Сажкові хвороби кукурудзи

Пухирчаста сажка
Реклама

Порадьте, чим протруювати насіння кукурудзи
від прогресуючої сажки. На нашому городі
ця хвороба вражає практично всі качани.

З.Г.БАШТА.
смт Талалаївка,
Чернігівської обл.

Очевидно, читачка помилилася в назві недуги кукурудзи. У природі немає хвороби цієї рослини з назвою «прогресуюча сажка». Є дві дуже шкідливі хвороби – пухирчаста сажка і пильна сажка.

Пухирчаста сажка

Вражає щорічно в середньому 10-12%, а то і більше рослин. Найбільш шкідлива форма – ураження качанів, при якій зниження продуктивності рослин досягає 30%.

Інтенсивність ураження залежить від кліматичних особливостей в період вегетації, технології обробітку і від стійкості гібрида.

Вражає всі органи рослини (стебла, листя, волоті, качани, пазушні бруньки) на початку вегетації, а також коріння (молоді зростаючі тканини). На уражених органах утворюються здуття (жовна), вміст яких складається з сірувато-білої або рожевої, а при дозріванні – чорної маси спор гриба, покритої сіруватою блискучою плівкою. Зараження рослин цією хворобою відбувається протягом усього вегетаційного періоду. Джерелом розповсюдження є спори, що знаходяться у здуттях, що залишаються в полі на післяжнивних залишках. До весни наступного року більшість розпорошених спор гине. Життєздатність спор у здуттях добре зберігається протягом року на поверхні ґрунту й на глибині 20-24 см.

Спалахи зараження кукурудзи пухирчастою сажкою нерідко спостерігаються при посіві кукурудзи після кукурудзи. Розвитку хвороби сприяють короткочасні опади з наступним посушливим періодом – в цей час у рослин підвищена сприйнятливість до хвороби. Поширена повсюдно, особливо в районах з нестійким та недостатнім зволоженням.

Заходи боротьби

  • Протруювання насіння одним з фунгіцидних препаратів: Вітавакс, Гранівіт, Дітокс, Корріоліс, Максим, Сульфакарбатіон К.
  • Видалення і знищення здуттів до їхнього дозрівання.
  • Дотримання сівозмін.
  • Глибока зяблева оранка, видалення з поля і знищення післяжнивних залишків на заражених ділянках.

Пильна сажка

Уражає тільки волоті та качани, перетворюючи їх повністю або частково в масу спор гриба, яка порошить. Рослини відстають у рості, надмірно кущаться, мають пригнічений вигляд. Качани перетворюються в чорний сухий конусоподібний ком, що складається зі спор. Спори гриба зберігаються на насінні, рослинних рештках і в ґрунті. Легко розносяться вітром.

Здатність гриба заражати проростки кукурудзи при підвищених температурах робить цю хворобу небезпечною і поширеною в роки з теплою весною.

Заходи боротьби. Протруювання насіння зернової, цукрової і кукурудзи, яка лопається, одним з фунгіцидних препаратів: Вітавакс, Максим.

Видалення з поля уражених рослин і післяжнивних рослинних залишків. Велике значення в боротьбі з хворобами має правильна сівозміна. Одні рослини через корені виділяють у ґрунт речовини, що пригнічують проростання спор патогенних мікроорганізмів, інші – речовини, що стимулюють їх проростання. В результаті при відсутності рослини-господаря пророслі спори гинуть, і відбувається біологічне очищення ґрунту від збудників хвороб. Ураження рослин хворобами різко зменшується.

Цілющі властивості «сажі» пухирчастої сажки

Досвідчені травники (фітотерапевти) знають, що у більшості цілющих трав і грибних утворень (чага та ін.) діючою речовиною є отруйні компоненти. Лікувальною дією, яку визнає і офіційна медицина, володіють і отруйні спори пухирчастої сажки. Діючі компоненти в ній – устилагін, склеротинова кислота, триметилалін та інші.

Заготовлюють чорно-коричневі порошкоподібні спори грибка під час збору качанів кукурудзи, уражених пухирчастою сажкою.

Застосування. Спори сажки кукурудзи застосовуються в гінекології, а також як кровоочисний засіб при екземі, псоріазі голови (одночасно з втиранням 10%-вої мазі з чистотілу). У народній медицині спиртова настоянка подрібненого жовна зі спорами сажки кукурудзи використовується як кровоспинний засіб при сильних родових кровотечах і при сильних менструаціях. Застосування спор пухирчастої сажки кукурудзи вимагає крайньої обережності.

Опис технології приготування в домашніх умовах лікувального препарату із пухирчастої сажки в довідниках та Інтернеті знайти не вдалося.

Є, однак, така приписка: «Даний опис препарату «Пухирчаста сажка кукурудзи» представлена тільки для ознайомлення з препаратом і не є керівництвом до самолікування».

Будь ласка, перед застосуванням цього препарату проконсультуйтеся з профілюючим лікарем.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ