Суниця садова після збору врожаю

Земляника садовая после сбора урожая
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Видаляємо вуса
  2. Обробки від шкідників і хвороб
  3. Полив перед зимівлею
  4. Підживлення – запорука повноцінного врожаю
  5. Осіннє підживлення суниці
  6. Після перших заморозків

Відразу після завершення плодоношення необхідно прополоти плантацію, розпушити ґрунт у міжряддях, видалити всі відцвілі квітконоси, сухе, хворе та уражене шкідниками листя (плямистостями, гнилями, кліщем), які слід винести за межі ділянки і спалити. Деякі садівники просто скошують суничник. Але робити це слід тільки у виняткових випадках, якщо ягідник дуже сильно уражений шкідниками і хворобами, коли практично немає здорових листків, так як така процедура дуже сильно послаблює рослину.

Зазвичай у куща садової суниці залишають хоча б кілька базових листків у центрі куща, щоб рослина не тільки відновилася, але і успішно заклала квіткові бруньки. Причому з обрізанням і прополкою не можна затягувати, щоб рослина встигла до осені відновитися, на ній повинне вирости нове здорове листя.

При розпушуванні міжрядь не варто занадто близько наближатися до самих кущів, від рослини слід відступити 12-15 см. А під кущі корисно підсипати ґрунт, так як коріння суниці розташоване біля поверхні ґрунту і влітку воно часто оголюються, що може призвести до підмерзання рослини взимку. Крім того, чим більш старший кущик, тим вище коренева шийка підіймається над землею.

Видаляємо вуса

Після плодоношення необхідно видаляти вуса, якщо не планується розсаджувати суницю. Якщо ж необхідно отримати розсаду, слід пам’ятати, що якісна розсада виходить з першої розетки, хоча допускається використовувати і другу. Вусик, який росте далі і утворює третю розетку, слід видалити, щоб наступні розетки не відбирали живлення у куща і розеток майбутньої розсади. Вуса слід обрізати ножицями або секатором, обривати їх не можна, так як можна пошкодити кущ.

Вкорінені розетки можна пересаджувати на постійне місце у вересні. Ці кущі встигнуть добре вкоренитися і в наступному році дадуть свій перший урожай.

Обробки від шкідників і хвороб

Наявність зморщених листочків свідчить про наявність кліща на ділянці. Проти нього ефективні обробки препаратами Актеллік або Фітоверм.

Проти грибкових захворювань (плямистостей і гнилей) використовують різні фунгіциди. Найчастіше це мідьвмісні препарати. Зазвичай використовують 1%-вий розчин бордоської рідини. Можна застосовувати біологічні препарати, наприклад Фітоспорин. Вони досить ефективні і проти грибкових, і проти бактеріальних захворювань, хоча і коштують дорожче.

Можна використовувати народні засоби для захисту садової суниці від хвороб і шкідників. Наприклад, настій кінського щавлю. Для його приготування дрібно нарізаний кінський щавель заливається водою і настоюється 2-3 дні. На кожен кущ йде 0,5 л процідженої рідини.

Полив перед зимівлею

Якщо урожай зібраний, але стоїть суха спекотна погода, полив припиняти не можна. Періодичність поливів – 1 раз на 7-10 днів. Якщо йдуть дощі і ґрунт вологий, поливи проводити не потрібно. Воду виливають під кущ або роблять канавки в міжряддях. Щоб волога збереглася довше, суничник після поливу мульчують.

Останні вологозарядкові поливи перед зимівлею проводяться в жовтні перед першими заморозками.

Підживлення – запорука повноцінного врожаю

Підживлювати полуницю після зняття врожаю слід двічі: відразу після завершення плодоношення і безпосередньо перед зимівлею. Мета цих підживлень – відновлення виснажених плодоношенням і ослаблених після обрізки кущиків, щоб вони успішно заклали квіткові бруньки майбутнього року, в зиму увійшли досить сильними і успішно перезимували.

Щоб не спалити коріння і замість користі принести рослині шкоду, важливо пам’ятати, що будь-які підживлення вносяться у вологий ґрунт, а після них обов’язковий полив.

Осіннє підживлення суниці

Восени рослинам азот не тільки не потрібен, але і шкідливий. Суниці в цей час необхідний калій і фосфор, щоб нормально перезимувати. Можна використовувати комплексні фосфорні і калійні мінеральні добрива. Норма на 1 кв. м: суперфосфат – 20-30 г на 10 л води (подвійний суперфосфат – 7-10 г на 10 л води) і сульфат калію – 10-20 г на 10 л води. Зручно використовувати спеціальне безазотне фосфорно-калійне добриво, призначене для осіннього підживлення суниці.

Замість кореневого підживлення можна провести позакореневе. Для підвищення зимостійкості полуниці рекомендують такий склад: 50 г марганцевокислого калію, 15 г борної кислоти і 2 г молібденовокислого амонію на 10 л води.

Можна вносити не мінеральне, а органічне підживлення – деревну золу. На 1 кв. м її потрібно не більше склянки (приблизно 1 ст. ложка під кущ). Можна приготувати настій золи (2 склянки на 10 л води) і використовувати по 0,5 л отриманої рідини під кожен кущ. Зола додатково захистить рослину від деяких шкідників, для цієї мети краще використовувати у вигляді позакореневого підживлення (1 склянка золи на 10 л води). Хороші результати дає використання гумату калію з мікроелементами. Органічне джерело фосфору – кісткове і рибне борошно. Норма витрати – 200-300 г на 1 кв. м суничника.

Після перших заморозків

Садова суниця прекрасно зимує під шаром снігу товщиною 10-15 см без всякого укриття. Вкривати садову суницю слід саме після перших заморозків, а не перед ними. Рослина чудово переносить похолодання до -7°С. Перенісши таке невелике зниження температури, суниця краще підготується до зими і загартується, стане більш зимостійкою.

Найпростіше укриття – шар мульчі. Для цього підійде будь-який матеріал (тирса, опале листя, торф, солома, бадилля, компост, добре перепрілий гній, хвойний опад). Добре затримує сніг ялинове або соснове гілля.

Зручно використовувати спеціальний нетканий матеріал або агроволокно (спанбонд, агроспан, агротекс та ін.). Але в цьому випадку на грядці потрібно ставити дуги і вже на них укладати укривний матеріал.

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ