Гіпеаструм – кавалер серед зірок

Гиппеаструм - кавалер среди звезд
Гиппеаструм. Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Виявляється, він ще й лікує…
  2. Агротехніка вирощування
  3. Хвороба

Чи досить привабливий ваш домашній міні-садок? Якщо ні, то неодмінно зверніть увагу на гіпеаструм – красиву цибулинну рослину з прекрасними квітами різних відтінків.

Батьківщина гіпеаструма – Південна Америка, а на територію Європи красуня-квітка була завезена в середині XVII століття і вирощувалася в садах багатої знаті.

Слово гіпеаструм (лат. Hippeastrum) має грецьке походження і означає «кавалерійська зірка» або ж «кавалер серед зірок». Сама ж квітка належить до родини Амарилісових (лат. Amaryllidaceae). Гіпеаструм переважно вирощують як кімнатну рослину, він прекрасно прикрашає будинок своїм вражаючим квітковим декором і помітним насичено-зеленим листям.

Як квітка на зріз він часто використовується в різдвяні свята, для цього спеціально «підганяють» період цвітіння на кінець грудня. Листя гіпеаструма лілійне, цибулина великого розміру, на високому квітковому пагоні воронкоподібні квітки розташовуються по 2-6 штук. Залежно від сорту, вони бувають темно-червоними, блідо-рожевими, помаранчевими, лососевими, білими, також зустрічаються квітки і з строкатим забарвленням.

Виявляється, він ще й лікує…

Корінні народи Америки використовували цибулину гіпеаструма як блювотний і проносний засіб. Застосовували рослину і при болях в животі, жовчнокам’яній хворобі, отруєннях і астмі. Для цього цибулину подрібнювали і відварювали у воді чи обсмажували на вогні, а потім з’їдали, після чого рекомендували рясне пиття. Настій з листя має спазмолітичний ефект і рекомендується при лікуванні кашлюку.

Не застосовуйте гіпеаструм як лікарську рослину, оскільки при неправильному використанні квіткою можна отруїтися.

Агротехніка вирощування

Гіпеаструм – цибулинна, багаторічна рослина. Від посадки молодої цибулинки до появи квітки проходить рік або трохи більше. Після того, як він вступить в повний ріст, за рік може порадувати пишним цвітінням до трьох разів. У момент цвітіння для підтримки рослини рекомендується вносити мінеральні добрива.

Буває, що квітки дрібнішають – це свідчить про велику кількість «діток» або нестачу освітлення вашого кімнатного вихованця. У більшості сучасних гіпеаструмів відсутній який-небудь аромат, крім сортів Танцююча королева, Пасадена, Проміс, Санта Круз. Всі аромати не включають солодких нот, а містять трав’янисті запахи перцю і полину.

Ростити цю прекрасну квітку можна як горщикову кімнатну рослину або ж на літо переносити на відкрите повітря (з пересадкою або без). Наскільки рясно буде цвісти гіпеаструм, залежить від часу посадки цибулини і температурного режиму. При сприятливих умовах цвітіння може відбуватися у будь-який час року.

Температурний режим регулювати досить складно, але добитися систематичного цвітіння можна чергуванням режиму поливу і режиму «зимівлі». При поливі жорсткою водою верхній побілілий від солей шар викидають і замінюють новим.

Для регулярного цвітіння після вегетації рослині влаштовують півтора-два місяці спокою. Квітку переносять на прохолодне (12-17°С), неосвітлюване сонячним світлом місце. Полив роблять рідко, але не допускають пересихання коренів.

Первоцветы. Спецвыпуск "Хозяина"

Розмножується квітка «дітками», їх відокремлюють від материнської цибулини. Деякі сорти розмножуються лусочками, однак це дуже трудомісткий процес. Купуючи цибулини, уважно оглядайте, не варто витрачатися на пошкоджені та підсохлі: шанси, що вони виростуть – мінімальні. При зберіганні слід враховувати, що цибулини гіпеаструма навіть в період спокою не скидають корінці, тому дуже важливо їх не пошкодити при посадці та зберіганні.

Якщо ж ви придбали квітку в горщику, то після завершення періоду спокою цибулини виймають, очищають від неживих корінців. При необхідності відокремлюють «діток», обробляють слабким розчином марганцівки і знову висаджують у горщик з новим ґрунтом (віддає перевагу добре дренованому, нейтральному або слабокислому, піщаному ґрунту з кислотністю рН 6-6,5). Важливо вибрати невеликий горщик, щоб цибулинам в ньому було «тісно» (у великій ємкості рослина «зажирує» і довго не зацвіте). Після висаджування третина об’єму цибулин повинна знаходитися над субстратом. Основний полив відновлюють, лише коли виростає квітковий пагін.

Для того щоб квітконос був невикривленим, квітку регулярно повертають навколо своєї осі. При сухості повітря в приміщенні її рекомендується обприскувати водою. Квітки у гіпеаструма відкриваються неодночасно. Цвітіння триває 2-3 тижні: все залежить від кількості квіток на квітконосному стеблі. У цей час можна перенести горщик з гіпеаструмом в більш прохолодне місце – так ви трохи продовжите цвітіння.

Після того як засохне остання квітка, починається активне зростання куща: рослина накопичує поживні речовини для формування майбутніх квітконосних пагонів. Цей період припадає на весну. В цей час квітку можна «порадувати» – пересадити у відкритий ґрунт на теплу пору року. Перед холодами у гіпеаструма обрізають або вкорочують старе листя, поміщають в ємкість і готують до періоду спокою.

Хвороба

Гіпеаструм піддається багатьом хворобам кімнатних рослин, одна з яких стагоноспороз – грибкове захворювання, яке ще називають «червоний опік» або «червона гниль», уражає практично всю рослину: листя, цибулини, коріння. Найчастіше захворювання розвивається через підвищену вологість ґрунту і повітря, при надлишку азоту в ґрунті та при занадто заглибленій посадці цибулин. Для боротьби з цією недугою застосовується обробка субстрату і рослини фунгіцидними препаратами.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ