Перевал зими

Перевал зимы
Реклама

Читати російською мовою

Цитата номера
Еще и холоден и сыр
Февральский воздух, но над садом
Уж смотрит небо ясным взглядом,
И молодеет Божий мир.
Іван Бунін.

Лютий для мене один з улюблених місяців у році. І не тільки тому, що в цей час вже виразніше і наполегливіше відчутний подих (чергової) весни. У лютому народилися багато близьких мені людей: покійна мама, її теж, на жаль, покійний брат, а мій хрещений батько, онука й онук, зять… І в цьому, напевно, є щось символічне: одні вже віджили своє на білому світі, інші тільки починають жити, продовжуючи традиції старшого покоління.

Останній місяць зими, що в Україні називають лютим, свого роду – перевал: відлиги чергуються з морозами. Переважають сильні вітри й заметілі. У другій половині лютого зима помітно втрачає свою силу і, як кажуть у народі, зустрічається з весною. Небо поступово голубіє, починається «весна світла». Повітря набуває особливої чистоти і свіжості.

Цей аромат весни відчувають не тільки люди, тварини, але й рослини. Відігріваються від зимової холоднечі не тільки душі, але й сади, квітники, городи. Вийшовши вранці на подвір’я, кожною клітинкою вже «підтоптаного» організму відчуваєш, як у земному лоні пробуджується життя. Ще трохи, і почнеться сокорух у навколишньому світі.

Кісточкові культури, які перебувають у стані вимушеного спокою, вже теж відчувають пробудження життя, – пише колишній агроном, а нині пенсіонер з м. Люботин Харківської області В. А. Жилін, – при тривалих відлигах у них починають активно розвиватися квіткові бруньки, рослини набираються сил для формування листя і майбутнього врожаю. Саме через чергування відлиг з морозами з’являється в цей час небезпека пошкодження квіткових бруньок. Треба не пропустити цей момент і допомогти плодовому саду, особливо молодим насадженням».

Дякую за своєчасне нагадування, Вікторе Андрійовичу. Дійсно, в лютому сонце нагріває стовбури та розгалуження скелетних гілок, викликаючи розширення тканин кори та деревини. А нічне похолодання призводить до різкого їх звуження. Оскільки кора звужується швидше деревини, це викликає розтріскування, з’являються сонячні опіки та морозобоїни. Опіки, як правило, виникають на південній або південно-західній стороні стовбура, найчастіше пошкоджуються штамби черешні та абрикоса, а також інших дерев слабозимостійких сортів.

«Особливо небезпечні такі ушкодження дерев, з яких зимові дощі змили осінню побілку, – як би продовжує цю розмову Н. П. Першина з смт Петриківка Дніпропетровської області. – Темні стовбури вдень слабо відбивають сонячну енергію і сильніше прогріваються, до того ж через сильне нічне охолодження вода, що потрапила в невеликі щілини, замерзає і руйнує кору дерев».

Тривогу наших читачів зрозуміти можна. Щоб захистити плодовий сад від ушкоджень, у другій половині лютого слід знову побілити стовбури та гілки дерев. Робити це потрібно при температурі не нижче 0 градусів. По можливості фахівці рекомендують обприскати вапняним розчином і всю крону.

Тривалі відлиги негативно позначаються і на стані кореневої системи рослин, особливо садової суниці. Якщо на знижених ділянках стоїть вода, необхідно терміново забезпечити їй стікання, щоб насадження не загинули від нестачі кисню. Пристовбурні кола та суничні плантації, з яких під час відлиг вже зійшов сніг, а ще передбачаються морози, слід утеплити сухим торфом, гноєм, що перепрів, або соломою. Під час рясних снігопадів, так само як і в січні, з гілок струшують сніг і втоптують його навколо стовбурів.

Лютий – сприятливий час (якщо не сказати – кращий) для зимового щеплення плодових культур. Заготовлені з осені підщепи дістають з підвалу, заносять у тепле приміщення і встановлюють у вологий пісок на 2-4 дні. Потім їх поміщають на добу в воду, промивають і злегка просушують. В якості прищепи використовують однорічний приріст (живці) довжиною не менше 40 см, заготовлені в період глибокого спокою (листопад-грудень), до настання сильних морозів.

Роботи попереду багато, а благодатні лютневі «вікна» потрібно використовувати з максимальною користю. Адже недарма кажуть: «Як у лютому гукнеться, так восени відгукується». Не будемо забувати народну мудрість.

Володимир Заїка,
редактор всеукраїнського тижневика «Хазяїн».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ