Малинова стеблова галиця

галлица
галлица
Реклама

Читати російською мовою

Часто на стеблі малини та ожини можна побачити новоутворення у вигляді пошкоджень і здуття стебла, нарости кори, або галлів – як їх називають учені. Це означає, що в тканини рослини проник шкідник і вона бореться з ним, намагаючись компенсувати втрату уражених ділянок стебла і провідних пучків. Зірвавши й розламавши такий галл, можна побачити одного або цілу групу вертких веретеноподібних черв’ячків, які копошаться всередині, виявивши яких, можна з упевненістю сказати, що причина захворювання полягає в галицях.

Цей шкідник, на жаль, широко поширений і зовні мало помітний, адже доросла комаха розміром з комара (2-3 мм), темного кольору з прозорими крилами, активна ночами й схожа на літаючі стадії мурах.

Але, незважаючи на скромні розміри, шкода для малини від нього величезна і деколи зимові морози або літня спека викошують цілі плантації малини, до уражених кущів чіпляються супутні болячки грибного характеру й господарі лікують кущі фунгіцидами, а причина криється зовсім у іншому.

Галл на стебле (стеблевая галлица)
Галл на стебле (стеблевая галлица)

Галли на малині викликають кілька видів галиць і горіхотворок, цикл розвитку яких схожий між собою, але результат один – відмирання і всихання пагонів, які потім погано плодоносять і легко обламуються. Найбільш шкідлива пагінова форма малинової галиці, що вражає багато різновидів цього чагарника. Трохи більш стійкі до такого шкідника сорти: Віра, Феномен, Осяяння, Трояна, Кредо, Бердська, хоча й вони іноді уражаються шкідником.

У пагонової малинової галиці личинки зимують у ґрунті біля основи стебел і при найменшій небезпеці для себе швидко ховаються, а ось у її родички – малинової стеблової галиці, яка зустрічається рідше і тому менш небезпечною, прямо всередині галів в стеблах.

Личинки
Личинки

Перші ознаки напасті стають помітні через тиждень після вторгнення личинки, коли по шляху її руху з’являються чорні виразки, а стебло ніби вигравіруване. Кора у пошкодженому місці лущиться і розшаровується, в ній з’являються тріщини й таку рослину з успіхом вбивають гриби. Часто галиці нападають і на ослаблі від діяльності грибкових інфекцій пагони (уражені дідімеллою пагони мають строкате листя) на висоті приблизно 20-30 см від землі. Через що стебло надломлюється від найменшого навантаження. Від діяльності шкідника кущі слабшають і взимку вимерзають.

Стебла, уражені горіхотворкою, також легко обламуються, а її личинки, як і у стеблової форми галиці, зимують в галлах.

Зимуючи в стеблі або в ґрунті малинника, навесні, слідом за розвитком молодих пагонів малини, виходить нове покоління шкідників, і цикл повторюється, коли самки в травні – червні відкладають свої яйця під кору пагонів, а через 7-10 днів з яєць виходять ненажерливі личинки й вгризаються в стебло рослини. Галиця здатна зробити за літо кілька генерацій, а тому ще більш небезпечна, адже найчастіше малина уражається лише при дозріванні ягід.

Поражение кустов вредителем (побеговая галлица)
Поражение кустов вредителем (побеговая галлица)

При ураженні стебловою галицею помітні оку людини галли та інші зміни кори з’являються вже через місяць після вторгнення шкідників, а найбільш добре помітні вони стають восени, після листопаду.

Боротьба з галицею і горіхотворкою полягає в правильній агротехніці (своєчасна зимова і літня вирізка стебел малини, які відплодоносили, з наступним їх спалюванням, глибоке перекопування ґрунту там, де це можливо) і застосування інсектицидів по поверхні ґрунту і пагонам в період вильоту галиць (травень, перед цвітінням малини) і після збору врожаю. Не люблять комахи настої цибулі і часнику, обприскування якими є одним з народних методів боротьби зі шкідником. А систематичне застосування інсектицидів кишкової і контактної дії (Бі 58 новий, Актара, Актеллік, Фуфанон, Карате, Арріво, Іскра) – допоможе вам впоратися не тільки з галлицею, але і з іншими шкідниками, зокрема з попелицею, скляницею і малиновим жуком, який вигризає зав’язь і квіти чагарнику.

Якоюсь мірою впоратися з галицею допомагає і вирощування ремонтантних сортів малини, пагони яких можна повністю вирізувати восени, тим самим знищуючи шкідника. Тоді на відрослих знову пагонах поточного року (на них і зосереджений основний врожай ремонтантних сортів) галиці просто вже буде нізвідки взятися.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ