Виправлення сімей з бджолами-трутівками

Бджолина сім’я
Бджолина сім’я
Реклама

Виправлення трутівочних сімей – справа нелегка: бджоли зазвичай звикають до трутівок, як до маток, і тому вбивають всяку підсаджену до них матку. Крім того, такі бджоли не виводять свищевих маток на підставлених їм черв’яку або яєчках.

Перший спосіб: в теплий день вулик з трутівками відносять за пасіку і там струшують всіх до однієї бджіл на розстелене полотно або чисту рогожку (підстилку). Рамки вставляють назад у вулик, стежачи за тим, щоб на них не залишилося ні однієї бджоли. Після цього вулик повертають на старе місце і дають йому в кліточці плідну матку.

Висипані на полотно бджоли почнуть підніматися і відлітати у свій вулик. Незабаром тут залишиться лише невелика купка бджіл. Їх рекомендується вибракувати, вважаючи, що серед них знаходяться обважнілі анатомічно-фізіологічні бджоли-трутівки (їх можна, збризнувши ситою, пустити в який-небудь сильний вулик за вставну дошку. Збризнутих бджіл там приймуть, а трутівок вб’ють). Через 1-2 дні матка випускається з кліточки.

Другий спосіб: припустимо, що у вулику А є бджола-трутівка. У такому випадку беремо в якомусь благополучному вулику В матку, садимо її в кліточку і ставимо в вулик А (трутівочна сім’я). Потім вулик А ставимо на місце В, а В – на місце А. Робиться це в ясний день при доброму вильоті бджіл.

Що ж тепер станеться? Неблагополучний вулик А стоїть тепер на місці вулика В, а тому сюди повернуться з поля і увійдуть у вулик А всі льотні бджоли від вулика В, який стояв тут раніше. Вони знаходять свою матку в кліточці і тому негайно переб’ють трутівок. Отже, в цьому вулику настане порядок.

Через день матку можна випускати з кліточки. Вулик В, що знаходиться на місці неблагополучного вулика А, не маючи матки, трохи втратить в силі, але в ньому є потрібний матеріал для виведення нової матки (яєчка) і молоді нельотні бджоли, які не терплять безладу. Вони негайно закладуть маточники і виведуть собі нову матку. Для прискорення відновлення сили сім’ї такого вулика можна дати зрілий маточник чи матку.

Орієнтування бджіл

Першу половину свого життя, тобто 2-3 тижні, бджола-працівниця проводить майже в абсолютній темряві вулика. Розрізняти комірки, розпізнавати розплід на всіх стадіях розвитку, а також своїх сестер їй допомагають в цих умовах органи нюху і дотику.

За тиждень, а іноді і за два до того, як перейти до виконання функції збиральниці, бджола-працівниця починає здійснювати орієнтовні обльоти. Перший час вона залишає рідне гніздо всього лише на хвилину-дві. Надалі її відлучки стають усе тривалішими. В орієнтовному обльоті, що відбувається між 14 та 16 годинами, одночасно беруть участь сотні молодих бджіл-робітниць. Повернувшись головою до свого вулика, вони літають спочатку перед його фасадом, то злегка віддаляючись, то знов наближаючись до нього, а потім облітають його з інших боків.

Безперервно в обліт включаються нові бджоли-робітниці. Коли обліт закінчується, деякі з них, опустившись біля льотка головою до нього і більш-менш круто піднявши черевце, як би застигають на місці. Привабливий для бджіл-збиральниць запах секрету залози Насонова вказує для бджіл-збиральниць положення льотка, що особливо важливо для бджіл, які здійснюють обліт вперше.

На відміну від молодої бджоли-робітниці, яка вперше вилітає на світло, її сестри старшого віку при відшукуванні гнізда покладаються не тільки на органи нюху, але в набагато більшій мірі на органи зору. По мірі того як бджоли-збиральниці знайомляться з околицями, віддаляючись з кожним обльотом на все більшу відстань від вулика (3-5 км), їх здатність відшукувати житло поліпшується. Якщо пересунути вулик на невелику відстань, то збиральниці нектару, які повертаються з поля, приходять в помітне замішання. Вони літають навколо, а потім збираються на тому місці, де стояв вулик (положення льотка в просторі).

Ведучий рубрики
Михайло БОРТЬ
бджоляр.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ