Діти природи

Дети природы
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Цитата номера
Хай буде сад і дерево крислате
і кіт-воркіт і ще багато див.
Доросла пам’ять – то уже не слайди,
Тоді вже доля гляне в об’єктив.
Ліна КОСТЕНКО.

Мій колега-донеччанин, з яким пліч-о-пліч пропрацювали багато років, Володимир Борисенко, нині з сім’єю кинув якір під Києвом, на схилі років зайнявся вирощуванням овочів, фруктів, винограду та квітів, вихованням онуків і отримує справжнє задоволення від життя. Чим час від часу і ділиться в соціальних мережах, законно пишається досягнутими успіхами на садово-городній ниві. Радію разом з ним.

Нещодавно він знову поділився своєю, здавалося б, невеликою радістю. «Напередодні зими, – повідомляє Володимир, – в мені прокинувся юний натураліст. Згадавши дитинство, вирішив подбати про пташок і зробив на дачі аж три годівниці! Правда, в перший день був засмучений – жодна не удостоїла своєю увагою і не прилетіла на званий обід. Але вже наступного дня їх (пташок) було так багато, що я засумнівався –
чи вистачить усім моїх гостинців?

Дуже цікаво спостерігати – у пташок теж є свої порядки і ієрархія. На яблунях в глибині саду трапезують виключно горобці, а зліва біля дороги – тільки синички. Поводяться гості дуже пристойно: поки один відвідувач не візьме зернятко, наступний сидить поруч і чекає, а вже потім впорхує в трапезну за своєю часткою. Мене вже ніхто не боїться, чому дуже радий.

Може, комусь здасться наївним і смішним, але раптом відчув, як приємно злитися з природою і бути її частиною. У ці хвилини відчуваєш моральне право погоджуватися з простою і незаперечною істиною – всі ми діти природи. Правда, пташки?»

Справжня правда! Побільше б таких друзів природи. Частіше б Фспостерігати за звичками звірів і птахів, вчитися у них простим істинам, які багато хто часто-густо порушує.

Зима – суворе випробування для всіх. Народ замучили чергові непідйомні тарифи на комунальні послуги, вартість основних продуктів харчування, низькі зарплати і пенсії. А як себе почувають в лютий холод брати наші менші? Як свідчать спостереження фахівців, в безсніжні і суворі зими від холоду і безгодівлі гине більшість зимуючих птахів. Тих же горобців і синичок. Ось чому так важливо в цей час прийти їм на допомогу: спорудити простенькі годівниці, регулярно насипати туди насіння зернових, гарбузових, баштанних культур, хлібні крихти, прив’язувати до стовбурів шматочки несолоного сала, яке так люблять синички.

Я теж ось вже який рік, як і мій колега-новачок, є «юним натуралістом», підгодовую у своєму саду зимуючих птахів. Люблю спостерігати за їх поведінкою. Птахи легко звикають до встановленого розпорядку дня й прилітають до розвішаних на деревах годівниць у чітко встановлений час: негода – негодою, а обід, як і в армії, повинен бути суворо за розкладом. Якщо з якихось причин відбувається збій, знайома синичка, не соромлячись, сідає на підвіконня і нетерпляче стукає по пластику, мовляв, що за затримка, ми вже зібралися, а стіл не накритий. Поспішно одягаюся, і, виправдовуючись, йду в сад, де на гілках вже чекає нетерпляча братія. Зате яке потім задоволення спостерігати, як вони дружно, по черзі, приймаються трапезувати. Вихованість – невід’ємна риса у птахів, чого часом так не вистачає багатьом людям, що живуть за принципом – «нахабство – друге щастя».

Після уроків доглядати за пташиною їдальнею приходить онук-п’ятикласник, великий знавець і любитель природи з юних років. Знайомі горобці і синички радісно пурхають з гілки на гілку, вітаючи його появу. Охоче беруть зернятка прямо з його рук, не приховуючи цікавості, чим же він їх почастує в черговий раз? Хлопчині це і радість, і допомога в навчанні: природознавство він пізнає і в теорії, і на практиці.

Так що, як не крути, а ми всі – діти природи, з якою повинні жити в мирі і злагоді, примножуючи і зберігаючи її багатства, а не по-варварському ставитися до екології рідної землі. Для цього не потрібно великих витрат, достатньо одного бажання!

Рядки з листів


Краще застосовувати в компості

Багато років вже є прихильником органічного землеробства: добрива використовую тільки повільно діючі, які не викликають опіків кореневої системи рослин і не вбивають мікрофлору ґрунту на ділянці.

Зазвичай використовую настої різних трав для підживлення і захисту рослин від хвороб і шкідників, сію сидерати. А з недавнього часу почав застосовувати Байкал ЕМ-1. Досвідченим шляхом встановив, що найвищий результат препарат дає при приготуванні компосту: він швидше дозріває і потім впливає на рослини краще, ніж гній.

Вносив такий компост під капусту на третину менше, ніж зазвичай, а качани виходили більше, ніж на грядках, де використовував мінеральне підживлення масою до 10 кг. Добре реагують на такий компост й інші овочі.

А. П. ЖИЛІН,
м. Тульчин
Вінницької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ