Цикламен

Цикламен
Реклама

Зміст

 1. Вирощування в домашніх умовах
 2. Хвороби і шкідники
 3. Рослинні препарати
 4. Лікувальні властивості цикламена

Вирощування в домашніх умовах

Цвітіння цикламена припадає на пізню осінь, зиму і весну, що робить його дуже цінною домашньою рослиною. Хоча він вимагає помірного догляду, але всі роботи потрібно проводити своєчасно та ретельно.

У кімнатній культурі в основному поширений цикламен персидський, менше – цикламен європейський.

Цикламен персидський представляє собою багаторічну трав’янисту бульбокореневу рослину висотою близько 30 см. Прикореневе шкірясте, темно-зелене листя, до 14 см в діаметрі, серцеподібної форми, розташоване на довгих червонувато-коричневих черешках і має декоративний сірувато-сріблястий малюнок. Бульби плоско-округлої форми, до 15 см в діаметрі. Бульба має тільки одну точку росту, і її пошкодження призводить до загибелі рослини. Квітки, як метелики, «кружляють» над рослиною. Пелюстки загострені, вигнуті назад, іноді бахромчасті, від білих, рожевих до темно-червоних, бордових та фіолетових, довжиною близько 5 см. Деякі сорти мають трохи різкий, але, тим не менш, приємний запах. Чим крупніші квіти і чистіше забарвлення, тим цінніша рослина.

Ґрунт. Цикламенам необхідний пухкий ґрунт з високим вмістом органіки. Важливе значення має його кислотність, так як з цим пов’язана доступність мінеральних речовин. Для цикламенів оптимальне значення рН 5,5-6,5. Цими якостями володіють листова і дернова земля, перегній, подрібнений торф, тирса і солом’яна різка.

Солом’яна різка (її подрібнюють до 0,5-2 см) збагачує земляні суміші органічною речовиною й елементами живлення. Тирса надає земельним сумішам легкості та рихлості. Органічні кислоти, які утворюються при їх розкладанні, підкислять субстрат, що цикламенам і потрібно. Але великі стружки і тріски в субстраті не потрібні, тому тирсу перед використанням обов’язково просівають.

Субстрат краще повинен бути свіжим, не надто сухим, але і не дуже вологим. Якщо стиснути його в руці, він повинен залишатися пухким, а не злипатися в щільну грудку. Перш ніж садити рослини, його необхідно продезінфікувати. Для цього невелику кількість земельної суміші насипають у широке деко з невисокими краями, накривають фольгою (за рахунок пари посилити ефект обробки) і прогрівають при температурі 80° протягом 10 хвилин.

Посів і посадка. Цикламени розмножують діленням бульби і насінням. При вегетативному розмноженні зберігаються всі ознаки сорту, тоді як при посіві ви обов’язково отримаєте щось новеньке – зміна забарвлення, величини або форми квітки.

При насіннєвому розмноженні сіяти їх в домашніх умовах краще в кінці січня-початку лютого, тоді вже в грудні-січні наступного року рослина зацвіте.

Кінець літа і осінь – період непідходящий: до того часу, коли з’являться сходи, день стане занадто коротким, для сіянців це погано, вони практично не ростуть (за осінь і зиму утворюється всього 2-3 листка). Нормальний ріст почнеться тільки з настанням весни, а зацвітуть вони лише в листопаді-грудні одночасно з тими, які посіяні в січні-лютому (тобто на півроку пізніше).

Для посіву насіння цикламенів готують на вибір земляні суміші:

 • листова земля, торф, що середньо або сильно розклався, пісок (3:2:1);
 • листова земля, дернова земля, пісок (2:0,5:1);
 • листова земля, перегній, торф, що середньо або сильно розклався, пісок(4:2:2:1);
 • листова земля, перегній, торф, що середньо або сильно розклався (2:1:2).

Насіння, попередньо замочене (на 10-12 год) у темно-рожевому розчині марганцівки, висівають у горщики, присипають зверху піском, зволожують і накривають поліетиленовим пакетом і тримають при температурі 18-20°. Сходи з’являються через 30-40 днів, і горщики переносять у більш прохолодне приміщення, оберігаючи сіянці від прямих сонячних променів. Після появи другого-третього листка молоді рослини розсаджують у горщики діаметром 10-12 см.

Для посадки сіянців можна вибрати один із субстратів:

 • торф, що сильно розклався, дернова земля, листова земля, перегній(2:1:2:1);
 • дернова земля, тирса або солом’яна різка (2:1);
 • дернова земля, тирса або солом’яна різка, листова земля (2:1:1);
 • дернова земля, перегній, листова земля (2:1:2).

Дуже важливо правильно посадити рослину: бульба повинна на чверть підніматися над землею. Після посадки корисно полити її темно-рожевим розчином марганцівки (для профілактики грибних хвороб), а молоді рослини на 1-2 тижні накрити пластиковою пляшкою (щоб створити підвищену вологість повітря).

Поливання. Цикламени дуже чутливі до нестачі вологи – листя тут же втрачає тургор (пружність), тому постійно стежать за тим, щоб земля в горщику не пересихала, але і перезволоження не допускають.

У книгах про кімнатні рослини рекомендують поливати цикламени тільки через піддон. Насправді поливати можна і зверху, але струмінь води спрямовують ближче до краю горщика, щоб не замочити бульбу. Вода повинна бути тієї ж температури, що і навколишнє повітря. Не менш важливим є час поливання. Влітку краще поливати увечері, коли спаде спека, восени і взимку – вранці.

У теплу пору року цикламени добре реагують на обприскування м’якою водою. Від жорсткої листя і стебла швидко покриваються плямами вапна. Знизити жорсткість води на 30-50% можна кип’ятінням.

Підживлення. Кожні два тижні цикламени підживлюють повним мінеральним добривом для кімнатних рослин. В період спокою, який настає після цвітіння, концентрацію живильного розчину зменшують на 30-40% проти рекомендованої на упаковці. Без добрив листя у цикламенів дрібнішає, квітки стають блідішими, так і в цілому вони виглядають менш привабливо.

Місце на вікні. Рослини віддають перевагу світлому, але прохолодному місцю на вікні (краще північному або східному), подалі від батареї. Причому світло повинне падати не тільки на листя, але і на бульбу. Не можна розміщувати рослини щільно одна до одної: в тісноті вони витягуються. Жовтіюче листя регулярно видаляють, обережно висмикуючи його біля самої бульби. А якщо залишити відцвілі квітконоси, то через 2,5-3 місяці можна зібрати власне насіння.

Пересадка. Після цвітіння (цикламени цвітуть з листопада по березень) починається період спокою, коли рослини втрачають декоративність. Але якщо в цей час їх пересадити в свіжу землю, попередньо очистивши бульби від старого листя і відмерлих коренів, через три місяці вони знову порадують вас своїм цвітінням.

Місткості. Для молодих рослин (2-3 листка) зручними є пластмасові горщики для розсади діаметром 10 см. Вони недорогі, мають товсті стінки, а у дні зроблений великий отвір, який зсередини закривається пластинкою. При пересадці пластинка видавлюється великим пальцем, і бульба разом із грудкою землі виходить назовні абсолютно неушкодженою.

З розсадних горщиків цикламени пересаджують незабаром після цвітіння (березень-квітень). В цей час бульба досягає вже 5 см в діаметрі, і їй необхідна більш простора «житлоплоща». Найпридатніші пластмасові горщики діаметром 16 см, з товстими стінками. У них широке дно з десятьма отворами і великий піддон, який не прилягає щільно до стінок горщика, що дає можливість без проблем поливати цикламени через піддон.

У продажу бувають тонкостінні горщики з дном невеликого діаметра, без отворів і з піддоном, щільно прилеглим до стінок. Зрозуміло, що вони абсолютно непридатні.

Хвороби і шкідники

Перша небезпека, яка підстерігає сходи, – це чорна ніжка. Збудник – гриб, що розмножується в ґрунті, він викликає почорніння кореневої шийки. Сіянці «надломлюються» і гинуть швидко і масово. Розвитку хвороби сприяє перезволоження, слабке освітлення, погане провітрювання.

Для знищення гриба ґрунт поливають темно-рожевим розчином перманганату калію або настоєм цибулі (15 г подрібненої цибулини або 6 г лушпиння заливають 1 л води, настоюють добу, проціджують і обприскують 2-3 рази з інтервалом 7 днів).

Несправжня борошниста роса уражає дорослі рослини. І тоді на нижньому боці листка добре видно темно-рожеві плями. Хворі листки негайно видаляють і знищують. Рослини обприскують відповідними фунгіцидами (Превікур – 20 мл на 10 л води, Ридоміл Голд – 25 мл на 5-6 л, Квадріс – 6 мл на 5 л, Альєтт по 10-20 г на 10 л води).

Трипси – крихітні комахи жовтого або коричневого кольору довжиною 1-1,5 мм – висмоктують сік, внаслідок чого листки стають дрібними і блідими, а квітки знебарвлюються і деформуються. З часом на виділеннях трипсів розвивається сажистий гриб. Рослина погано росте і втрачає декоративність. Цих шкідників можна занести в дім разом з садовими квітами, тому не ставте букети в кімнаті, де ростуть цикламени. Для профілактики і боротьби з трипсами ефективні: Енжіо – 1,8 мл на 5 л води, Гарпун – 0,5 г на 5 л води, Каліпсо – 1 мл на 5 л води.

Рослинні препарати

Настій чистотілу: подрібнюють 300-400 г свіжих або 100 г сухих рослин і настоюють в 1 л води протягом доби.

Настій деревію: подрібнюють 80 г сухих рослин, запарюють в окропі на півгодини, потім доливають воду до 1 л і настоюють ще 2 доби. Перед вживанням проціджують.

Відвар червоного гострого перцю: подрібнюють 50 г свіжого гіркого перцю (сухого – вдвічі менше) і кип’ятять протягом 1 г на 0,5 л води, потім настоюють добу, фільтрують і зберігають у скляній пляшці з добре закритою пробкою. Для обприскування на 1 л води беруть 10 г концентрату.

Обробки повторюють 3-4 рази через тиждень. Для кращого прилипання до листя в настої і відвари додають мило (5-10 г на 1 л), яке попередньо розводять у невеликій кількості води і вливають в розчин перед обприскуванням.

Лікувальні властивості цикламена

Крім краси в домі та на ділянці, цикламен також може вилікувати від багатьох хвороб. Для приготування лікарських препаратів використовують бульби. Збір їх потрібно проводити ранньою весною, в березні, квітні, або восени – в кінці жовтня-листопада.

Лікарські препарати, приготовлені на основі цикламена, використовують як заспокійливий, протизапальний та протимікробний засіб.

Настій цикламена рекомендується застосовувати при нездужанні, астенічних проявах, загальній емоційній збудливості та порушенні сну.

Свіжовичавлений сік рослини застосовують при лікуванні гінекологічних захворювань (білях). Позитивний ефект дає при лікуванні синуситів, гайморитів та болю голови застудного характеру. У таких випадках сік цикламена рекомендується капати в ніс по 1-2 краплі кожні 3-5 хв. З носової порожнини, починає рясно виділятися секрет, і настає значне покращення самопочуття.

Рецепт приготування настою коріння цикламена. Подрібніть корінь цикламена, візьміть чайну ложку порошку і залийте окропом (0,5 л), добре укутайте рушником і настоюйте протягом двох годин, після чого профільтруйте.

Зберігати настій в холодильнику в щільно закритому посуді не більше двох днів. Перед застосуванням дати настою нагрітися до кімнатної температури. Приймати по одній столовій ложці три рази на день перед прийомом їжі.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ