Малиноклен – гість з минулого

Малиноклен - гость из прошлого
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Прикраса саду
  2. Ягода-малина, та не та
  3. Посадка
  4. Догляд
  5. Обрізка
  6. Шкідники і хвороби

Хто не любить малину – стиглу і ароматну? Але існує і така диво-малина, яку цінують за прекрасні квіти і… незвичайний аромат! Називається вона – малина запашна, або малина декоративна, або малиноклен запашний, або малиноклен пахучий (Rubus odoratus).

Малина запашна – близька родичка звичайної садової малини (Rubus idaeus). У дикому вигляді росте на північному заході США, в штаті Орегон і належить до тієї ж родини Розоцвітих, але до іншого роду – Малиноклен (Rubacer). В Європу малина запашна потрапила в кінці позаминулого століття і завдяки своїй невибагливості та красі швидко завоювала серця квітникарів. На початку минулого століття її широко використовували як для озеленення міських парків, так і приватних садиб. Але пізніше малиноклен витіснили інші види декоративних рослин. І ось через сто років запашна малина знову повертається до нас.

Прикраса саду

Кущ малини запашної напіврозкидистий, але основна частина гілок спрямована вгору. Він складається з пагонів поточного і минулого року. Довжина пагонів досягає двох метрів. Кущ не вимагає опори, що важливо для садівників. Листя крупне, опушене, яскраво-зелене влітку і насичено-жовте восени, просте, трилопатеве або п’ятилопатеве. Тримається на довгих черешках. За своєю формою нагадує листя клена, звідси і друга назва чагарника – малиноклен. Визрілі стебла рослини красивого золотисто-коричневого кольору.

Головне достоїнство малиноклена – 
великі (до 6 см в діаметрі), найчастіше рожево-лілові квіти. Хоча є сорти і з білими, світло-рожевими, малиновими пелюстками квіток. Малина запашна – добрий медонос. І що найприємніше – цвіте чагарник з травня по жовтень.

Але пахнуть у малиноклена не тільки квітки, але й молоді пагони, й черешки листя, покриті волосками бурякового кольору. Якщо доторкнутися до цього кольорового опушення, то руки будуть виділяти дуже приємний запах, через що малину і назвали – запашною.

Ягода-малина, та не та

А ось плодами малина запашна похвалитися не може. Ягоди в неї червоно-малинового кольору, досить великі (до 2 см в діаметрі), але вже дуже костисті, у них мало їстівної м’якоті, вони швидше виконують декоративну роль. Дуже красиво виглядають кущі, на яких зріють ягоди і одночасно продовжують з’являтися великі рожеві квіти. Такий кущ може стати домінантою вашого осіннього саду.

«Хоча ягоди їстівні, але ми їх не збираємо, залишаємо птахам, які їх їдять з великим задоволенням», – 
розповідає доцент кафедри ботаніки Національного університету «Чернігівський колегіум» імені 
Т. Г. Шевченка, кандидат біологічних наук Світлана Потоцька.

Посадка

Запашна малина, як і малина звичайна, віддає перевагу сонячним місцям з добре дренованим ґрунтом. Але витримує і півтінь, тому може рости в будь-якому куточку саду. «Її можна використовувати для декорування альтанок, оформлення заднього плану клумби або зони відпочинку, висаджувати вздовж парканів. Вона скрізь до місця», – підкреслює Світлана Потоцька.

Малина запашна невибаглива, в принципі її можна садити на будь-якому ґрунті, за винятком щільного глинистого, з близьким розташуванням ґрунтових вод. В низинах, де довго затримується вода, вона вимокає.

Садять її як звичайну садову малину: восени або ранньою весною. Перед посадкою ґрунт слід ретельно перекопати на глибину не менше 
30 см і внести добрива: гній, компост і т. д. Їх можна вносити і безпосередньо в посадкову яму, особливо якщо це поодинокі посадки. Посадкову яму роблять глибиною приблизно 30 см і шириною 60-70 см і засипають туди необхідну кількість добрива (якщо воно не було внесено при перекопуванні), насипають шар родючої землі, роблять з неї на дні ями невеликий горбок. Потім кущик малини розташовується так, щоб всі корінці рівномірно розподілилися по дну. Після чого ямка засипається землею, утрамбовується. Після посадки малину обов’язково поливають.

Малина швидко розростається, тому відстань між кущами при посадці має бути не менше 60-80 см. 
Кущі після посадки вкорочують на 30 см.

Догляд

Догляд за малинокленом такий же, як за звичайною малиною: розпушування ґрунту, прополка бур’янів. У перший рік після посадки це робити треба обов’язково. Дорослі кущі заглушають бур’яни на своїй території.

Полив малини запашної повинен бути регулярним, але помірним. Найкраще зволожувати ґрунт, а не лити воду на пагони з листям.

Ранньою весною малину запашну бажано підживити компостом або перегноєм, пізніше вносять золу. Можна використовувати і мінеральні добрива: ранньою весною підживити азотовмісними добривами, а вже в травні перед цвітінням – фосфорно-калійними.

Обрізка

«Щорічно восени і навесні ми проводимо санітарну обрізку малиноклена, – розповідає Світлана Потоцька. – 
Вирізаємо хворі, засохлі, викривлені пагони, а також омолоджуємо кущ, вирізаючи старі пагони».

Запашна малина досить агресивна і легко розростається, витісняючи менш життєздатних сусідів. Тому, якщо вам набридне косити навколо малиноклена непотрібну поросль, то вкопайте по периметру куща відрізки старого заліза або шиферу.

Шкідники і хвороби

Малина запашна на рідкість стійка до хвороб і шкідників, тому не потребує будь-яких обробок. А це ще один плюс декоративного чагарника.

Запашна малина – морозостійка рослина. Вона прекрасно переносить наші морози і зимує без укриття. Але для підстраховки краще замульчувати коріння соломою або перегноєм, особливо це актуально в холодні малосніжні зими. У перший рік після посадки молоду рослину бажано вкрити агроволокном або ялиновим гіллям.

Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ