Кизил: осіння посадка і догляд

Кизил: осенняя посадка и уход
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Сорти
  2. Правильний час і місце
  3. Посадковий матеріал
  4. Особливості посадки
  5. Догляд

Ця рослина може плодоносити до 300 років! Її плоди мають не тільки цікавий смак, але і цілющі властивості. З них виходить дивовижне варення і вишукане вино. І при цьому кизил – рослина гарна і абсолютно не вибаглива.

Розмножувати його можна насінням, кореневими паростками, поділом куща, за допомогою щеплення, а також зеленими живцями (в літній час). Насінням проводять посадку навесні. Попередньо взимку насіння повинно пройти стратифікацію. Тоді наступного року після посіву паростки досягнуть 4-5 см, на другий – 10-15 см. Якщо не провести стратифікацію, пагони з’являться тільки через 2 роки. А плодоношення доведеться чекати близько 10 років.

Паростками і поділом куща можна розсаджувати кизил як навесні, так і восени.

Сорти

Посадку кизилу потрібно почати з вибору сорту. Їх досить багато. Серед найбільш популярних:

  • Володимирський – дуже урожайний пізній сорт. Плоди великі, яскраво-червоні, соковиті, однакові за розміром, мають відмінні смакові якості.
  • Видубецький. Сорт середньостиглий. Плоди досить великі, насичено-червоні, приємні на смак, сорт стабільно урожайний.
  • Вавиловець. Ранній сорт. Має досить великі, темно-червоні, соковиті плоди.
  • Ніжний. Сорт ранній. Плоди грушоподібні яскраво-жовтого забарвлення, середні за розміром. Врожайність вище середньої. Відмінна зимостійкість.
  • Янтарний. Середньостиглий сорт. Цікавий світло-жовтими плодами. Коли вони повністю дозрівають, стають напівпрозорими. Мають хороший смак, соковиті та ніжні. Плоди не дуже великі, але сорт стабільно урожайний.

Потрібно відзначити, що червоні сорти кизилу більш вітамінні, ніж жовті.

Правильний час і місце

Восени висаджувати кизил потрібно після листопада, коли закінчився сокорух (кінець жовтня-листопад). Уточнити правильний час можна, зламавши гілочку, наприклад, вишні або сливи. Якщо крапелька соку не виділяється, а кора погано відстає від деревини – пора висаджувати кизил.

Вибирати місце для посадки культури бажано на височині, де не буде застоюватися вода і глибоко знаходяться підземні води. Інакше коріння рослини може підгнивати.

Другим важливим аспектом є кислотність ґрунту. Якщо вона підвищена, рослина буде погано розвиватися і гірше плодоносити. Щоб визначити рівень кислотності, можна жменьку землі залити невеликою кількістю оцту і почекати. Шипить і піниться – кислотність нормальна, нічого не відбувається – кисла.

Якщо кислотність підвищена, слід провести олужнення. Можна використовувати для цього доломітове борошно – 400-500 г на 1 мл, деревну золу – 3 склянки на 1 мл. Добре олужнює ґрунт пушонка (гашене вапно), але вносити її потрібно завчасно – якщо внести восени, посадку слід запланувати на весну.

Кизил любить пухкі ґрунти. Але це питання легко вирішується додаванням річкового піску або торфу (можна суміш), компосту (або іншої органіки) під перекопування – приблизно 2 відра на 1 мл.

У перші 3-4 роки саджанці потребують великої кількості сонця. Тому бажано, щоб ділянка була відкритою. Потім рослину можна пересадити в півтінь. Кизил добре себе почуває під деревами і між ними, не переносить тільки сусідство горіха.

Посадковий матеріал

Саджанці слід вибирати дворічні, без пошкоджень, з добре розвиненою кореневою системою, висотою близько 1,5 м, в діаметрі приблизно 2 см. Бажано, щоб у них було не менше 5 скелетних гілок.

Кизил зацвітає дуже рано, коли бджоли ще не проявляють активності. Тому рослини рекомендується висаджувати попарно, на відстані 1,5-3 м одна від одної. Тоді відбуватиметься взаємоопилення. Бажано садити поруч кизил одного сорту.

Деякі садівники висаджують в одну яму по 2 деревця. Вони будуть рости, переплітаючись і запилюючись між собою. Посадивши таким чином ряд дерев, можна сформувати красивий живопліт. Особливо ефектно він виглядає, коли покривається яскравими плодами.

Особливості посадки

Перед посадкою корінь рослини бажано потримати 6-7 годин у воді з додаванням стимулятора росту. Якщо саджанець занадто підсушений, можна занурити його у воду повністю на 10-12 годин.

Посадкову яму для кизилу готують приблизно 60 на 60 см. На її дно насипають невеликий шар битої цегли або щебеню, щоб не застоювалася вода.

Потім додають 3-4 кг перегною. Можна також внести 40-50 г фосфорних добрив. Все добре перемішати з землею. Рясно полити. Саджанці потрібно заглибити так, щоб коренева шийка на 2-3 см височіла над землею. Ґрунт навколо саджанця слід ущільнити. Через деякий час земля дасть усадку, і потрібно буде підсипати її до початкового рівня. Після цього замульчувати пристовбурне коло органікою – листям, соломою і т. д.

Догляд

Хоча кизил – рослина холодостійка і добре переносить морози до -30°С, перші пару років його бажано укутувати на зиму плівкою, мішковиною або спанбондом. Але як тільки навесні температура повітря прогріється до 5-7°С, покривний матеріал треба зняти, щоб саджанці не запріли.

До весни про молоді деревця можна забути. Подальший догляд за рослинами полягає в розпушуванні ґрунту і видаленні бур’янів навколо них, поливі в посушливу погоду, щорічно в кінці весни кизил рекомендується підживлювати органікою або Нітрофоскою (відповідно до інструкції), а після збору врожаю – мінеральними добривами, найкраще фосфорно-калійними.

Коли рослині виконається 2-3 роки, потрібно щовесни проводити санітарну обрізку – видаляти пошкоджені і густо розташовані гілки, вирізати кореневу поросль. Процедуру треба проводити ранньою весною до початку сокоруху.

Кизил дуже стійкий до шкідників і захворювань, але якщо все ж на ньому виявлені пошкодження, потрібно обробити кущі 1%-вою бордоською сумішшю або фунгіцидом. Це слід робити до цвітіння або після збору врожаю.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ