Листопадові турботи садівника

Ноябрьские хлопоты садовода
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Заготовте землю для розсади
  2. Збереження саджанців троянд до весни
  3. Навіщо вкривати морозостійкі сорти винограду
  4. Подбайте про компост
  5. Захистимо дерева від зайців

Після того, як дерева в саду повністю скинуть листя, зберіть всі рослинні залишки і складіть на компостну купу. Обкопайте пристовбурні кола і підсипте їх перегноєм або перепрілим компостом. Під одне доросле дерево знадобиться 5-7 л перегною або 2-3 відра компосту.

Добре відгукуються дерева на внесення в ґрунт по периметру крони деревної золи. Для молодого дерева досить 1 склянки золи, для дорослого – 0,5-1 л банки (в залежності від розміру).

Якщо на корі дерев є тріщини, рани або виросли мохи і лишайники, то потрібно їх підлікувати. Спочатку розстеліть навколо стовбура тканину або плівку. Кору, яка відшарувалася, акуратно зріжте, а мох і нарости зчистьте металевою щіткою. Потім закрийте пошкодження кори садовим варом, а зверху побіліть стовбур і основи скелетних гілок розчином гашеного вапна з додаванням глини і мідного купоросу. Все сміття, що утворилося в процесі роботи, акуратно зберіть разом з ганчіркою і утилізуйте поза садом, а краще спаліть.

Коли листя повністю опаде, обприскати дерева і чагарники розчином сечовини (0,5 кг сечовини на 10 л води). Це допоможе позбавити дерева від парші, всіх видів плямистостей і зупинити розвиток моніліарного опіку. Крім стовбурів і гілок обробіть цим розчином пристовбурні кола дерев.

Обприскати ґрунт під деревами можна розчином з 700 г сечовини і 
50 г мідного купоросу, розведених в 10 л води. Ця суміш ефективно знищує всіх зимуючих шкідників і постачає дерево азотом. Під одну рослину досить 2-3 л розчину.

Важливо! При роботі з сечовиною та іншими хімічними речовинами використовуйте спецодяг та засоби індивідуального захисту: маску, окуляри, респіратор, рукавички.

Заготовте землю для розсади

У листопаді, поки земля ще не промерзла, саме час запастися всіма необхідними компонентами для приготування ґрунтової суміші для майбутньої розсади. Наберіть в окремі мішки (або відра) садової землі, дозрілого компосту, піску, торфу, хвойного опаду і перенесіть їх у сарай (чи інше місце) для зберігання.

Краще, якщо місце для зберігання заготовлених компонентів ґрунту взимку промерзає. Це допоможе без праці позбутися від більшості шкідників і комах, що зимують в землі.

Перед тим як готувати суміш для розсади просто внесіть мішки з ґрунтом в опалювальне приміщення і дайте йому природним чином відтанути. Після чого можна приступати до складання ґрунтосуміші.

Збереження саджанців троянд до весни

Якщо ви купили посадковий матеріал троянд в листопаді, то немає сенсу висаджувати кущі на постійне місце: за час, що залишився до морозів, вони не встигнуть вкоренитися і загинуть. Найкраще зберігати такі саджанці прикопаними в траншеях. Перебуваючи повністю в землі, вони будуть захищені не тільки від морозу, але і від зневоднення.

Для цього у відведеному місці викопайте траншею глибиною 40-
50 см і шириною 60-80 см. Довжина траншеї залежить від кількості саджанців, які ви збираєтеся закласти на зберігання. На дно ями насипте шар піску і акуратно, на бік покладіть кущики троянд. Присипте їх ґрунтом, намагаючись, щоб ґрунт засипав кущі повністю, не залишаючи пустот. Зверху на траншею насипте шар сухої трави або будь-якої мульчі. Місце зберігання троянд позначте кілочками, щоб навесні швидко знайти посадковий матеріал.

Навіщо вкривати морозостійкі сорти винограду

В останні десятиліття селекціонери вивели багато сортів винограду, які витримують морози до 28-34°С. Такий виноград добре зимує в нашій кліматичній зоні, особливо враховуючи, що дуже сильні морози у нас бувають не часто.

Але небезпека підстерігає виноград зовсім з іншого боку. В умовах малосніжної зими майже щороку трапляються так звані крижані дощі. Коли спочатку йде дощ, а температура повітря різко опускається і всі дерева, чагарники, будинки і дороги покриваються шаром льоду. Обледеніння сильно шкодить плодовим деревам і чагарникам: у них під вагою льоду обламуються гілки і вимерзають плодові бруньки. Не йде це явище на користь і винограду.

Щоб цього уникнути, в листопаді, після обрізки, пригніть виноградну лозу до землі і закріпіть, притиснувши цеглою або металевими шпильками. Зверху виноград накрийте шматками шиферу, руберойду або покрівельного заліза. Можна використовувати щити з дощок, накриті плівкою для парника, головне, щоб конструкція не пропускала воду.

Це укриття буде захищати виноград не від морозу, а від обмерзання. І навіть такий примітивний дах допоможе рослині вижити і успішно плодоносити майбутнім літом.

Подбайте про компост

Листопад – місяць, коли в саду, на городі і квітнику активно йде прибирання бадилля, трави, листя та інших рослинних залишків. Все це «добро» активно поповнює собою компостну купу. Дозрівання компосту справа не швидка, а взимку купа промерзає і процес дозрівання зупиняється.

Для того, щоб компостна купа продовжувала працювати, перед морозами засипте її шаром землі товщиною 25-30 см (можна додати до землі трохи курячого посліду або свіжого коров’ячого гною). Полийте компостну купу 2-3 відрами гарячої води і накрийте зверху чорною плівкою. Зверху притисніть плівку до компосту дошками, щоб вітер її не порвав. Краї плівки по периметру купи закріпіть цеглою, дошками і присипте землею.

Взимку, в мороз, чорна плівка буде нагріватися, і температура всередині купи буде підвищуватися, сприяючи більш швидкій ферментації і розкладання рослинних залишків. Навесні таку купу можна використовувати як теплу грядку і висадити на ній під плівку (тепер, звичайно, прозору) огірки або кабачки.

Захистимо дерева від зайців

Взимку дерева в саду можуть постраждати від набігів зайців, які через нестачу корму люблять обгризати кору і молоді пагони. Найсильніше страждають від зайців яблуні та ірга, а також груша. Набагато рідше вони гризуть гіркувату на смак кору слив, абрикосів і вишень. І не варто турбуватися про смородину, шипшину і калину – 
вони зайцям зовсім не до смаку.

Ознаками того, що рослина постраждала від зайців, може бути з’їдена від землі на висоту до 1 м кора і повна відсутність молодих пагонів.

Щоб захистити дерева від шкідників, застосують різні методи:

  1. Стовбури і скелетні гілки білять бовтанкою з глини і свіжого коров’яку. Їх розводять водою до консистенції рідкої сметани, додають 1 ст. ложку карболової кислоти на 10 л суміші і добре перемішують. Такий склад оберігає дерева не тільки від зайців, але і від зимових сонячних опіків і розтріскування кори.
  2. Стовбури дерев обв’язують ялиновим гіллям, соломою, очеретом, стеблами соняшнику, топінамбура або сухими гілками полину гіркого. Рослинний матеріал закріплюють на стовбурі мотузками, а навесні укриття знімають.
  3. Захистити яблуні від зайців можна за допомогою пластикових пляшок. У них зрізують верх і дно, а потім розрізують пляшку уздовж. Такі «пластикові трубки» одягають на стовбури дерев трохи внапуск і закріплюють за допомогою канцелярського степлера або скотча.
  4. У магазині продається спеціальна пластикова сітка для захисту дерев від зайців. Вона багаторазового використання, відмінно зберігається, її можна помити за необхідністю. Також для огорожі використовують дрібнопористі металеві сітки, які застосовують в будівництві для штукатурки і укладання керамічної плитки. Вони продаються рулонами і мають хорошу стійкість. Досить відрізати шматок такої сітки, обернути навколо дерева і зв’язати її краї мотузкою.
  5. Як варіант захисту застосовують обмотування стовбурів дерев старими жіночими колготами або нарізаними зі старого одягу смужками щільної тканини.

Виберіть з такого розмаїття варіантів той, що найбільше вам підходить – і дійте. Подбайте про дерева прямо зараз.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ