Ґрунт для розсади, автополив, автоподкормка. Школа овочівника

Грунт для рассады
Грунт для рассады
Реклама

Одна сусідка запитує іншу:
– Як у тебе цього року урожай помідорів?
Та відповідає:
– 100 коренів посадила – нічого не виросло!
Але нічого страшного, – наступного року 300 посаджу!

Анекдот.

Читати російською мовою

Кожен читав казку братів Грімм або бачив екранізовану версію про злу мачуху і її ледачих дочок. Я пропоную нову адаптацію тієї старовинної дитячої казки. В ній працьовита Попелюшка на відмінно справляється з вирощуванням невідомих у той давній час «помідорів» за допомогою горіхів, які подарувала добра фея.

Багато городників вирощують овочеві і квіти саме розсадним способом. Розсаду, як і ґрунт для неї, доцільно готувати самостійно. Це найвірніший шлях. Тому, якщо все піде правильно, можна гарненько заощадити і на тому, і на іншому.

Ґрунт для вирощування розсади

І це зробити нам допоможе перший горішок. Розбиваємо його. І отримуємо першу пораду – як правильно приготувати ґрунт для вирощування розсади овочів. Робити це краще заздалегідь – з осені (пізніше зрозумієте, чому).

При підготовці ґрунту для розсади слід враховувати потреби кожної культури. Так, огірок любить родючий зволожений ґрунт, а томати – сухіший і менш удобрений. Є рослини, що віддають перевагу кислинці.

Але базові вимоги для розсадної ґрунтосуміші  все ж є. Якою вона повинна бути? Насамперед, це помірний за родючістю ґрунт з корисною мікрофлорою і всіма елементами мінерального живлення.

По-друге, ґрунт повинен бути збалансований за мінеральним і органічним складом. Крім того, ґрунт повинен бути вологопроникним і повітропровідним, здатним утримувати вологу, з нейтральним кислотно-лужним балансом і, звичайно ж, розсипчастим за структурою. Без грудочок і стороннього сміття.

Ось такі неписані вимоги до розсадної ґрунтосуміші. Хто ж, крім Попелюшки з її голубами зможе видалити все насіння бур’янів у ґрунті? Та практично ніхто!

До речі, про грудки в розсадному ґрунті – варто відсівати цільні грудки глини. Вони є непотрібним баластом, і, крім того, можуть поглинати частину азоту з ґрунтосуміші.

Не повинно залишатися в ґрунті і черв’яків (вони будуть пошкоджувати ніжні корінці сходів), личинок комах. Такого ґрунту на городі або в посадці не нариєш. Це – багатокомпонентна суміш з рівних частин торфу, перегною, крупнозернистого піску і 50% старий добротний садовий ґрунт.

Багато хто вважає, що землю досить взяти в лісосмузі або в лісі. Однак це не так. Вона – лише складова частина, основа, але хороша тільки для томатів. Її краще заготовлювати в кінці сезону. Лісовий ґрунт не слід брати під дубом, каштанами і вербами. Так як ці дерева виділяють багато дубильних речовин.

Для розсадної ґрунтосуміші можна взяти землю і з грядок, тільки треба враховувати сівозміну і розміщення. І ще зверніть увагу, щоб з лісовим ґрунтом не занести собі на ділянку ненажерливу дрібну багатоніжку під назвою ківсяк. Він чорно-рудого кольору, невеликого розміру і дуже рухливий. Так, він хороший для переробки будь-якого типу органіки. Але якщо мертвої органіки немає – він не гребує і живою, тобто вашою розсадою. Цей звір серйозніше голих слимаків. У великих кількостях він реально небезпечний для всіх рослин.

Капуста, томати, болгарський перець, баклажани, огірки будуть задоволені, якщо ми підготуємо таку суміш ґрунту: 35% лісового або городнього ґрунту, 50% перегною, річковий пісок та інше – до 100%.

Кращий спосіб зберігання ґрунту – поліетиленовий мішок. І поки до посіву є час, потрібно провести дезінфекцію ґрунту. Способів досить багато, але найоптимальніший і щадний – проморожування. Взимку, поки не почався розсадний період, тягаємо мішок з ґрунтом туди-сюди. Тобто чергуємо відтавання в приміщенні і його заморозку на вулиці. При відтаванні пробуджуються личинки комах, прокльовується насіння бур’янів і потім потрапляє під мороз, гинучи природним чином.

Деякі радять застосовувати прожарювання розсадного ґрунту при температурі 100°С. Але крім користі ми отримаємо мертвий ґрунт без корисної мікрофлори.

Універсальним засобом дезінфекції ґрунту є марганцівка. Правда, бур’янів і шкідників вона не знищить, але збудників кореневих гнилей – точно! Тому її краще застосовувати для промерзлого ґрунту. За кілька днів до висіву насіння на розсаду, коли вже проморожену землю насипали у ґрунт осідати, – зробіть малиновий розчин марганцівки (5 г на 1 відро води), добре перемішайте і відразу ж пролийте землю в розсадної ємкості.

Непогані результати дає застосування гірчичного порошку. Він захистить ґрунт від шкідливих бактерій, вірусів, грибків, нематод і трипсів. Досить змішати 1 ст. ложку гірчичного порошку і 5 л ґрунту. Сюди ж корисно додати 5-7 г Нітроамофоски.

Гідно уваги застосування біологічних фунгіцидів, таких як Фітоспорин, Триходермін і всілякі ЕМ-препарати.

Обігрів розсадних теплиць

Розсадні теплиці завжди виручали. А ось цього року багато хто зазнав фіаско. Що робити, якщо весна холодна і затяжна?

Розбиваємо другий горішок – порада друга. Дії холодів при високій різниці денних і нічних температур можна уникнути. Але тільки для цього восени слід трохи попрацювати.

Грядки повинні бути теплими і в теплиці. Я не буду ворушити старе, про теплі грядки зараз говорять багато. Але кращі результати отримують, якщо в тепличних грядках зробити гідроізоляцію з плівки і на дно котловану при закладці органіки укласти пінопласт. У цьому випадку холодна земля залишиться на глибині до 50 см.
А органіка або кінський гній буде підігрівати насіння більш ефективно.

При зниженні нічних температур нижче 0°С рекомендую застосовувати або тепловентилятор невеликої потужності, або інфрачервоні газові пальники. Вони споживають до 0,3 куб. м газу на годину. Це невеликі витрати, і для сезонного підігріву варто застосовувати такі прилади. Тільки є одне але!

При використанні газових пальників не слід сильно ущільнювати приміщення теплиці. Потрібен обов’язково доступ кисню. Адже при спалюванні газу в пальнику, виділяться чадний газ – тихий вбивця. Тому заходів безпеки слід дотримуватися. Вуглекислий газ при цьому процесі необхідний для рослин, від нього тільки користь.

Автоматизація поливу і підживлення томатів

Робота і постійна зайнятість не дозволяють багатьом щодня доглядати за овочами. Вони можуть дозволити собі захоплення улюбленою справою тільки у вихідні. А що робити весь тиждень: наймати працівників або запрошувати Попелюшку? 

Розбиваємо третій горішок – порада під номером три.

Є один цікавий метод вирощування томатів (взагалі, він підходить для будь-яких овочів). Висаджуємо томати квадратно-гніздовим способом 50х50 см. Таким способом колись в колгоспах висівали кукурудзу.

Детермінантні низькорослі томати висаджуємо через 50 см в ряду і між рядами. Посередині четвірки томатів копаємо яму на штик лопати і діаметром 40 см. Ця яма буде потім служити накопичувачем для води при поливах. На дно ями насипаємо 1 л деревної золи, додаємо перегною і заповнюємо скошеною травою доверху. Трава потім осяде.

Як це працює? Посадили помідори і вирили між чотирма кущами яму. Налили в яму 2 відра води і поїхали хоч на цілий тиждень. Підживлення є, волога є. Органіка розкладається – добрив пре-достатньо. Трава захищає від випарів і перегріву. Така система працює за принципом бункерної годівниці або поїлки. Хто займався хутровим звірівництвом, той знає.

А нам тепер що робити? Як що – раз на тиждень проводьте пасинкування, видалення нижніх листків і так далі по ситуації.

Для індетермінантних високорослих томатів застосовуємо трохи інше розміщення рослин. Тут ведемо посадку трійками. Тобто зміщуємо ряд і рослини маємо в шаховому порядку. Решту все також, але буде потрібно шпалера і підв’язка пагонів.

Переваги такого методу ви оціните відразу. При поливі вода не потрапляє на листя і стебла. Зола плюс перегній і пріюча трава – відмінне підживлення для кущів, а температура, що виділяється при гнитті, обігріває коріння. Крім того, шар трави не дає волозі швидко випаровуватися. Це означає, що наші водохлеби ще деякий час будуть благополучно себе почувати в автоматичному режимі.

Особливо просунуті можуть прикопати в яму глечик з неглазурованої глини. З такого глечика вода буде витрачатися більш економно, тільки лише при ґрунтовій посусі. Тут же можна застосувати метод вакуумної поїлки і встановити додатково ємкість на 10 л, перевернувши її догори дном. Тобто, запас води зросте на 30% і час на поливи витрачати не доведеться взагалі.

Як на мене – беззатратніше, простіше і зручніше поливної ями для автоматизації поливу нічого немає. Томати, посаджені поруч з ямою, радують господаря дружним плодоношенням, не хворіють, отримують все необхідне, – так як знаходяться в однакових умовах. Тут можна більш точно, а не на око дозувати і воду, і підживлення, і фунгіциди для протруєння ґрунту (при необхідності).

Робити поливні ями під томати можна і в теплиці, і на вулиці. Тоді рослини не вимагають від овочівника пильної уваги, а це особливо цінно. Адже часом і відпочити не гріх.

Олександр РІДНИЙ,
інженер-технолог.
м. Бахмут Донецької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ