Як позбутися усіх шкідників?

Как избавиться от всех вредителей?
Реклама

Читати російською мовою

Щороку з багатьох регіонів України нам приходять скарги про спалахи різних хвороб і шкідників. Особливо обурювалися овочівники західних областей на фітофтору, яка «згноїла» томати, в центральних районах були зафіксовані спалахи на томатах і зернових різних видів совок. Ближче до півдня, зазвичай, лютували грибкові хвороби: моніліоз кісточкових і парша зерняткових. А також численні гризучі садово-городні шкідники. І в листах багатьох читачів міститься одне і те ж питання: «Як їх позбутися і вести себе в році, що настав, щоб ситуація не повторилася?»

Перш за все, не варто панікувати і намагатися отруїти всіх шкідників і себе заодно! Шкідники завжди були і будуть. Питання тут вирішується з позиції – чи перевищений їх епідемічний поріг? І наскільки небезпечна присутність даного шкідника?

У разі, якщо поріг перевищений і є загроза залишитися без врожаю, робимо викорінюючи обприскування системними препаратами від даного типу шкідників. Словом, побачили шкідника або хвороби на рослині – уважно вивчіть це питання, порадьтеся з агрономами або консультантами в садовому магазині, які запропонують масу захисних засобів (не забувайте і нам в газету писати, адже це допомагає разом оцінити актуальність захисних заходів).

Зрозуміло, якщо в минулому році, наприклад, на ділянці лютувала фітофтора або макроспоріоз і знову встановилася затяжна дощова погода – краще не ризикувати і заздалегідь провести профілактичні обприскування помідорів. Їх роблять вже через місяць після висадки розсади в ґрунт фунгіцидами Акробат МЦ, Квадріс, Тіовіт джет та іншими за інструкцією.

При виявленні яєць або молодих гусениць совки профілактичні обробки висаджених томатів від фітофторозу бажано поєднати з обробкою від совок одним з препаратів: Золон, Актеллік, Децис, Арріво, Політрин, Шерпа, Ф’юрі за інструкцією.

У кого сад в минулому році також страждав від грибкових захворювань, то обприскування потрібно провести навесні ще до розпускання бруньок. Важливо вибрати час, коли вже потеплішало, але бруньки ще не набрякли. В цей час розлітаються спори грибкових захворювань і проводиться перше обприскування від моніліозу, який викликає весняне всихання (впізнається за потемнілим, як від опіків, зів’ялим кінчиком гілок і листям на дереві) у кісточкових культур (вишні, черешні, сливи, персика). А на зерняткових (яблуні і груші) в цей час починають активно розмножуватися спори парші. Істотно знизить поширення цих хвороб навіть одноразове весняне обприскування по бруньках такими фунгіцидами, як Абіга-Пік, Оксіхом, Хорус, Скор.

Якщо у вашому саду в минулому році було багато комах шкідників, таких як ґрунтоїди і листоїди, обприскувати дерева потрібно, коли бруньки вже набрякли, але листя ще не розкрилося. Це оптимальний момент для боротьби з яблуневим квіткоїдом (довгоносиком), який сильно пошкоджує бруньки яблуні і груші. Він цих карколомних шкідників допоможуть препарати: Децис Профі, Іскра, Фуфанон, Кінмікс та інші пестициди, список яких щороку оновлюється.

Прихильники органічного землеробства радять: щоб спокійно жити без подібних епіфітотій, переглянути своє ставлення до землі і приготуватися до тривалої виснажливої перебудови свого землеволодіння (як і своєї свідомості). Ідеальний варіант землеустрою – 
це амфітеатр.

В нижній частині ділянки, непогано б в самому центрі, мати хоча б невеликий ставок для створення біологічної рівноваги на присадибній ділянці.

Неможливо одній людині бути знавцем і комах, і рослин, і препаратів невідомого розливу. А ось створення рівноважного в усіх відношеннях оазису дозволить делегувати повноваження іншим. Наприклад, розведуться жаби, ящірки – тоді їх здобиччю стануть комахи, слимаки, капустянки…

Це дуже цікава теорія, підтверджена на практиці городниками, які захопилися органічним землеробством. Почати зміни найпростіше з саду. Дерева вже є, обрізуванням можна усунути помилки за пару років. Навесні або восени потрібно провести перше в житті обприскування для захисту від навали шкідників і прояви грибкових інфекцій. Пристовбурні кола потрібно розпушити (поверхнево, а не перекопати і порізати коріння!), дерева підживити, глибокою осінню зробити вологозарядний полив. В зиму побілити стовбур і нижні гілки крони. Навесні потрібно повторити обприскування по листу і плодоношення. Але щоб уникнути застосування хімічних засобів боротьби зі шкідниками, необхідно не проґавити початок наспіву сисних, гризучих, плодоїдних та інших дегустаторів.

На початковій стадії легко впоратися з комахами-шкідниками народними засобами за допомогою рослин з інсектицидними властивостями.

Наприклад, в саду встановити світлячок з ємкістю для води. Це невелика лампочка на сонячній батареї. Вдень підзаряджається, а вночі горить над посудиною з водою. Мушки, мошки, блішки літають, стрибають, скачуть на світло і падають у воду. Там їх заплив і закінчується, але ви за фактом реально бачите ситуацію, моніторите чисельність шкідника і приймаєте рішення, кому потрібно «промити очі» препаратами в першу чергу.

Наприклад, в нашому арсеналі дуже багато рослин, щоб придушити попелицю, міль, кліщів, блішок, плодожерок, пильщиків, вогнівку, гусениць. Це – чорнобривці, календула, ромашка, гірчиця, паслін, полин, бадилля картоплі, листя горіха.

Потрібен добрий обприскувач (без обприскувача в сад не виходити) і всі ваші кривдники просто змушені будуть або «полином вдавитися», або в чашці потонути.

Є також біопрепарат Актофіт, який полюбляють прихильники еко-захисту допомагає впоратися з безліччю гризучих комах. Однак він легко змивається дощем, тому обробки потрібно повторювати практично щотижня, поки шкідники не зникнуть.

Тепер дамо роботу і птахам. Восени і взимку потрібно влаштувати годівниці і залучити в яблуневий сад ну хоча б горобців. Навесні повісьте синичники і розведіть своїх доморощених захисників саду. Чим більше птахів на території, тим менше гусениць буде влітку на деревах.

Словом, моніторте ситуацію і при нагоді покажіть шкідникам, хто в саду-на городі господар!

Олександр РІДНИЙ,
інженер. 
м. Бахмут Донецької обл.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. 
м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ