Органічний сад на Чернігівщині

Реклама

Анатолій ГРЕБЕННИК:

«Намагаюся бути ефективним»

Читати статтю на русском языке.

На садибі жителя села Смолянка, що на Чернігівщині, Анатолія Гребенника, справжнє безвідходне виробництво. Кролячим послідом він удобрює свій органічний сад, а вирізані гілки ягідників – улюблені ласощі кізок.

Передплати на 2019 рік «Хазяїн» та виграй приз!

ЯК ГОРОДЯНИН
СЕЛО ЗДИВУВАВ

В село Анатолій Іванович переїхав з обласного центру менше десяти років тому. І відразу здивував місцевих жителів. На Поліссі прийнято, що більша частина городу засаджуються картоплею, а Анатолій Гребенник майже 40 соток пустив під сад, з них близько 20 – під ягідники. І вже через чотири роки стало зрозуміло, що Анатолій Іванович не помилився, адже вирощування ягід набагато вигідніше, ніж тієї ж картоплі.

Почему ягодники болеют? Опыт садовода

«Я вважаю, що потрібно господарювати ефективно, щоб при мінімальних затратах праці отримувати максимальний прибуток», – вважає Анатолій Іванович.

На сімейній раді Гребенники відразу вирішили, що садівництво в них буде органічне, тобто ніякої хімії: мінеральних добрив і отрутохімікатів застосовувати вони не будуть. Тільки органічні добрива – перепрілий кролячий послід і мульча.

У ПРІОРИТЕТІ –
РЕМОНТАНТНІ СОРТИ

Гордість садівника – малинник. Анатолій Іванович вирощує ремонтантні сорти малини: Бабине літо, Геракл, Помаранчеве диво, Брусвяна, Еріка. «Ми вибрали нові сорти, стійкі до шкідників і хвороб. Вони чудово обходяться без обприскування отрутохімікатами, так як основний період розвитку і плодоношення ремонтантної малини припадає на серпень-вересень, коли вже закінчився цикл розвитку основних шкідників цієї культури», – розповідає садівник.

До речі, з хрущами – личинками хрущів, які люблять під’їдати коріння малини, Анатолій Іванович бореться теж органічним способом. На відміну від інших садівників і городників, які на своїх ділянках безжально розправляються з кротами, у нього вони живуть в повній безпеці, очищаючи сад від шкідливих личинок.

Про всі свої сорти садівник висловлюється позитивно, але найбільше йому по душі припали Бабине літо і Помаранчеве диво.

«Ягоди великі, солодкі, гарні і в їді, і для приготування десертів і варення, крім того дуже апетитно виглядають, особливо Помаранчеве диво. У нього великі ягоди яскраво-помаранчевого кольору», – розповідає Анатолій Іванович.

ОСІННІ РОБОТИ
У МАЛИННИКУ

Малину Анатолій Іванович садить рядами довжиною 10-12 м, з метровими міжряддями і 50-сантиметровими відстанями між кущами. Восени малина скошується, залишаються пеньки 3-5 см. «Все це багатство у мене із задоволенням поїдають кози. Для них листя і молоді пагони малини – справжні ласощі», – посміхається чоловік.

Після скошування для дезінфекції рядки малини Анатолій Іванович обробляє залізним купоросом (1 пачка – на 10 л води), розбризкує його обприскувачем. Це практично єдина «хімія» на його городі. Відра розчину залізного купоросу вистачає на весь малинник (приблизно 5 соток).

З другої половини жовтня і в листопаді садівник починає підживлювати ягідники і плодові дерева. Удобрює Анатолій Іванович сад кролячим послідом від своїх вихованців. Обов’язкова умова: послід повинен бути добре перепрілим. Його дбайливий господар висипає в яму довжиною 7 м, шириною 4 м і глибиною –
1 м. В ямі гній перепріває близько року і перетворюється на якісний перегній, яким Анатолій Іванович і підживлює рослини.

Осенняя обработка почвы: полив, внесение удобрений, перекопка

На ділянці дві ями: одна заповнюється гноєм, в іншій вже наспів перегній. З однієї ями виходить самоскид або півтора якісного перегною. На ряд малини садівник висипає десь 2-3 тачки такого органічного добрива, що його він сипле безпосередньо на рядки малини, а зверху мульчує соломою.

«Це не тільки добриво, але й захист малини від вимерзання. Солома змішується з перегноєм і за зиму і весну перепріває – а це ще додаткове добриво для моєї малинки», – ділиться своїм досвідом Анатолій Іванович.

МУЛЬЧУВАННЯ КОРИСНО
ДЛЯ ҐРУНТУ І МЕНШЕ РОБОТИ ГОСПОДАРЮ

«Навесні малину мульчую соломою ще раз. Мульча зберігає вологу і затримує розвиток бур’янів. І малині комфортно, і мені менше роботи»,- розповідає садівник. Бур’яни в міжряддях він скошує мотокосаркою. Скошену траву не прибирає, так як ця природна мульча перешкоджає перегріванню і пересушування ґрунту.

Мульчирование в вопросах и ответах

ПОЛИВ – ЗАПОРУКА УСПІШНОГО ПЛОДОНОШЕННЯ

Протягом усього періоду росту і плодоношення садівник поливає малину. У центрі городу він зробив свердловину і поставив величезну бочку, куди закачує воду, яка нагрівається на сонці і використовується для поливу.

Ржавой водой лучше не поливать

Саму процедуру поливу Анатолій Іванович максимально спростив. Бочка стоїть на півметровому підвищенні, до неї підключена гнучка водопровідна труба з краном, від якої йдуть шланги. Вода подається самопливом по шлангах, прокладених до всіх культур. Щоб даремно не розливати воду, на кінці кожного шланга є кран, який перекриває воду.

До цвітіння малину потрібно поливати 1 раз на тиждень, у період цвітіння – не рідше двох разів на тиждень. Полив повинен бути рясним, щоб земля добре ввібрала водою.

Ще одне найпростіше пристосування, яке значно збільшує ефективність поливу – шиферні огорожі, захисні ряди малини. Шифер садівник ріже на смуги 100х30 см. Їх він наполовину (15-20 см) заглиблює в землю. Такий шиферний бар’єр не дає воді розливатися, і вся волога йде під коріння рослини. Крім того, подібна огорожа затримує солому і перегній, вони не розлітаються і не «сповзають» в міжряддя.

До речі, подібні шиферні огорожі садівник поступово встановлює і по периметру кущів смородини, каже, що і зі смородиною вони показали себе найкращим чином. Щоб ягоди були більшими, Анатолій Іванович систематично проріджує малину, залишаючи на кущі не більше 5-8 пагонів.

МАЛИНА: І ЯГОДИ,
І ПОСАДКОВИЙ МАТЕРІАЛ

Малина дуже швидко розростається. «Якщо ви восени посадили малину, то вже через рік, тобто наступною осінню можна відбирати посадковий матеріал», – підкреслює Анатолій Іванович.

Саджанці малини з господарства Гребенника із задоволенням купують односельчани, жителі сусідніх сіл, приїздять за малиною садівники з Куликівки та Чернігова.

«Ягоди я практично не продаю: так, якщо хтось вже дуже просить. Все практично з’їдаємо самі: діти, онуки, родичі, друзі. Їмо, заготовляємо на зиму (заморожуємо, консервуємо, варимо варення). Я ще вино навчився робити. Воно не тільки смачне, але і корисне, чудово допомагає при застуді. А посадковий матеріал – постійний додатковий дохід нашого бюджету», –
розповідає садівник.

СМОРОДИНА: ПАЛЬМА ПЕРШОСТІ У ЗИМОСТІЙКИХ
І ВРОЖАЙНИХ СОРТІВ

Смородини у садівника 40 кущів. Поекспериментувавши, Анатолій Іванович вирішив зупинитися на середньостиглих сортах: їх в саду найбільше, хоча, звичайно, є і ранні сорти, і пізні.

Лучшие сорта черной смородины

Сорти підбирав високоврожайні, зимостійкі, стійкі до шкідників і хвороб. Вони підібрані так, щоб максимально продовжити період плодоношення: різниця в дозріванні ягід складає десь тиждень.

В пріоритеті у садівника 5-6 сортів. З сортів раннього дозрівання садівник зазначає смородину Селеченську. «Урожайна, зимостійка, стійка до борошнистої роси. Ягоди дуже великі, солодкі, – хвалить сорт Анатолій Іванович. – З середньостиглих дуже хороший сорт Велой. Продуктивний, вимагає мінімального догляду, ягоди великі, солодкі». Зі середньопізньостиглих садівник зазначає сорти Ювілейна копаня та Орловський вальс: «Сорти зимостійкі, продуктивні, стійкі до хвороб і шкідників. Ягоди великі, солодкі, хороші і для їди, і для варення». З пізніх садівник віддає перевагу сорту народної селекції Лентяй, його він любить за великі солодкі ягоди, хоча сорт і не дуже урожайний.

СМОРОДИНА ЛЮБИТЬ
ПОЛИВ І ДОБРИВО

Анатолій Іванович вважає, що основний критерій високої врожайності смородини: правильно підібраний сорт, добриво і полив куща. Підживлює восени перегноєм з розрахунку 10 л під кущ. Від шкідників восени обробляє розчином залізного купоросу. Обов’язково поливає смородину: до цвітіння – не рідше 1 разу на тиждень, у період цвітіння – 2 разів на тиждень. У середньому під кожен кущ потрібно лити 2 відра води.

Так як смородина досить вимоглива до вологи, Анатолій Іванович обладнав для неї «крапельний полив». По ходу шланга навпаки кущів зробив у шлангу маленькі отвори. «На кінці шланг перекриваємо, а по ходу його робимо маленькі отвори, і вода потроху просочується біля кожного кущика. Чим ближче кущик до бочки, тим менше отвір, чим далі – тим більше», – пояснює суть свого пристосування садівник.

Обрізку смородини він виробляє мінімальну, в основному вирізує хворі і старі гілки. Анатолій Іванович зазначає, що смородина дуже невибаглива і вимагає мінімального догляду, при цьому вона досить урожайна і затребувана на ринку.

Смородину розмножує живцями. Ріже живці під кутом 45° і укорінює їх у землі. Потім розсаджує молоді кущики, або продає посадковий матеріал бажаючим.

А ось з аґрусом якось не склалося. І полив забезпечений, і удобрює його Анатолій Іванович, але великих врожаїв немає. Садівникові не вдалося купити сортовий аґрус, а від «базарного» складно отримати гарну віддачу.

І САД, І ВИНОГРАДНИК

Крім ягідника у садівника молодий сад, де ростуть яблуні, груші, сливи, абрикоси. «Похвалитися великими врожаями поки не можу: моєму саду всього 4 роки, але з гордістю можу сказати, що у мене не засохло жодного саджанця, всі прижилися», – ділиться своїми досягненнями садівник.

Виноград без химии. Мой путь к органическому винограднику

У минулому році він заклав виноградник. Посадив 26 сортів. Більшу частину саджанців купував у місцевого виноградаря, вже адаптованих до наших умов. Так що найближчим часом сподівається зібрати перший урожай винограду.

Передплати на 2019 рік «Хазяїн» та виграй приз!

Олена БЕРЕЗКІНА.

Фото автора.

Оставьте ответ