Картопля дружить з капустою

Посажена картошка+капуста
Посажена картошка+капуста
Реклама

У кожного досвідченого городника в арсеналі методів вирощування картоплі є свої – улюблені, передані з досвідом дідів і батьків, відібрані після довгих років спостережень, успіхів і помилок.

Сьогодні піде мова про ущільнені посадки картоплі. Найчастіше картоплю ущільнюють кормовим буряком, квасолею, цибулею, гарбузами, по периметру висаджують боби. Але якби нас запитали: «Якій культурі ви віддаєте перевагу в якості ущільнювача?», ми б, не замислюючись, відразу ж відповіли: «Капусті!». Звичайно, такий варіант підходить тим городникам, які можуть забезпечити хорошу агротехніку, обов’язковий полив рослин. Тільки тоді можна отримати два врожаї з однієї грядки.

Ми вирощуємо картоплю на дачі, де ґрунт супіщаний, велика кількість трав (поруч річка Десенка), маса органіки у всіх видах, є колодязь. Можна отримувати хороші врожаї, не застосовуючи хімію, тільки працюй, скільки вистачить сил і здоров’я. На присадибній ділянці у місті виключили картоплю, щоб не розводити фітофтору і колорадських жуків біля ніжно виплеканих нами помідорів.

ПЕРЕКАЗИ ГЛИБОКОЇ СТАРОВИНИ

Вирощували ми в спільних посадках картоплю з капустою, були натхнені результатами, потім знайшли підтвердження своїм думкам і дослідам в книгах і виступах Б. А. Бублика. Але ми навіть не підозрювали, що цей метод був розроблений видатним самобутнім селекціонером Юхимом Грачовим ще в 70-х роках ХІХ століття.

Дійсно, нове – добре забуте старе. З цього приводу можна навести аналогічний приклад. Зараз багато авторів пропонують вирощування картоплі під соломою, як новий метод, а йому, по суті, понад 100 років і він описаний в книзі М. Ритова у 1915 р. Багато прийомів (вирощування ранньої картоплі, пророщування бульб у вологому середовищі, картопля у ровах) рекомендовані ще П. Штейнбергом у книзі «Обігова рецептура садівника» у 1911 р. Ці технології виникли в період активного вивчення і впровадження нової для України городньої культури, яка насилу поширювалася. Вони актуальні і зараз, коли після повального захоплення хімією наші уми усвідомили необхідність природного, відновлюючого землеробства, застосовуваного нашими предками.

Але повернемося до методу Юхима Грачова. Видатний селекціонер вивів і поліпшив понад 100 сортів картоплі, досягав небачених результатів у вирощуванні інших овочів, за що неодноразово завойовував перемоги на міжнародних виставках. Його капуста вражала уяву (70 см в діаметрі!), щільна, відмінної якості.

Грачов отримував свої дивовижні врожаї капусти в змішаних посадках. Згідно технології спочатку ранню картоплю висаджують за схемою 60х60 см. Через кожні 4 ряди залишають відстані між рядами 70×80 см. Коли з’являться сходи підростаючої картоплі, висаджують в широкі міжряддя розсаду пізньостиглої та середньостиглої капусти. Середньостиглі сорти капусти розміщують в ряду через 50 см, а пізні – через 70 см.

СОРТИ НА НАШ СМАК

Звичайно, такі результати для нас недосяжні, у кожного городника є свої секрети. Але зараз не про це мова, ми поділимося своїм досвідом.

Плануємо весняні посадки з осені. Викопуємо картоплю, відбираючи насіннєву з кращих кущів врожайних сортів, озеленяємо її протягом 2-х тижнів, складаємо в ящики по сортам і відправляємо в льох до весни. Навесні прогріваємо, пророщуємо на світлі, для отримання раннього врожаю застосовуємо вологе пророщування в торф, тирсу.

Насіннєву картоплю купуємо на виставках, обмінюємося з такими ж захопленими членами міського клубу «Садівник». Після випробувань більше 20-ти сортів можемо виділити свої улюблені, які найкраще проявили себе на супіщаних ґрунтах і в умовах недостатнього поливу. Це – сорти різних термінів дозрівання – від ранніх до середньопізніх: Беллароза, Бетіна, Здабиток, Санте, Фантазія, Легенда, Повінь, Партнер, Билина, Кобза, Довіра, Рів’єра, Надійна, Кіранда, Аріель. Оновлюємо свій насіннєвий фонд новинками щорічно, адже вибір величезний, пошук кращих сортів триває. На першому місці ми ставимо смак, розсипчастість, врожайність, стійкість до захворювань. Згадуються слова поета: «Небось картошку все мы уважаем, когда с сольцой ее намять» (В. Висоцький).

ПІДВИЩУЄМО РОДЮЧІСТЬ ДІЛЯНКИ

Не секрет, що на наших скромних ділянках важко, майже неможливо, дотримуватися сівозміни, волею-неволею, на дачі довгі роки домінує картопля. Тому і прагнемо ущільнювати її іншими культурами, регулярно висіваємо сидерати, вносимо в ґрунт компости, застосовуємо біопрепарати.

Компост з листя забезпечить урожай

Підготовку під посадку картоплі починаємо восени. Ділянку, де будуть рости ранні сорти, поливаємо і засіваємо гірчицею або олійною редькою відразу після збирання картоплі. Через 40-45 днів гірчиця починає цвісти і дає велику зелену масу, яку, подрібнивши, можна прикопати або використовувати для мульчування, компостів.

Іншу площу засіваємо озимим житом або вико-вівсяною сумішшю, прикопуємо восени або навесні. Таким чином, ми отримуємо повноцінну органіку, пригнічуємо бур’яни, картопля менше уражається шкідниками і хворобами.

Якщо сидерати прибрані, всю осінь працюємо над траншеями родючості. Робимо їх так. Прокопуємо першу траншею на ширину і глибину 25-
30 см, складаємо вийняту землю, без перевороту пласта, зліва і справа траншеї. Заповнюємо траншею всілякою органікою, восени її у всіх в надлишку. Це – гілочки дерев, кущів, опалі фрукти, бадилля і очищення овочів, коров’ячі коржі, курячий послід, торф, сапропель, подрібнені квіти, трави, полуниця, скошені конюшина, люпин, осока, кропива.

Якщо стоїть суха осінь, то проливаємо водою, рідким компостом, засипаємо шаром опалого березового, горіхового листя і вкриваємо землею з бортиків. Потім через 50-60 см робимо другу траншею, заповнюємо її і так до кінця ділянки. Процес, звичайно, трудомісткий, але на наших пісках інакше нічого не виростити.

Ми всерйоз сприйняли мудру думку, що землі треба повернути більше, ніж з неї береш. Ґрунти не обирають, але покращити їх, оживити – це нам під силу. Таке внесення свіжої органіки в кінці осені подовжує період активної життєдіяльності мікроорганізмів і черв’яків – творців родючості ґрунту.

ОСОБЛИВОСТІ АГРОТЕХНІКИ

Навесні, як тільки ґрунт прогріється на глибині 10 см до 8-10 градусів, приступаємо до посадки пророщеної ранньої картоплі. Схема посадки рядками 30х30х70см, тобто 2 ряди садимо на відстані 30 см, а між ними залишаємо 70 см. (У кого дозволяє площа, відстані можна збільшити між рядами до 40 см, а між рядками до 75-80 см). В рядах висаджуємо бульби через 30-35 см на глибину 5-6 см. Підсипаємо перегній (компост), перемішаний з попелом, лушпинням цибулі, подрібненою яєчною шкаралупою під бульбу і на неї. На 4-5-й день після посадки бажано провести розпушування для усунення кірки і бур’янів.

Проводимо 1-е і 2-е підгортання вологою землею. Перед підгортанням корисно зробити підживлення золою, рідкими органічними добривами.

Після 2-го підгортання починаємо висаджувати розсаду капусти, по центру широкого міжряддя, розміщуємо через одну борозну з відстанню 45-
50 см між рослинами. Садимо капусту середньостиглу і пізню: білокачанну, кольрабі, цвітну. Перед посадкою в лунки вносимо перегній, золу, рясно поливаємо.

ПРЕКРАСНИЙ ТАНДЕМ

Розсада капусти, висаджена між рядами картоплі, добре приживається. У перші тижні зростання капусти картопля служить їй нянькою: листя захищає від жаркого сонця, коріння капусти швидко освоює простір в пухкому ґрунті. Капуста не залишається в боргу: всі поливи і підживлення йдуть тільки на користь картоплі.

Важкий період в житті капусти настає, коли бадилля картоплі зміцніє і затінить повністю капусту. Вона трохи витягується, сумує, але не втрачає надії. І правильно… Бадилля картоплі, коли вона починає в’янути, ми розкладаємо уздовж рядів, капусту ще раз поливаємо, підживлюємо, підгортаємо пухким вологим ґрунтом, щоб не завалювалася від важких головок. Капуста відразу повеселіє, виростає тугою, чистою і здоровою, так як метелики-білани та інші шкідники пролітають повз, збиті з пантелику незвичним запахом.

Нам часто задають питання: «Як же обробляти отрутами картоплю від колорадських жуків?» Наша відповідь: «Але навіщо ж отрутами, якщо є унікальний ефективний вітчизняний біопрепарат Актофіт, період очікування якого всього 48 годин».

Після викопування картоплі цикл повторюється: засіваємо грядки вико-вівсяною сумішшю або гірчицею. Сидерати можна восени не прикопувати, вони послужать м’якою ковдрою мульчі, розпушать ґрунт. Навесні міняємо місцями посадки картоплі і капусти, витримуючи хоча б таку сівозміну.

За капустою продовжуємо доглядати, їй ще рости і рости, до самих морозів.

Нагадуємо, що для успішного спільного вирощування картоплі з капустою треба враховувати терміни дозрівання. Картоплю потрібно висаджувати різних сортів, капусту –
середньостиглих і пізньостиглих. При спільних посадках дуже важливо враховувати потреби рослин в життєвому просторі, освітленості, живленні, поливах. Не забувати про наявність (або відсутність) загальних захворювань, шкідників.

Складно? Але тільки виконавши всі ці умови, ми можемо розраховувати, що висаджені поруч рослини будуть жити мирно, взаємно допомагати і доповнювати одна одну, не переходячи на стежку війни.

Чи скошувати ботвиння картоплі?

Збережемо урожай пізньої капусти

Ольга БУРМІСТРОВА, овочівник.

м. Вінниця. Фото автора.

Оставьте ответ