Водоплавні птахи у зарибленій водоймі

Водоплавні птахи у зарибленій водоймі
Реклама

Утримувати спільно птахів і риб можна у відносно невеликих водоймах, які зараз багато хто стали облаштовувати на своїх ділянках. Таким способом можна створити дуже продуктивний штучний біоценоз, де й птиці добре і рибі. А заодно і збільшити продуктивність з одиниці водної поверхні.

Головне – розуміти, що процеси очищення водойми і його кормова база для птахів обмежені. Тому в невелику водойму можна випустити лише кілька птахів, а не величезну зграю, яка швидко перетворить її в смердюче болото.

Зазвичай в таких водоймах утримують качок і гусей. Користь цих птахів крім м’яса й пуху полягає в поїданні ряски та тіни, а також у додатковому підживленні ставка пташиним гуано, що сприяє розвитку водоростей і рачків, які служать їжею для риби.

Найбільш добре вирощувати птицю на малих водоймах, зарибнених товстолобиком, а також там, де водойма заростає рослинністю. Крім товстолобика, качки добре зарекомендували себе спільно з двох-трьохлітками коропа. Основне правило використання птахів – головне, щоб у водоймі не було мальків менше 25-30 г.

На 1 га нагульної водойми метрової глибини з щільністю посадки дворічок коропа 3800 екземпляра на гектар, товстолобиків – до 1000 штук на гектар, можна без шкоди для ставка виростити 200 каченят за 2 місяці, а якщо грамотно підійти до цього процесу і зробити 2 сезони вирощування за літо, то крім 2-2,2 тонн риби можна отримати ще близько тонни качиного м’яса.

Якщо взяти звичайну, більш глибоку водойму площею 1 га – 100-125 качок вона вигодує. У вирощувальних ставках з молоддю риб качок та інших водоплавних птахів вирощувати не можна.

Птахів вселяють десь через 2 тижні – місяць після зариблення, коли риби підростуть і освояться. Для птахів на березі бажано обладнати пташник або вольєр, де вони будуть відпочивати від водних процедур. Спочатку вирощують пташенят в ньому, а після того, як вони звикнуть до вольєра, потихеньку привчають до води.

Як відомо, вирощувати на воді качок починають, коли у них дозріває куприкова заліза і вони стають водоплавними, що відбувається приблизно у тритижневому віці. Спочатку каченята харчуються ряскою, а потім переключаються на іншу рослинність у водоймі. Крім рослин у їжу йдуть мальки смітної риби, пуголовки, п’явки, молюски, рачки, що живуть у мулі.

Качки люблять фільтрувати воду через свій дзьоб і ловити водну живність. Звичайно, підгодовують птахів і зерном або комбікормом, але тільки ввечері, щоб птахам було ситніше вночі.

Качок забивають у двомісячному віці при живій вазі 2,5-3 кг. Перетримувати їх не потрібно, через те, що між 2-3 місяцями розвитку у них настає линька, сповільнюється ріст і знижується якість м’яса. Після кожного сезону вирощування бажано проводити вапнування ставка негашеним вапном (1 ст. ложка на 1 кв. м) і промити всі предмети і споруди струменем води, після чого обробити їх лугом – їдким натром (каустична сода 2%-вий водний розчин). Змивати його не потрібно, оскільки з часом, змішуючись з вуглекислим газом повітря, каустична сода перетворюється в звичайну соду.

Якщо замість качок розводити гусей, ефект буде той самий, навіть краще – гуси пасуться на пасовищах, мілководдях і на ставку, 1 дорослий гусак з’їдає в день близько 200 г очерету і стільки ж ряски. Їх вирощують з розрахунку 20-50 голів на 1 га пасовищ, до 350 голів на гектар водойми.

При вирощуванні пташенят бажано на початку життя підігрівати їх до 18-30°С. З двох-тритижневого віку їх переводять на пасовища по берегах водойми і його акваторії. При великій кількості гусей у водоймі накопичується послід, для нейтралізації якого необхідно вапнування водойми 1-2 ст. ложками на кв. м (200 кг/га) негашеного вапна. Після спуску води необхідно збільшити дозу вапна в 10 разів і обробити дно водойми, щоб надалі риба не хворіла грибковими захворюваннями.

Однак при вирощуванні коропа не слід забувати, що через попадання пташиного посліду у воду в ній зростає кількість організмів, якими живиться короп, тому, якщо ми підгодовуємо водойму комбікормом або макухою, потрібно зменшити кількість корму на 1/5-1/4 і вносити його в недоступні для птиці глибокі ділянки водойми.

Можна зменшити дозу комбікорму за рахунок дешевих зернових відходів, що, безумовно, менш затратно. Якщо цього не зробити, птиці концентруються біля годівниці і крім поїдання корму, отруюють воду навколо своїм послідом. Риба в такі місця не йде або отримує болотний запах.

Якщо використовується годівниця з бункером, захистити корм від качок можна за допомогою поліетиленової труби, прикріпленої до годівниці, яка йде на глибину.

Павло ЛАГУТА, біолог,
спеціально для газети «Хазяїн».
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ