Теплиця для багатого врожаю

Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Температурний режим
  2. Технічний обігрів
  3. Цілюща волога
  4. Підживлення
  5. Профілактика захворювань

Для стабільно доброго врожаю дуже важливо створити в теплиці оптимальний для рослин мікроклімат. Як цього досягти, розповідає агроном-садовод В. І. ПРИТУЛЯК з Вінницької області.

– Щоб створити оптимальний для рослин мікроклімат, потрібно, перш за все, подбати про необхідний для них температурний режим, освітлення і вологість, – пояснює Володимир Іванович. – Всі ці параметри взаємопов’язані. Наприклад, при збільшенні освітлення в теплиці потрібно підвищувати температуру повітря і вологість. І, навпаки, при більш тьмяному освітленні необхідне зниження температури і зменшення вологості.

Температурний режим

Зазвичай температурний режим в теплиці повинен підтримуватися від 16°С до 25°С вдень і на 5-6°С нижче – вночі. Більш низькі або високі температури несприятливі для майбутнього врожаю. При низьких температурах сповільнюється ріст рослин, при високих – розростається зелена маса, але страждає врожайність і якість плодів.

Виняток становлять огірки в період активного плодоношення. Щоб огірки добре наливалися, нічна температура повинна бути 21-23°С.

Важлива також температура ґрунту. Для того, щоб добре засвоювалися всі необхідні мікроелементи, вона повинна бути від 14°С до 24°С. Значне зниження температури ґрунту призводить до голодування рослин, а надмірне її підвищення погіршує всмоктування корінням води. Тому бажано подбати також про підігрів ґрунту.

– Обігрівати теплицю можна сонячним, біологічним і технічним способами, – розповідає агроном. – Сонячний – це коли через плівку, скло або інший матеріал проникають сонячні промені, нагріваючи всі поверхні в теплиці. Можна використовувати сонячні батареї. Суть біологічного обігріву в тому, що аеробні мікроорганізми розкладають органічні відходи і при цьому виділяється теплова енергія. В якості біопалива використовується гній тварин з рослинними залишками (соломою, тирсою і т. д.), а також різні органічні відходи. Біопаливо складають на купу. Можна всередину закласти гарячі камені для розігріву. А щоб уникнути загоряння, ущільнити біомасу. Зверху слід покласти шар ґрунту товщиною 15-20 см. Біопаливо потрібно зволожити.

Технічний обігрів

Найбільш популярні види обігріву – електричні, водяні, газові. Можна прогрівати теплицю за допомогою електрокалорифера невеликої потужності з відкритою або закритою спіраллю. Якщо теплиця невеликого розміру, підійде конвекційний обігрівач. Ребристі обігрівачі з термостатами також хороша можливість забезпечити в невеликій теплиці необхідну температуру.

Одним з кращих способів обігріву вважається водяне опалення, що працює від електрики. У бойлері нагрівається вода і переміщається по трубах за допомогою циркулюючого насоса, прогріваючи приміщення. Якщо труб багато, це дещо знижує температуру. Тому потрібно добре продумати, як їх розташувати для більшої ефективності обігріву, і в якій кількості. Найбільш вдале розміщення труб – по периметру теплиці. Прокладають також водяні труби для підігріву ґрунту під піддони або вкопують безпосередньо в землю.

Досить популярний спосіб пічного опалення. Встановлюється піч будь-якого виду в найхолоднішій частині теплиці. Нагріте повітря переміщається природним шляхом або за допомогою вентилятора. Опалювати можна вугіллям, дровами, торфом або іншими відходами. Можна використовувати піч типу «буржуйка» або більш вдосконалену – булер’ян.

Для короткочасного обігріву підійде газове опалення. Можна використовувати газові балони або підключитися до загальної мережі.

Цілюща волога

Одна з найважливіших умов для досягнення рясного врожаю – правильний і своєчасний полив. Оптимальним для рослин є мікрокрапельний полив.

– Найкраще, якщо подача води здійснюється в підкореневу систему, – радить агроном. – За кілька годин такого поливу земля добре просочується вологою.

Найпростіший спосіб подачі води для мікрокраплинного поливу – гравітаційний, коли вода надходить з ємкість, яка знаходиться вище грядок. За допомогою такого способу поливу економно витрачається вода, а рослини отримують необхідну кількість вологи. При цьому не відбувається витіснення кисню з верхнього шару ґрунту надмірною кількістю води.

У теплиці повинна бути вологість в середньому близько 70-75%. Для огірків – 85-95%, для томатів, шпинату, салатів, перцю, кропу – 60-65%. При підвищенні температури на 5°С вологість падає на 10-15%.

Підживлення

– Зазвичай для підживлення тепличних рослин використовують як мінеральні, так і органічні добрива. З мінералів можна вносити сечовину, простий або подвійний суперфосфат, аміачну, кальцієву і калійну селітри, сірчанокислий калій, – розповідає Володимир Іванович. – Мікроелементами слід підживлювати відповідно до інструкції. Якщо, наприклад, дати більше сечовини, можна закислити ґрунт, що погано позначиться на врожайності більшості культур. З органіки можна вносити настій гною – розбавити його водою 1:3, настояти 10 днів, потім 1 л настою розвести у відрі води і поливати рослини під корінь. Овочеві культури бажано підживлювати раз на 10-15 днів, чергуючи мінеральні добрива з органікою.

Профілактика захворювань

Тепличні рослини схильні до захворювань так само, як і зростаючі у відкритому ґрунті. Тому потрібно регулярно оглядати їх і видаляти хворі. Для профілактики грибкових захворювань слід обробляти рослини біологічними препаратами типу Пларинз, Гліокладин і ін. використання хімічних засобів в теплиці не бажане.

Раз на 10 днів рекомендується обробка по листу препаратами Фітоспорин або Алірин-Б. Можна 2 рази за сезон використовувати біологічні антибіотики, наприклад, Цидогс, Фітолавін. Таким чином вдасться захистити рослини від різних захворювань.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ