Сажкові хвороби кукурудзи

0
398
Пухирчаста сажка
Реклама

Порадьте, чим протруювати насіння кукурудзи
від прогресуючої сажки. На нашому городі
ця хвороба вражає практично всі качани.

З.Г.БАШТА.
смт Талалаївка,
Чернігівської обл.

Очевидно, читачка помилилася в назві недуги кукурудзи. У природі немає хвороби цієї рослини з назвою «прогресуюча сажка». Є дві дуже шкідливі хвороби – пухирчаста сажка і пильна сажка.

Пухирчаста сажка

Вражає щорічно в середньому 10-12%, а то і більше рослин. Найбільш шкідлива форма – ураження качанів, при якій зниження продуктивності рослин досягає 30%.

Інтенсивність ураження залежить від кліматичних особливостей в період вегетації, технології обробітку і від стійкості гібрида.

Вражає всі органи рослини (стебла, листя, волоті, качани, пазушні бруньки) на початку вегетації, а також коріння (молоді зростаючі тканини). На уражених органах утворюються здуття (жовна), вміст яких складається з сірувато-білої або рожевої, а при дозріванні – чорної маси спор гриба, покритої сіруватою блискучою плівкою. Зараження рослин цією хворобою відбувається протягом усього вегетаційного періоду. Джерелом розповсюдження є спори, що знаходяться у здуттях, що залишаються в полі на післяжнивних залишках. До весни наступного року більшість розпорошених спор гине. Життєздатність спор у здуттях добре зберігається протягом року на поверхні ґрунту й на глибині 20-24 см.

Спалахи зараження кукурудзи пухирчастою сажкою нерідко спостерігаються при посіві кукурудзи після кукурудзи. Розвитку хвороби сприяють короткочасні опади з наступним посушливим періодом – в цей час у рослин підвищена сприйнятливість до хвороби. Поширена повсюдно, особливо в районах з нестійким та недостатнім зволоженням.

Заходи боротьби

  • Протруювання насіння одним з фунгіцидних препаратів: Вітавакс, Гранівіт, Дітокс, Корріоліс, Максим, Сульфакарбатіон К.
  • Видалення і знищення здуттів до їхнього дозрівання.
  • Дотримання сівозмін.
  • Глибока зяблева оранка, видалення з поля і знищення післяжнивних залишків на заражених ділянках.

Пильна сажка

Уражає тільки волоті та качани, перетворюючи їх повністю або частково в масу спор гриба, яка порошить. Рослини відстають у рості, надмірно кущаться, мають пригнічений вигляд. Качани перетворюються в чорний сухий конусоподібний ком, що складається зі спор. Спори гриба зберігаються на насінні, рослинних рештках і в ґрунті. Легко розносяться вітром.

Здатність гриба заражати проростки кукурудзи при підвищених температурах робить цю хворобу небезпечною і поширеною в роки з теплою весною.

Заходи боротьби. Протруювання насіння зернової, цукрової і кукурудзи, яка лопається, одним з фунгіцидних препаратів: Вітавакс, Максим.

Видалення з поля уражених рослин і післяжнивних рослинних залишків. Велике значення в боротьбі з хворобами має правильна сівозміна. Одні рослини через корені виділяють у ґрунт речовини, що пригнічують проростання спор патогенних мікроорганізмів, інші – речовини, що стимулюють їх проростання. В результаті при відсутності рослини-господаря пророслі спори гинуть, і відбувається біологічне очищення ґрунту від збудників хвороб. Ураження рослин хворобами різко зменшується.

Цілющі властивості «сажі» пухирчастої сажки

Досвідчені травники (фітотерапевти) знають, що у більшості цілющих трав і грибних утворень (чага та ін.) діючою речовиною є отруйні компоненти. Лікувальною дією, яку визнає і офіційна медицина, володіють і отруйні спори пухирчастої сажки. Діючі компоненти в ній – устилагін, склеротинова кислота, триметилалін та інші.

Заготовлюють чорно-коричневі порошкоподібні спори грибка під час збору качанів кукурудзи, уражених пухирчастою сажкою.

Застосування. Спори сажки кукурудзи застосовуються в гінекології, а також як кровоочисний засіб при екземі, псоріазі голови (одночасно з втиранням 10%-вої мазі з чистотілу). У народній медицині спиртова настоянка подрібненого жовна зі спорами сажки кукурудзи використовується як кровоспинний засіб при сильних родових кровотечах і при сильних менструаціях. Застосування спор пухирчастої сажки кукурудзи вимагає крайньої обережності.

Опис технології приготування в домашніх умовах лікувального препарату із пухирчастої сажки в довідниках та Інтернеті знайти не вдалося.

Є, однак, така приписка: «Даний опис препарату «Пухирчаста сажка кукурудзи» представлена тільки для ознайомлення з препаратом і не є керівництвом до самолікування».

Будь ласка, перед застосуванням цього препарату проконсультуйтеся з профілюючим лікарем.

Веббанер Хозяин Укрпошта
Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ