для яких наш клімат свій рідний, можуть чудово перезимувати і без укриття. Чого не скажеш про екзотичних представників на наших присадибних ділянках. А це ми любимо – висаджувати у себе теплолюбні рослини, які цікаві своїм зовнішнім виглядом або плодами. Наприклад, це та ж молода актинідія, гумі, хурма, інжир, лавр, шовковиця, та й виноград теж схильний до вимерзання.

Щоб рослини добре перенесли зиму, потрібно подбати про них ще з осені. Варіантів для укриття рослин існує кілька. Це можуть бути природні або штучні матеріали, які знайдуться в господарстві. Коли почнуться заморозки і на землю випаде перший сніг, потрібно бути готовими зустріти майбутні морозні деньки у всеозброєнні.

Багато матеріалів для укриття перебувають буквально у нас під ногами, а ми не знаємо про це і ламаємо голову, як утеплити рослини. Зупинимося детальніше на найбільш цікавих і доступних з них.

Сніг

Зими бувають сніговими і не дуже. Зима з хорошим сніговим покривом сприятливіша для рослин, ніж зима холодна і без снігу. Сніговий покрив, наче ковдра, покриває дерева та чагарники і захищає від впливу морозного повітря. Але якщо раптом серед зими трапиться відлига, а потім знову вдарить мороз, що ж станеться з рослинами? Танення високого снігового покриву може зрушити ґрунт, що оголить кінчики рослин, за якими вдарить новий мороз. Виноград в такому випадку взагалі вимерзає.

Також сніг можуть здути з ділянки пориви сильного вітру, особливо якщо ділянка знаходиться на місці, що продувається. Так що сніг хоч і природний захист рослин, але не цілком надійний. Щоб запобігти здуванню снігу, можна укласти на сніговий покрив ялинове гілля (дерев).

Ялинове гілля

Якщо дістати ялинове гілля не проблема, у вас під рукою виявиться непоганий укривний матеріал для утеплення рослин. Тільки не всім ялинове гілля доступне. Якщо поруч хвойний ліс і там не забороняється нарубати гілок, тоді, звичайно, можна цим скористатися. Тільки що буде з лісами, якщо кожен почне так робити. Тому використовуємо лише відходи, які залишаються при рубці дерев.

Але все ж для тих, хто хоче використовувати ялинове гілля в якості утеплення ділянки, зазначу, що це хороший утеплювач, що дозволяє рослинам «дихати». Якщо обернути чагарники під снігом гілками ялинок, це затримає сніг, утеплить і не перешкодить доступу повітря до нього.

Колючі гілки можуть відлякати гризунів від ваших дерев і чагарників, але є у ялинового гілля і мінуси. З його гілок рано чи пізно почне опадати хвоя, яка почне підкисляти ґрунт. Однак у більшості випадків, наприклад на чорноземах, які мають лужну реакцію, це навіть добре.

Якщо гілки руді, сухі, то це ще й ознака хвороби. На гілках ви ризикуєте занести шкідників і хвороби рослин у свій сад. Однак, якщо ви не вирощуєте хвойні породи, то і боятися нічого. Словом, ялинове гілля – дуже хороший утеплювач.

Опале листя

Багато хто з нас восени згрібає листя і використовує його для компосту. Це правильне рішення, але якщо згребти його ближче до коріння дерев і залишити на зиму, то це утеплить їх коріння. До весни листя зіпріє під сніговим покривом і збагатить ґрунт органічними речовинами.

Але не все листя однаково корисне для цих цілей. Листя фруктових дерев може бути джерелом шкідників і хвороб. Найкраще опале листя – це з акації і дубів. Якщо поруч з вами є дубовий гай, наберіть там опалого листя та утепліть ним дерева, чагарники. Є у цього матеріалу і недоліки.

Листя не цілком надійний захист. Його може також розвіяти вітром, як і сніг, воно може викликати гнильні процеси в ґрунті, що до весни рослинам буде складно прокинутися від зимової сплячки. Щоб не було таких проблем, його по весні відгортають і розподіляють тонким шаром.

Сухі гілки (хмиз)

Хмизом запасатися треба на всяк випадок в будь-яку зиму. Сухі гілки не дають тепла рослинам, але вони хоч якось зможуть утримати сніговий покрив навколо них і притиснути укриття (солому, тирсу, плівку) які здуває вітром. Особливо важливо це для вітряних зим.

Якщо відібрати гілки однакової довжини і зробити з них великі в’язки, розставивши по ділянці, то це послужить додатковим захистом від пронизливих вітрів. В’язку можна зверху покрити мішковиною, так вона стане ще щільніше.

Так що позбавлятися від хмизу, як багато хто це робить, не поспішайте. Довгі роки він може служити надійним укриттям для рослин. А ще з хмизу можна зробити опору для в’юнкої квасолі і огірків.

Бадилля і стебла овочів

Зрізані бадилля і стебла годяться в якості утеплювача на зиму. Якщо рослини були здоровими, залиште їх бадилля. Для укриття дерев потрібно використовувати тільки сухе бадилля і просушені здорові пагони після обрізки дерев і чагарників. Щоб перешкодити гнилі, приберіть з пагонів плоди.

Для культур, які дуже чутливі до холодів, можна зробити щось на кшталт каркаса із зрізаних пагонів, обгорнувши деревця бадиллям, сухим листям і соломою. Зверху потрібно накрити їх плівкою, щоб захистити від дощів, а з настанням сухої та морозної погоди плівку потрібно зняти. По весні бадилля відправляють на компост.

Солома

Солома – дешевий і доступний біологічний матеріал для укриття ділянки. Добути солому не складно, головне, щоб вона була сухою. Солому можна використовувати тільки тоді, коли закінчиться осінній сезон дощів. Пріла солома не годиться для використання, і лише суха буде захистом для молодих дерев. Їх стебла потрібно обернути соломою і перев’язати шпагатом, щоб цей матеріал не розлітався.

Єдиний і істотний мінус – солома може стати пристановищем для гризунів, так як її запах приваблює польових мишей. З настанням весни поспішіть прибрати солому з ділянки, поки вона не почала пріти, а також для того, щоб ґрунт зміг прогріватися під сонячними променями. Надалі її можна використовувати як мульчу.

Тирса

Тирса відмінно підходить для підгортання коренів великих рослин і утеплення городніх культур, висаджених під зиму. Тирса підкислює ґрунт, тому її можна використовувати не для всіх городніх культур. Щоб тирса не розлетілася з грядок, її можна притиснути, розсипавши на грядки хмиз і ялинове гілля.

Невеликі чагарники зручно утеплювати за допомогою тирси. Потрібно злегка пригнути їх до землі, засипати їх шаром сухої тирси і накрити плівкою до настання морозів. За рахунок сильних абсорбційних здібностей тирса змерзнеться від вологи і не буде розлітатися по ділянці. Промерзла тирса може утворити крижану кірку, але якщо її порушити, рослина не залишиться без повітря. Бажано використовувати велику тирсу від фруктових дерев, а не дрібну потерть і відходи меблевої промисловості.

Навесні постарайтеся швидше прибрати тирсу з грядок і розпушіть ґрунт, щоб він міг прогріватися. Як мульчу тирсу залишати не можна – перепріваючи, вона витягне азот з ґрунту. Краще її згребти для наступного року або притрусити тонким шаром садові доріжки.

Торф

Торф буває декількох видів – верховий, перехідний і низинний. Ця класифікація торфу обумовлена типом його походження.

Низинний торф отримують з тих ділянок місцевості, які розташовані в низині, в долинах. Верховий торф видобувають на височинах, а перехідний тип зустрічається на змішаних рельєфах місцевості. Всі різновиди торфу мають кисле середовище, тому їх можна використовувати лише для утеплення коренів рослин.

Торф майже не злежується, за рахунок цього він добре пропускає повітря. Рослини торф утеплює чудово. Це один з найпопулярніших матеріалів у садівників, особливо, якщо мова йде про дерева.

Якщо дощ раптово змінився міцним морозом – це несприятливий фактор при використанні торфу, так як на його поверхні утворюється крижана кірка. По закінченню сезону торф прибирають до наступного року або використовують як мульчу і вологоутримуючий матеріал під перекопування ґрунту.

Мішковина

Це ідеальний матеріал для утеплення кущів і молодих дерев гумі, кизилу, хурми або шовковиці. Мішковина для утеплення повинна бути чистою. Якщо ви її використовували для зберігання продуктів, зберігали на горищі, то обов’язково виперіть матеріал в теплій мильній воді і просушіть, щоб не привертати мишей.

Мішковиною можна обернути деревця, включаючи верхівку. Краї мішковини міцно зав’яжіть на вузли, щоб рослини не розкрилися. Під мішковиною рослини вільно «дихають», під нею їм тепло, але якщо раптом піде дощ, це може стати справжньою проблемою. Мішковина пропускає вологу через свої отвори і вбирає як губка. А ось процес висихання осінню і у зимову погоду в мішковини тривалий.

Деяким рослинам утримування вологи навіть не зашкодить, але молоді й ніжні кущі без листя можуть почати гнити під цим матеріалом. Щоб не погубити рослини, мішковину використовують разом з плівкою. З плівки роблять курінь, закріплюючи його цеглою. Коли встановиться мороз, плівку прибирають, однак з нашими теплими зимами її краще залишити.

Будматеріали

Популярним матеріалом для утеплення кущів троянд та інших кущиків служать звичайні дерев’яні або пластмасові (ринкові з-під овочів) ящики. Для кращого утеплення під ящик потрібно накидати сухого листя і тирси, а зверху накрити його плівкою до морозу. З поламаних дерев’яних ящиків можна спорудити каркаси для куренів, доповнивши їх хмизом, мішковиною і ялиновим гіллям. Такі конструкції будуть теплими і міцними, їх можна використовувати для найрізноманітніших рослин, підігнавши конструкцію під їх розмір.

Багато хто з садівників знає, наскільки небезпечний для дерев «крижаний дощ». Для захисту гілок від поломок після крижаного дощу» потрібно зробити їм підпори з дерев’яних і металевих палиць, обов’язково проклавши місце з’єднання гілки і палиці шматком гуми для амортизації.

Якщо є залишки руберойду, його можна також непогано пристосувати для утеплення рослин. Укутайте деревця шарами руберойду, обертаючи його у вигляді рулону. Внутрішньо отвір рулону заповніть листям і тирсою, а на верхівку помістіть ялинове гілля і перев’яжіть конструкцію шпагатом.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
фізіолог рослин,
кореспондент-консультант
газети «Хазяїн».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ