Агрус – колючка зі смачними ягодами, яка вимагає уваги

Крыжовник - это колючка с вкусными ягодами, которая требует внимания
Реклама

Читати російською мовою

Скільки себе пам’ятаю, в саду у батьків і у найближчих сусідів росли кущі аґрусу. Тоді нам дозрілі ягоди здавалися найсмачнішими. Хоча насправді це були великі колючі до жаху кущі, на гілках яких дозрівали в цілому дрібні, зате сильно кошлаті зеленого кольору плоди. Дозрілі вони дійсно були солодкі, бабуся варила з них варення. В обов’язок дітвори входило зібрати їх, а потім кожну ягідку ножицями обрізати з обох сторін, якщо вони звичайно на кущах до часу дозрівання залишалися.

На даний час сортів аґрусу з «волохатими» ягодами в садах вже не залишилося. Деякі і зовсім висадили безшипні кущі, але в основному, звичайно, ще у більшості ростуть сорти хоч і з різнокольоровими ягодами, але, як і раніше, колючі.

Восени, перед настанням морозів, і навіть на початку зими, якщо погода досить тепла, необхідно вирізати всі зламані гілочки, які загущують крону, перехрещуються, тоненькі, недорозвинені пагони, гілки з видимими ушкодженнями або хворобами. Потім після повного листопаду провести омолоджуючу обрізку, залишивши 5-7 міцних гілок і повністю видаливши всі гілки старше 5-ти років. Це перший крок для захисту кущів від хвороб і шкідників.

Якщо осінь була суха, то обов’язково провести вологозарядний полив. Саме час для нього – 
середина жовтня-20 числа листопада, залежно від регіону. З настанням заморозків (-4°С вдень) з-під крони аґрусу видаляємо старий шар мульчі, опале листя і укладаємо новий захисний шар для пристовбурного кола. І очікуємо плюсової температури (вище 5°С), щоб провести викорінючу обробку по гілках і ґрунту.

Для цього готуємо розчин з препаратів Бі-58 + Скор + Топаз, все це розчиняється за інструкцією в 10 л води і обробляються всі кущі. При наявності на стовбурах гілок лишайників, через 3-4 дні потрібно обробити кущ 3%-вим розчином залізного купоросу (300 г 
на 10 л води).

Дані заходи відносяться до давно зростаючих кущів, якщо ж ви їх посадили навесні або тим паче цієї осені, то крім усього перерахованого (проводиться тільки санітарна обрізка) необхідно встановити 3 кілочка на відстані від куща не менше 
15 см у вигляді трикутника і обмотати їх по колу нетканим матеріалом або одягнути звичайний поліпропіленовий мішок і закріпити внизу, щоб не зірвало вітром. Це буде гарантією того, що молода рослина прекрасно переживе зиму і їй будуть не страшні сильні вітри і морози, та й захист від зимових різких перепадів температури хороший.

У лютневі відлигові вікна всі кущі аґрусу (крім недавно посаджених) обприскуємо 5%-вим розчином сечовини (50 г на 1 л води), це дасть нам можливість знищити перезимувалі спори шкідливих грибків і шкідників, що сховалися, відкладених яєць і зимувалих в щілинах лялечок.

А далі чекаємо весни. Якщо в лютому проспали, то проводимо обробку кущів сечовиною в березні (до набухання бруньок). Так як аґрус дуже рано і швидко рушає в зростання, то проґавити час обприскування сечовиною можна запросто, а це не дуже добре для нього, адже крім знищення різної шкідливості, це ще й внесення азотного підживлення на ранній стадії розвитку.

Кущі аґрусу сильно схильні до таких захворювань, як іржа, борошниста роса (справжня і несправжня), антракноз. А так як попередити їх легше, ніж лікувати, то краще за все провести обробку в фазі «зеленого конуса» такими препаратами, як Брунька, Стробі, Нітрафен та ін. Найкращий, звичайно, препарат Брунька, але він найкраще «працює» при температурі 12°С і більше, тобто листя вже розпуститься. Втім, в цьому випадку кількість Бруньки беруть в половинній дозі від зазначеної в інструкції (15 мл на 10 л води). Цей препарат складається з трьох діючих речовин (фосфіт алюмінію, імідаклоприд і лямбда-цигалоприн). Всі компоненти підібрані так, щоб препарат міг забезпечити всебічний захист і посилити їх дію. Він знищує всі зимуючі види шкідників, грибкові спори і мохи.

Борошнисту росу, навіть запущений варіант, дуже добре прибирає препарат Фалькон. У початковій стадії достатньо однієї обробки (за інструкцією), а якщо вже грибок розмножився, то не менше трьох разів протягом сезону з повторенням обробки на наступний сезон.

Профілактин – препарат, який добре «працює» проти всіх стадій зимуючих шкідників. Ним можна обприскувати при настанні температури близько 4°С. У його складі є вазелінове масло, що створює плівку на рослині, яка покриває всіх шкідників, і малатіон, який їх знищує. Використовувати дозволено 2 рази на сезон (рано навесні і пізньою осінню). Дуже шкідливий для риб і бджіл. У водоохоронній зоні застосовувати взагалі заборонено, а в зоні пасік – тільки до вильоту бджіл, восени – після закриття вуликів.

Аґрус часто є жертвою нападу попелиці, аґрусової вогнівки і пильщиків, мідяниць, щитівок і кліщів. Від усієї цієї «нечесті» кущі потрібно обприскувати відразу після цвітіння, за умови вже проведених раніше обробок.

Для цієї мети можна використовувати бакові суміші, одним складом і від хвороб, і від шкідників, та ще й підживлення вносимо.

  • Варіант 1: Іскра + Скор + Епін-екстра + 1 ст. ложка сечовини.
  • Варіант 2: Квадріс + Актеллік + Циркон + 1 ст. ложка комплексного мінерального добрива в хелатній формі.
  • Варіант 3: Циркон + Топаз + Актара.
  • Варіант 4: Триходермін (100 мл) + Актофіт (60 мл) + 10 крапель НВ-101.

Для захисту рослин від поворотних весняних заморозків або, навпаки, занадто яскравого сонця, в бакові суміші добре додавати по 40 гранул препарату Екоберин і Здоровий сад.

Обприскувати аґрус в період наливу ягід бажано біопрепаратами або чітко дотримуватися термінів дії (очікування) хімічних речовин.

Ольга ЧЕРНОУСОВА,
садівник, ландшафтний дизайнер.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ