Прості та надійні засоби захисту рослин

Простые и надежные средства защиты растений
Реклама

Читати російською мовою

При традиційному використанні хімічних засобів захисту рослин від шкідників і хвороб змінюється баланс між корисними і шкідливими комахами, склад ґрунту і води. З чого випливає, що в органічному садівництві та городництві використання хімікатів для боротьби з шкідниками неприпустиме. В особистих підсобних господарствах можна досягти хороших результатів за допомогою профілактичних природних заходів.

Багато господарів у боротьбі з хворобами і шкідниками саду та городу використовують природні інсектициди – рослини, здатні токсично діяти на комах або збудників хвороб.

Візьмемо, наприклад, тютюн, який і виростити нескладно, і приготувати настій від шкідників досить легко.

  1. Тютюновим пилом разом з гашеним вапном або деревною золою посипають уздовж рядків рослин – 10 г на 1 кв. м. Це допомагає від хрестоцвітних блішок, цибулевої мухи, капустяного білана.
  2. Тютюновим настоєм борються з попелицею і міллю. Треба взяти 1 частину тютюну і залити 10 частинами води, настоювати добу. Розчин розводять 3 частинами води з додаванням зеленого (калійного) мила (40 г на 10 л води).

Полин – ефективний від стеблового довгоносика. У пору цвітіння рекомендується обробити рослини настоєм полину і гілок сосни.

Полиновою настоянкою також борються з листогризучими гусеницями.

Беруть 1 кг сировини, кип’ятять в невеликому об’ємі води 15 хвилин, охолоджують, проціджують і додають 10 л води. Проводять обробку рослин 1 раз на тиждень до повного винищення комах.

Сосна звичайна. Яблунева плодожерка, вогнівка, мідяниця, попелиця, сіра гниль – це далеко не повний перелік хвороб і шкідників, з якими успішно бореться ця хвойна рослина.

  1. Настій готують з 2 кг хвої і 8 л води. Перед обприскуванням розводять 10 л води.
  2. Беруть в рівних кількостях хвою і гарячу воду, відро щільно накривають кришкою. Настоюють добу. Розчин розбавляють водою 1:5.

Паслін солодко-гіркий – рятівний засіб від сисних шкідників – жуків, метеликів, гусениць.

Для приготування настою треба взяти 5 кг солодко-гіркого пасльону, залити 10 л води, настояти кілька годин, кип’ятити на повільному вогні не менше 3 годин. Процідити, охолодити і зберігати в темному місці. При використанні розчин необхідно розбавити водою у співвідношенні 1:2, для кращого прилипання додати 40 г зеленого (калійного) або господарського мила на 10 л води.

Кульбаба. Допомагає позбутися кліщів, мідяниці, попелиці. Свіже листя (400 г) настоюють 2 години в літрі теплої води. Проціджують і відразу обприскують рослини.

Бузина. Аґрусовий п’ядун, вогнівка, смородиновий бруньковий кліщ, плодожерка не зашкодять врожаю, якщо їх відлякати звичайною бузиною. Ще І. В. Мічурін рекомендував «встромляти» по гілці бузини в кожен кущ. Перед цвітінням смородинових кущів між ними ставлять відра з водою, з поміщеними в них свіжими гілками бузини. Щоб зберегти сливові і яблуневі дерева від плодожерки, поруч з ними посадіть бузину.

Вільхові гілки. Якщо їх посадити в землю, то капустянка і колорадський жук надовго забудуть дорогу на вашу ділянку.

Не варто забувати і про городні рослини, які допоможуть захистити плоди і ягоди від комах-шкідник.

Хрін знайшов застосування не тільки в кулінарії і народній медицині, але і активно застосовується проти комах-шкідників – попелиць і кліщів. Використовується вся рослина. Для кращого вилучення фітонцидів хрін дрібно рубають і заливають водою (третину відра наповнюють водою до країв). Настояти 1 годину і обприскати плодові дерева.

Петрушка. Якщо по краях полуничних грядок висадити петрушку, то равлики не зіпсують врожай. При посадці її під виноградом – відлякає небезпечного шкідника – філоксеру.

Перець гіркий стручковий допоможе позбутися слимаків. Рослини і землю навколо них обприскують відваром перцю. Настій гіркого перцю підійде ще для позбавлення від попелиць і гусениць.

Для приготування настою треба взяти 100 г нарізаного перцю і залити 1 л води, прокип’ятити протягом 1 години і настояти 2 дні. Вміст процідити і розлити в скляну тару. Використання: півсклянки відвару розвести в 10 л води, додати 40 г господарського мила.

Чорнобривці. Висаджуючи ці осяйні квіти в міжряддях або по периметру грядок, ви захистите городні рослини від нематод, цибулевої мухи, довгоносика, совки і капустяного білана. Щоб не було попелиці на огірках, капусті та плодових культурах необхідно їх обприскати настоєм чорнобривців.

Готуємо настій: всі частини рослини дрібно ріжемо, складаємо у відро (приблизно половину ємкості), заливаємо злегка підігрітою водою і настоюємо 24 години. Перед застосуванням до розчину додаємо 40 г зеленого (калійного) мила і розводимо 10 л води.

Крім рослин-інсектицидів, що допомагають зберегти урожай, необхідно дотримуватися певних правил догляду за садом і городом. Це, перш за все, правильна сівозміна.

Сівозміна – ефективний спосіб запобігання звиканню шкідників до вирощуваних культур. При постійній культивації на одному місці, рослини частіше піддаються хворобам і комахам-шкідникам, тому правильна сівозміна – це успіх здорового врожаю.

Взаємозв’язок передбачає одночасне вирощування двох або більше культур на одній грядці. Коли різні види рослин культивуються на одному і тому ж місці, існує певний взаємозв’язок між ними. Вірний підбір культур позитивно впливає на їх ріст, до того ж зменшує ймовірність пошкодження кожної культури шкідниками.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ