Квітка зими

Квітка зими
Фото GettyImages
Реклама

Грудень. Глуха пора.
Спить природа, спить сад,
і тільки мороз малює дивовижні квіти на вікнах.
Гарні вони, але неживі. З надією дивлюся на кімнатні рослини:
чи не станеться диво, чи не розпуститься серед зими жива квітка?
І вона розпускається, якщо, звичайно, дуже захотіти.
Треба лише завести в себе кімнатну рослину,
яка цвіте взимку, а влітку відпочиває.
Такий філокактус Шлумбергера.
Через незвичайний строк цвітіння – на початку зими –
у нас їх називають «декабристами»,
а в інших країнах – різдвяними кактусами.
Не могли б ви розповісти про цю квітку і умови її вирощування?
Вікторія БЕЗУХ,
м. Черкаси.

В наших умовах найбільш поширені гібридна шлумбергера буклей (світло-зелені сегменти з округлими виступами по краях; квітки лілово-рожеві, майже симетричні) і шлумбергера трунката (зубчасті виступи по краях сегментів; квітки зі скошеною квітковою трубкою).

Умови вирощування цих рослин прямо протилежні культурі цих кактусів і майже не відрізняються від особливостей вирощування більшості кімнатних рослин. Влітку їх утримують при температурі 25-30 градусів, взимку – при 17-20 градусах. Вони потребують яскравого, але розсіяного освітлення. Поливання взимку помірне, навесні та влітку – рясне, з обприскуванням. Земля пухка, поживна; горщики для вирощування просторі, але неглибокі.

«Декабристи» не люблять пересушування: ґрунт у вазоні завжди повинен бути помірно вологим. Однак після цвітіння поливи треба дещо скоротити. Для підживлення можна використовувати суміш повного мінерального добрива (1-2 г на 1 л води) або будь-яке мінеральне добриво, що містить також і мікроелементи.

Рослину, яка зацвіла, залиште в спокої, не повертайте її і не переставляйте на видне місце (як це не заманливо), інакше бутони можуть обсипатися. Найкраще філокактусам буде на добре освітленому підвіконні. Але врахуйте, що вони, як і люди, страждають від протягів, тому у морозний день кватирку краще не відкривати.

Хоча шлумбергери невибагливі, й з ними бувають проблеми. І що найбільше вас може засмутити – це опадання окремих сегментів і бутонів і, звичайно, відсутність цвітіння. Великою помилкою буде рясний полив такої рослини. Навіть при сильному засушуванні «декабрист» швидше зів’яне, ніж почне скидати бутони і сегменти. Тому при рясному опаданні останніх їх треба ретельно оглянути, краще через лупу. Якщо основа жовтувата, з дрібними іржавими плямами, значить, це плоский червоний кліщик. Для боротьби з ним рослину обприскують розчином спирту, часниковою настоянкою, промивають мильним розчином. Витримують (після обробки хімікатами) в отруйних парах в герметичній упаковці (пакеті). По завершенні обробки обмийте свого улюбленця водою кімнатної температури.

Якщо кліщика ви не виявите, перевірте, наскільки міцно тримається рослина в землі: хитається – значить, не все в порядку з корінням. Коренева система у «декабриста» слабка, коріння легко загниває і відмирає при надмірному поливанні, закисанні ґрунту, переохолодженні або перегріванні і, звичайно ж, при ураженні шкідниками (нематодами та ін.). Краще рішення – негайна пересадка. Коріння потрібно очистити від землі та відмерлих частин, промити гарячою водою (40-45 градусів), обсушити і посадити рослину в свіжу ґрунтову суміш для кактусів (є у продажу) з додаванням торфу і деревного вугілля.

В період цвітіння «декабристи» дуже ошатні, і така краса радує нас близько місяця. Якщо ж ви перезапилите квітки двох шлумбергер, зав’яжуться плоди, які будуть прикрашати рослину більше року яскраво-рожевими плодами. Ну чим не вбрана ялинка!

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ