Як позбутися усіх шкідників?

0
392
Как избавиться от всех вредителей?
Реклама

Читати російською мовою

Щороку з багатьох регіонів України нам приходять скарги про спалахи різних хвороб і шкідників. Особливо обурювалися овочівники західних областей на фітофтору, яка «згноїла» томати, в центральних районах були зафіксовані спалахи на томатах і зернових різних видів совок. Ближче до півдня, зазвичай, лютували грибкові хвороби: моніліоз кісточкових і парша зерняткових. А також численні гризучі садово-городні шкідники. І в листах багатьох читачів міститься одне і те ж питання: «Як їх позбутися і вести себе в році, що настав, щоб ситуація не повторилася?»

Перш за все, не варто панікувати і намагатися отруїти всіх шкідників і себе заодно! Шкідники завжди були і будуть. Питання тут вирішується з позиції – чи перевищений їх епідемічний поріг? І наскільки небезпечна присутність даного шкідника?

У разі, якщо поріг перевищений і є загроза залишитися без врожаю, робимо викорінюючи обприскування системними препаратами від даного типу шкідників. Словом, побачили шкідника або хвороби на рослині – уважно вивчіть це питання, порадьтеся з агрономами або консультантами в садовому магазині, які запропонують масу захисних засобів (не забувайте і нам в газету писати, адже це допомагає разом оцінити актуальність захисних заходів).

Зрозуміло, якщо в минулому році, наприклад, на ділянці лютувала фітофтора або макроспоріоз і знову встановилася затяжна дощова погода – краще не ризикувати і заздалегідь провести профілактичні обприскування помідорів. Їх роблять вже через місяць після висадки розсади в ґрунт фунгіцидами Акробат МЦ, Квадріс, Тіовіт джет та іншими за інструкцією.

При виявленні яєць або молодих гусениць совки профілактичні обробки висаджених томатів від фітофторозу бажано поєднати з обробкою від совок одним з препаратів: Золон, Актеллік, Децис, Арріво, Політрин, Шерпа, Ф’юрі за інструкцією.

У кого сад в минулому році також страждав від грибкових захворювань, то обприскування потрібно провести навесні ще до розпускання бруньок. Важливо вибрати час, коли вже потеплішало, але бруньки ще не набрякли. В цей час розлітаються спори грибкових захворювань і проводиться перше обприскування від моніліозу, який викликає весняне всихання (впізнається за потемнілим, як від опіків, зів’ялим кінчиком гілок і листям на дереві) у кісточкових культур (вишні, черешні, сливи, персика). А на зерняткових (яблуні і груші) в цей час починають активно розмножуватися спори парші. Істотно знизить поширення цих хвороб навіть одноразове весняне обприскування по бруньках такими фунгіцидами, як Абіга-Пік, Оксіхом, Хорус, Скор.

Якщо у вашому саду в минулому році було багато комах шкідників, таких як ґрунтоїди і листоїди, обприскувати дерева потрібно, коли бруньки вже набрякли, але листя ще не розкрилося. Це оптимальний момент для боротьби з яблуневим квіткоїдом (довгоносиком), який сильно пошкоджує бруньки яблуні і груші. Він цих карколомних шкідників допоможуть препарати: Децис Профі, Іскра, Фуфанон, Кінмікс та інші пестициди, список яких щороку оновлюється.

Прихильники органічного землеробства радять: щоб спокійно жити без подібних епіфітотій, переглянути своє ставлення до землі і приготуватися до тривалої виснажливої перебудови свого землеволодіння (як і своєї свідомості). Ідеальний варіант землеустрою – 
це амфітеатр.

В нижній частині ділянки, непогано б в самому центрі, мати хоча б невеликий ставок для створення біологічної рівноваги на присадибній ділянці.

Неможливо одній людині бути знавцем і комах, і рослин, і препаратів невідомого розливу. А ось створення рівноважного в усіх відношеннях оазису дозволить делегувати повноваження іншим. Наприклад, розведуться жаби, ящірки – тоді їх здобиччю стануть комахи, слимаки, капустянки…

Це дуже цікава теорія, підтверджена на практиці городниками, які захопилися органічним землеробством. Почати зміни найпростіше з саду. Дерева вже є, обрізуванням можна усунути помилки за пару років. Навесні або восени потрібно провести перше в житті обприскування для захисту від навали шкідників і прояви грибкових інфекцій. Пристовбурні кола потрібно розпушити (поверхнево, а не перекопати і порізати коріння!), дерева підживити, глибокою осінню зробити вологозарядний полив. В зиму побілити стовбур і нижні гілки крони. Навесні потрібно повторити обприскування по листу і плодоношення. Але щоб уникнути застосування хімічних засобів боротьби зі шкідниками, необхідно не проґавити початок наспіву сисних, гризучих, плодоїдних та інших дегустаторів.

На початковій стадії легко впоратися з комахами-шкідниками народними засобами за допомогою рослин з інсектицидними властивостями.

Наприклад, в саду встановити світлячок з ємкістю для води. Це невелика лампочка на сонячній батареї. Вдень підзаряджається, а вночі горить над посудиною з водою. Мушки, мошки, блішки літають, стрибають, скачуть на світло і падають у воду. Там їх заплив і закінчується, але ви за фактом реально бачите ситуацію, моніторите чисельність шкідника і приймаєте рішення, кому потрібно «промити очі» препаратами в першу чергу.

Наприклад, в нашому арсеналі дуже багато рослин, щоб придушити попелицю, міль, кліщів, блішок, плодожерок, пильщиків, вогнівку, гусениць. Це – чорнобривці, календула, ромашка, гірчиця, паслін, полин, бадилля картоплі, листя горіха.

Потрібен добрий обприскувач (без обприскувача в сад не виходити) і всі ваші кривдники просто змушені будуть або «полином вдавитися», або в чашці потонути.

Є також біопрепарат Актофіт, який полюбляють прихильники еко-захисту допомагає впоратися з безліччю гризучих комах. Однак він легко змивається дощем, тому обробки потрібно повторювати практично щотижня, поки шкідники не зникнуть.

Тепер дамо роботу і птахам. Восени і взимку потрібно влаштувати годівниці і залучити в яблуневий сад ну хоча б горобців. Навесні повісьте синичники і розведіть своїх доморощених захисників саду. Чим більше птахів на території, тим менше гусениць буде влітку на деревах.

Словом, моніторте ситуацію і при нагоді покажіть шкідникам, хто в саду-на городі господар!

Олександр РІДНИЙ,
інженер. 
м. Бахмут Донецької обл.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. 
м. Харків.

Веббанер Хозяин Укрпошта
Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ