Секрети вирощування огірків

Секрети вирощування огірків
Реклама

Зміст

  1. Посів насіння
  2. Догляд
  3. Сусіди на грядках

Про технології вирощування огірків у відкритому ґрунті просять розповісти О. В. СЕМЕНЯКА з м. Лозова Харківської області, М. П. ГУЛЯК з Лебединського р-ну Сумської області та інші читачі.

Здавалося б, ну що тут складного: вирощування огірків? Посіяв насіння, поливай, видаляй бур’яни та чекай врожаю. Але, тим не менш, ця овочева культура, як і решта (якщо не більшою мірою) має свої вимоги. Так, наприклад, огірок дуже любить світло і вологу, а стосовно тепла є однією з найбільш теплолюбних культур.

Огірок – культура, для вирощування якої підходять будь-які ґрунти. Однак перевагу все-таки слід віддати родючим ґрунтам супіщаного і легкосуглинистого типу з кислотністю близькою до нейтральної. Такі ґрунти мають легкий механічний склад і відрізняються прекрасною водо – і повітропроникністю.

При виборі ділянки для вирощування огірків необхідно враховувати стан ґрунтових вод. Огірок не любить їх близького стояння.

Кращі попередники огірків – сидерати (практично будь-які з них), цибуля, капустяні, бобові та пасльонові (томат, картопля) культури. Для посадки огірків неможна використовувати гряди після вирощування буряків і гарбузових культур.

Посів насіння

При безрозсадному способі вирощування можна використовувати як сухе, так і попередньо замочене насіння. Однак краще провести повну передпосівну підготовку насіння, що включає замочування і загартовування.

У відкритий ґрунт насіння висівають, коли ґрунт прогріється до 15-17°С. Для посіву готують лунки через 50-60 см, які розташовують в один або два ряди. При вирощуванні огірків на шпалері лунки роблять через 20 см, ширина міжрядь становить 30-40 см. В кожну лунку кладуть по 4-5 насінини. Глибина посіву – до 2 см.

При появі сходів рослини треба прорідити. Для цього зайві сіянці не висмикують, а акуратно зрізують, щоб не травмувати коріння рослин, які залишилися . У огірків пізніх сортів при появі 4-5 листків рекомендується прищипнути верхівкову бруньку. Це прискорить появу жіночих квіток і утворення зав’язі.

Догляд

Огірок дуже вимогливий до температурного режиму. Рослини зовсім не виносять заморозків і негайно реагують на зміну температури: при зниженні її до 15°С у рослин різко сповільнюється зростання, а при температурі 10°С і нижче – воно повністю припиняється.

Оптимальними для огірка є наступні умови: температура повітря 25-30°С; відносна вологість не нижче 70-80%.

Полив повинен бути: на початку вегетаційного періоду (до цвітіння) – помірний, з розрахунку 3-6 л на кв. м. Полив проводять кожні 5-7 днів. У період цвітіння і плодоносіння – рясний, з розрахунку 6-12 л на кв. м. Полив проводять кожні 2-3 дні.

До речі, саме нестача вологи робить огірки гіркими. Поливають рослини тільки теплою водою (температура не нижче 25°С). Найкращий час для поливу огірків у відкритому ґрунті – вечір, в теплиці – ранок.

Для збереження структури ґрунту і попередження пошкоджень кореневої системи і пагонів рослин необхідно користуватися лійками з розпилювачами. Проводити полив струменем не слід.

Відразу після поливу теплицю щільно закривають, це сприяє наростанню вегетативної маси рослин і прискорює настання цвітіння.

В кінці літа частоту поливів та їх кількість скорочують. Це пов’язано з тим, що надлишок вологи на холодних ґрунтах стає причиною розвитку кореневих гнилей.

Рекомендується проводити регулярні підживлення (особливо якщо ваша ділянка тільки переходить на органічне землеробство):

  • перша підживлення – на початку цвітіння;
  • наступні (кожні 10-15 днів) – при настанні плодоношення.

Всього за сезон – 6-8 кореневих підживлень. Перед підживленням необхідно добре пролити ґрунт. В якості органічного добрива рекомендується використовувати розчин пташиного посліду у воді (1:25) або коров’яку (1:10). Розчин використовують з розрахунку приблизно 4-6 л на кв. м.

Бажано проводити розпушування ґрунту і прополку бур’янів. Однак слід знати, що коренева система огірка розташована у верхньому шарі ґрунту. Тому, щоб уникнути її пошкодження розпушування та прополювання краще замінити мульчуванням ґрунту. До речі, цей прийом сприяє і зменшення поливів.

Збір урожаю проводять щодня, не допускаючи переростання плодів, оскільки перерослі плоди викликають всихання нових зав’язей.

Сусіди на грядках

Одним з кращих сусідів для огірків можна назвати кукурудзу. Її садять з північної сторони, бажано у 2 або навіть 3 ряди в шаховому порядку. Киньте також на грядку кілька насінин редиски, коріандру і забудьте про них (нехай собі ростуть, цвітуть і приваблюють комах запилювачів). Навколо грядки, крім північної сторони, посійте космею (цю квітку ще називають космос). Ці квіти не тільки принаджують корисних комах, але ще дають дуже легку розріджену тінь і навіть можуть послужити опорою для огірків.

До речі, з приводу кукурудзи можна провести маленький експеримент. На одній огіркової грядці посійте звичайну кукурудзу, а на іншій солодку (як варіант можна і кукурудзу для поп-корну розмістити). Всі рослини впливають на смак своїх сусідів і цілком реально біля солодкої кукурудзи отримати більш солодкі огірки.

Добре огіркам в сусідстві з горохом, квасолею, кольрабі, селерою, качанної і цвітною капустою, соняшником, салатом. Тільки соняшник можна садити так само, як і кукурудзу – з північної сторони. І навіть бур’яни не зовсім марні (поки не дають насіння, звичайно ж). Так, огірки цілком добре почувають себе поруч з пижмом, осотом, лободою, щирицею. Але правило «все добре в міру» до бур’янів відноситься в першу чергу. Їм не можна дозволяти розростатися і обнасінюватися.

Ну от, в принципі, і всі «секрети». Головне, все проводити вчасно, в міру і послідовно. І тоді відмінний урожай огірків вам гарантований.

В. ГОРЯЇНОВ,
агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ