Чому підмерзають кісточкові

Дерево, ветки, снег
Сад зимой
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Допомагаємо пережити зиму
  2. Вибір місця для посадки і прийоми захисту кісточкових
  3. Щоб мороз не позбавив врожаю
  4. Захист кореневої системи

Допомагаємо пережити зиму

Унція профілактики варта фунта лікування.
Старовинна приказка.

До холодів дерево починає готуватися з кінця літа. Акліматизація відбувається поступово і включає ряд фізіологічних змін в листі, гілках і коренях. Одним з найбільш поширених випадків промерзання кісточкових є мінлива осіння погода і тепла зима, коли перші приморозки пошкоджують дерево, яке ще не пішло в стан спокою. Тому теплі зими не завжди приємний бонус для власників садів.

Більшість сортів абрикос переносять короткочасні морози до -30°C, що не можна сказати про персики, у яких при низьких температурах можуть повністю вимерзнути плодові бруньки, і в підсумку навесні дерева просто не зацвітуть.

Іншим «небезпечним» періодом є весна, коли дерево прокидається і молоді пагони гинуть через нічні заморозки. Тому уважно стежте за прогнозом погоди, і якщо насувається суттєве зниження температури, то невисокі дерева необхідно вкрити повністю, а не тільки замульчувати прикореневе коло.

Вибір місця для посадки і прийоми захисту кісточкових

Захист кісточкових дерев від холоду починається з вибору місця посадки рослини і сорту. Сорт повинен бути досить витривалим для вашого клімату – не перетворюйте свій сад на поле для експериментів. Поширеною помилкою є покупка «смачного», але непотрібного сорту, який може не пережити сувору зиму, буде відчувати великий стрес у вашому кліматі і, природно, погано плодоносити. Тому, якщо вже вибирати південні сорти, то тільки з «північним характером», тобто морозостійкі.

Місце посадки допоможе забезпечити відповідний мікроклімат для вибагливих кісточкових плодових рослин. Виберіть ділянку для посадки, яка не дуже схильна до впливу вітру, паводків або сильного сонця в холодну пору. Рослини, посаджені на східній або північній стороні, допоможуть уникнути зимових сонячних опіків.

Фарбування стовбурів молодих рослин розведеною наполовину латексною фарбою також є своєрідним «щитом» від зимового сонця. Розташування дерева на схилі допомагає уникнути затоплення і скупчення вологи, яка може замерзнути і завдати шкоди кореневій системі дерев. Також важливо надати деревам перед зимівлею добре харчування і достатню кількість вологи.

Щоб мороз не позбавив врожаю

Невеликі дерева можна вберегти, облаштувавши над ними захисні навіси. Спорудіть каркас над деревом і обв’яжіть його мішковиною або спеціальним матеріалом. В укриття помістіть лампу розжарювання, патрон з укрученою лампочкою прикріпіть на палицю і розташуйте в кроні дерева (лампа повинна знаходитися на відстані 20 см від скелетних гілок). Якщо температура значно підвищується всередині укриття, то лампочку необхідно вимкнути. Щоб стежити за температурою повітря, на стовбур дерева, подалі від лампи, прикріпіть термометр.

Досвідчені садівники обприскують дерева водою, коли температура опускається нижче -7°C (підвищується температура навколишнього середо-вища), використовують антистресові препарати, які активують захисні властивості рослин в агресивному середовищі.

Американський фізіолог Пол Шаберг рекомендував кілька способів запобігання утворення морозобоїн та підмерзання дерев, одним з яких є полив (під зиму) дерев під корінь водою з цукром (на 1 л води – 4 ч. ложки цукру). Розчинений цукор знижує температуру замерзання води і таким чином діє як антифриз.

Захист кореневої системи

Коріння фруктових дерев можна вберегти від вимерзання за допомогою мульчі, яка діє як ізолятор. Під час вегетації мульча повинна бути товщиною не більше 5-7 см, але взимку її шар може бути трохи більше, і це зовсім не зашкодить – просто не забудьте згребти зайву мульчу, як тільки встановиться тепла погода!

Мульча забезпечує ізоляцію ґрунту, а при перегниванні збагачує його корисними речовинами. Але не всі види мульчі мають рівнозначний ефект. Листя і компост необхідно використовувати з обережністю, оскільки вони можуть утрамбуватися і замерзнути вологими. Використовуйте гілки від хвойних дерев, кору, соснові голки, тріску, солому. До неефективних типів мульчі для захисту рослин від морозів відносяться всі неорганічні матеріали.

Використовуючи мульчу слід розуміти, що в її товстому шарі можуть завести гнізда гризуни, тому при необхідності доведеться проводити заходи з їх ліквідації.

Солома є відмінним матеріалом для збереження кісточкових від вимерзання. Вона навіть використовується в якості «природної ізоляції» в екобудівлях. На відміну від сіна, яке притягує і вбирає вологу, солома більш довговічна і має тенденцію довше залишатися сухою. Якщо ви збираєтеся тимчасово вкрити стовбури дерев чимось на зразок мішковини, використовуйте солому як відштовхуючий вологу природний ізоляційний матеріал.

Сніг на якийсь час також допоможе зберегти кісточкові рослини від вимерзання. Він, як і мульча, виступає бар’єром між різницею температури повітря і землі. Найбільшою перевагою снігу є те, що він, поступово танучи, забезпечує вологою кореневу систему рослин, що вкрай необхідно для їх виживання.

Якщо ж після зимівлі ваші дерева все-таки підмерзли – не впадайте у відчай, проведіть сильну обрізку, яка буде стимулювати їх відновлення.

Обрізку проводять в два етапи – ранньою весною, для визначення ступеня ураження, і в кінці травня. У травні необхідно видалити нерозвинені пагони і гілки. Якщо ж до літа дерева не відновляться, то вони підлягають викорчовуванню.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ