Цукіні: прибулець з Мексики

Цукини: пришелец из Мексики
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Агротехніка вирощування
  2. Боротьба з шкідниками

Цей овоч з незвичайною назвою родом з Мексики. Він проробив довгий шлях через Італію, Угорщину, Болгарію, щоб стати фаворитом овочівників. В Україні по достоїнству оцінили його чудові якості – поживність і врожайність. Цукіні багатий мінеральними речовинами: калій, магній, фосфор, залізо. У ньому міститься колосальний набір вітамінів. Вітаміну С в ньому в 2 рази більше, ніж в гарбузі. Значна частина вітамінів знаходиться в шкірці, тому не варто зрізувати її, готуючи страви.

Цукіні належить до родини гарбузових (Cucurbita pepo), також як огірки і дині. Назва «цукіні» походить від італійської «цукино», що означає невеликий сквош. Термін же «сквош» – від індіанського skutasquash, і означає «зелена річ, з’їдена зеленою».

Французи, наприклад, тривалий час нехтували кабачками, поки кухарі не навчилися використовувати маленькі плоди цукіні (з палець) для приготування страв.

Сезон цукіні триває з травня по серпень. Цей овоч підходить для вирощування як у відкритому ґрунті, так і в теплицях. Молоденькі кабачки мають тонку шкірку, ніжну текстуру, тоді як визрілі – більш жорстку і грубу м’якоть і менш еластичну шкірку.

Цукіні являє собою довгий циліндричний овоч, трохи звужений до кінця, різних відтінків зеленого і жовтого кольорів. М’якоть блідо-зеленувата або біла, має ледь відчутний тонкий аромат.

Плоди цукіні швидко ростуть і збираються на 7-10-й день після цвітіння. Якщо плоди цукіні гірчать, вони непридатні у їжу. Це може статися через тривалий період посухи і недостатній полив.

Агротехніка вирощування

Візьміть контейнери для насіння і універсальний ґрунт. Помістіть одне насіннячко в кожен лоток, накрийте 2 см земляної суміші і добре полийте. Проростати насіння повинне в теплому (не менше 16°C) і сонячному місці. Після того як з’явиться другий справжній листочок, саджанець готовий до пересадки у відкритий ґрунт. Цукіні любить сонце і погано росте у холодному ґрунті.

Тому садіть розсаду, коли температура ґрунту на відкритому повітрі складе не менше 18°C. Знайдіть ідеальне місце для посадки. Під нього повинен бути відведене простора світла ділянка, з гарним дренажем ґрунту.

Зрозуміло, що у багатьох городників практично немає вільного часу, але передчасна підготовка ґрунту дасть можливість отримати більш якісний урожай. Почніть зі змішування садової мульчі і добрив, так ви забезпечите ґрунт необхідними поживними речовинами. Перевірте pH ґрунту і при необхідності внесіть зміни; цукіні полюбляють ґрунтове середовище з рН від 6 до 7,5. Щоб додати на передбачуване місце посадки поживні речовини, внесіть компост, потім накрийте ділянку мульчею.

Відстань між групами кущів цукіні повинна бути не менше 1 м. Додавайте рідке добриво для зростання через кожні 3-4 тижні, щоб сприяти розвитку рослин. Відрізуйте всі хворі або прив’ялі плоди і стебла – це запобігатиме поширенню хвороби на інші частини рослини.

Завжди садіть поряд по 2-3 кущі цукіні. Справа в тому, що квітки цього овочу потребують у багаторазовому запиленні, тому якщо немає запилення – немає і плодів. Коли рослини ростуть разом, це гарантує, що багато квіток розкриється одночасно, а це значно покращить ваші шанси отримати хороший урожай.

Якщо ж у вашому районі немає бджіл або інших комах, то ви можете запилювати рослини самостійно. Кущ викидає як «чоловічі» квітки, так і «жіночі», з яких згодом виростають плоди. «Жіночі» квітки відрізняються наявністю зачатка плода на основі.

Для того, щоб самостійно перезапилити квіти, потрібно зрізати «чоловічі» квітки (вони мають тонкий довгий квітконос) і перенести акуратно пилок з них на «жіночі». Обрізані квітки можна використовувати для домашніх заготівель в якості прянощів, класти в супи або смажити у фритюрі.

Ранні та пізні сорти цукіні треба саджати з інтервалом приблизно в 1 місяць. Цукіні зростає досить швидко і вже через 40-60 днів дає рясний урожай. Для отримання молоденьких цукіні протягом сезону, посадку треба проводити багаторазово, з проміжками в 6-7 днів. Це гарантує хороший урожай протягом усього літа.

Цукіні можна виростити прямим посівом безпосередньо в ґрунт. Після посіву насіння, грядку треба закрити чорною плівкою для кращого прогрівання. Коли рослини почнуть сходити, то в плівці треба проробити отвори і випустити рослини на волю.

Цукіні не переносять низьких температур. Тому ви нічого не виграєте, якщо посієте цукіні у відкритий ґрунт занадто рано. Плоди, які зав’яжуться в холодну погоду, будуть мати тверду шкірку і нерівну поверхню. Тому, завжди висаджуйте цукіні в прогрітий ґрунт, коли на глибині 10 см він досягне температури 12°C.

Боротьба з шкідниками

Росткова муха уражує сходи цукіні. Личинки прогризають підсім’ядольне коліно і залазять всередину стебла. Рослини гинуть. Щоб зберегти молоді паростки, необхідна глибока осіння перекопка ґрунту, обробка сходів препаратом Іскра (1 таблетка на 1 відро води). Баштанна попелиця накопичується на нижній стороні листя, воно скручується і засихає. Можливо опадання квіток. Щоб попелиця не з’явилася на рослинах, необхідно вчасно прополювати бур’яни, обприскувати препаратами, такими як Іскра, Децис, запилювати порошковою сірою. Білокрилка. Ці шкідники з’являються в середині літа. Їх липкі виділення проступають на внутрішній стороні листка, поступово вкриваючись сажистими грибками. Відбувається повільне в’янення листя. Шкідників треба змивати з рослин водою, обробляти посіви Конфідором і Фосбецидом.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ