Реклама

Читати російською мовою

Зміст

Жимолость (лат. Lonicera caerulea) – відноситься до родини Жимолостеві, роду Жимолость. Виростає по всій Північній півкулі. Відомо про 180 видів, найбільша кількість з яких росте в Східній Азії (більше 100). Деякі види їстівні, інші ж, навпаки, – отруйні.

Як і багато декоративних видів, їстівні сорти добре акліматизувалися на території Європи, вони практично не схильні до шкідників і легкі в догляді. Жимолость використовувалася в якості продовольчої культури протягом сотень років в Азії та Східній Європі, а зовсім недавно завоювала популярність і в країнах Північної Америки.

Цей гіллястий чагарник виростає до 3 м у висоту, має просте, овальне листя. Більшість видів скидає листя, але існують і вічнозелені сорти. Квітки жимолості мають форму дзвоника, різне забарвлення (біле, жовте, блакитне, рожеве, червонувате), деякі види видають солодкий запашний аромат (жимолость козяча). Плід може бути синім, червоним або ж зовсім чорним, зазвичай містить кілька насінин.

Жимолость їстівна дає гарні плоди веретеноподібної форми, зі смаком, схожим на лохину, хоча деякі вважають їх смак більш близьким до малини або ірги. Якість ягід залежить від обраного сорту.

Їх вживають свіжими, з них варять смачне варення, готують поживні киселі, використовують як начинку в пироги і тарталетки. Плоди багаті антиоксидантами, вітамінами і мінералами.

Готуємося до посадки

Жимолость найкраще розвивається і дає урожай на південній стороні ділянки. На відміну від інших ягідних чагарників переносить частково затінені місця.

Якщо ж ви висаджуєте саджанці рядами, то краще їх розташувати з півдня на північ. При такій посадці вони отримають максимум світла. Відстань між рослинами повинна бути не менше 2,5 м. При більш щільній посадці буде вимагатися регулярна обрізка, а це позначиться на врожаї.

Жимолость росте на будь-яких ґрунтах, але для поліпшення росту потрібно зрілий компост і пріле листя змішати і перекопати на глибину 40 см. Кореневу поросль ця культура не дає.

Жимолость – перехреснозапильна культура, але, якщо у ваших сусідів уже є ця рослина, необов’язково висаджувати кілька кущів на своїй ділянці, можна обійтися і одним – все одно врожай буде.

Посадка і догляд

Оскільки у жимолості коріння шнуроподібне, дуже тонке (до 5 мм) і розташоване близько до поверхні, для неї важлива в посадкової лунці не глибина, а товщина родючого шару. Її бажано заповнити садовим компостом, перепрілим гноєм, додати деревну золу і обов’язково полити. У центрі посадкової ямки насипають горбок землі, на нього поміщають саджанець і акуратно розправляють корінці, легко присипають родючим ґрунтом, поливають і знову підсипають осілий ґрунт . Пристовбурні кола обкладають мульчею, яка збереже вологу і позбавить від прополки, а також забезпечить найкраще засвоєння поживних речовин корінням по мірі її розкладання.

Оскільки жимолость має неглибоку кореневу систему, вносьте щорічно кору, тирсу або листову мульчу на глибину 5-6 см навколо кущів для підтримки здоров’я рослин. Якщо ви вирощуєте жимолость на виснаженому ґрунті або помітили симптоми дефіциту поживних речовин на листках і подрібненість плодів, додайте органічні добрива в ґрунт навесні.

Жимолость необхідно рясно поливати і регулярно прополювати, особливо в молодому віці. Невелика обрізка необхідна для кущів молодше п’яти років, при необхідності видаляйте мертві, хворі або зламані гілки. Періодично зрізуйте старі кінчики гілок і тонкі пагони, щоб звільнити місце для зростання більш товстих молодих гілок. В ідеалі у вас повинно бути від чотирьох до шести старих гілок і кілька молодих пагонів на одному кущі. Оскільки цвітіння відбувається ранньою весною, чагарникам може знадобитися захист від пізніх весняних заморозків.

У жимолості зовсім мало проблем з комахами-шкідниками і хворобами, але на її перші весняні плоди можуть зазіхнути птиці, тому доведеться їх відганяти.

Жимолость дає плоди в перший рік після посадки, але може знадобитися і кілька років, щоб досягти гарної врожайності куща. Збирайте тільки повністю дозрілі плоди. Часто шкірка ягід стає синьою, в той час як м’якоть залишається зеленою, в результаті чого виходить терпкий смак. Плодоношення відбувається протягом двох-трьох тижнів, і триває протягом 25-30 років.

Кущі жимолості не обрізають, вони самі прекрасно формуються, тому їх зручно використовувати в якості живої огорожі. Жимолость настільки приваблива, що навіть, коли не цвіте і не плодоносить, її сіро-зелене листя прекрасне влітку, а жовтий колір осіннього листя розфарбує будь-який ландшафт. Привабливо виглядає чергування жимолості з кущами смородини або аґрусу різних сортів (тільки на високих штамбах).

Популярні сорти

  • Довгоплідна – середньорослий сорт, пагони сіро-зелені з антоціановим забарвленням. Плоди великі 1,5-2 г, кисло-солодкі, колір синій з сизим нальотом.
  • Дзвоник – сильноросла рослина висотою до 2 м. Плоди синьо-блакитні, з восковим нальотом і сильним ароматом.
  • Синій птах – ранньостиглий сорт, висота 1,8-2 м. Кущ розлогий, плоди темно-фіолетові, покриті блакитно-сизим нальотом.
  • Оксамит – середній термін дозрівання. Відрізняється густим сіро-зеленим листям і крупними плодами (1,2 г), кисло-солодкого смаку з легкою гіркуватістю без присутності аромату.
  • Ласунка – один з найбільш ранніх сортів. Плоди масою 0,9 г, синьо-блакитні, ароматні, без гіркоти.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ