Біологічна атака на шкідників

Биологическая атака на вредителей
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Комахи-хижаки
  2. Рослини-помічники

Для кожного садівника-городника це одна з головних проблем – будь-якими способами знищити всякого шкідника, що оселився на городі. Для чого використовуємо отрутохімікати, часом не замислюючись про те, яку шкоду вони можуть принести не тільки рослинам, але і нашому здоров’ю. Чи не краще озброїтися знаннями і перестати без розбору труїти комах? Адже багато з них не тільки не завдають шкоди рослинам, але і є нашими помічниками в боротьбі з ворогами.

Ще зовсім недавно я б і подумати не могла, що, залучаючи на свою ділянку помічників, можна звести нанівець використання різних токсинів, багато з яких, до речі, давно вже заборонені в Європі! Корисні комахи, їх ще називають етномофагами, живуть в наших садах і городах і набагато ефективніше знищують шкідників, ніж будь-який отрутохімікат.

Комахи-хижаки

Візьмемо, наприклад, всім відоме сонечко, яке з дивовижною точністю знаходить цілі колонії попелиць. Ворогів у природі у сонечка практично немає – воно беззахисне перед людиною – масово гине при обробці ділянок отрутами, від тих самих попелиць, оскільки поїдає їх отруєних особин. Щоб захистить жучків, бажано відмовитися або хоча б скоротити до мінімуму подібні обробки. Якщо створити сонечкам умови, вони дочиста з’їдять всю попелицю.

Щоб сонечок завжди було багато, їх необхідно підгодовувати. Для цієї мети можна посадити по периметру дачі рослини, які активно заселяються попелицею. Лідирує в цьому калина, – попелиця на ній є практично весь рік, а також червона черемха – на весну-початок літа; в середині літа-бузина, пижмо і ромашка. За літо сонечка від’їдаються і розмножуються на постійно оновлюваних «мисливських угіддях», зимують, а навесні, коли попелиця намагається почати приносити шкоду, вони тут як тут.

Головне, важливо зробити місце зимівлі – тоді сонечок на ділянці буде величезна кількість і далеко вони не розлетяться. Знову ж таки, якщо ділянка зорюється, то це губить і всіх сонечок. Для зимівлі підшукують затишні місця серед густої рослинності, листового опаду, під корою сухих дерев і т. д. Можна влаштувати їм зимовий притулок в сухому місці з кукурудзяного бадилля (головне, щоб його ніхто не запалив!).

Також сирф перев’язаний, двокрила комаха, що нагадує осу, личинка якого здатна знищити до 2000 попелиць.

Таких помічників дуже багато: ктир, бабка – ловлять комах навіть на льоту, наїзник апантелес – головний ворог метеликів з родини біланів. До речі, самка наїзника здатна погубити сотні гусениць.

Золотоочка зовні нагадує бабку, розміром в 10 мм. Личинки золотоочки (доросла особина – це жовто-зелена комаха з ніжними сітчастими крилами і блискучими золотавими очима, виділяє неприємний запах) знищують попелиць та інших сисних шкідників рослин. За 1 годину одна личинка з’їдає до 30 дорослих павутинних кліщів, а протягом життя – більше 4000 попелиць.

Її приваблює кріп, борщівник, там золотоочка відкладає свої личинки, які потім і харчуються попелицями.

А скільки шкоди приносить павутинний кліщ?! Але і для цього шкідника природа приготувала сюрприз – хижих кліщів фітосейлуса і метасейлуса. Їх завезли з Канади ще в 1964 році, і все частіше стали використовувати у теплицях, випускаючи на огірки. Лише 1 раз випустивши кліща-хижака, можна позбутися від паразитів на 3-4 місяці.

Часто в наших садах і городах зустрічається муха-дзюрчалка, якою харчуються личинками попелиць, оса-сколія, відкладає яйця до личинки хруща. Величезну кількість гусениць, равликів, личинок і лялечок поїдає жужелиця. Ми зустрічаємо цих комах дуже часто – варто підняти камінь або стару дошку, що давно лежить де-небудь в саду, як з-під неї пустяться навтьоки моторні жуки-жужелиці. Жужелиця знищує гусениць і личинок шкідливих комах, навіть таких, як колорадський жук. Полює на них у вечірній час. Змусити оселитися жужелицю на вашій ділянці дуже просто: достатньо надати їй притулок у вигляді стружки, тирси, невеликих купок каменів.

Якщо десь роздобути і випустити комах-хижаків на ділянку, довготривалого ефекту не буде. Необхідно, щоб вони оселилися в саду, а для цього потрібно створити для них відповідні умови для укриття, харчування і розмноження. Можна допомогти сонечкам перезимувати і залишитися на вашій ділянці надовго, просто зробіть для них маленькі будиночки і покладіть в них сухе листя, кору дерев чи тирсу. Напевно вже скоро деякі будиночки стануть притулком і для золотоочок.

Рослини-помічники

Маючи в помічниках таку армію корисних комах, зникає необхідність у використанні отрутохімікатів. Всі ці хижаки або самі пожирають шкідників, або за них це роблять личинки. А нам залишається просто залучати таких помічників, збільшуючи їх кількість з року в рік. Допоможуть у цьому рослини, що притягують увагу хижаків.

Пижмо своєю кормовою цінністю приваблює золотоочок, клопів-хижаків, паразитичних ос, сонечок і мух. Крім того, в компостах, де використовується пижмо, не заводяться личинки травневого хруща і капустянки. Настій з листя відлякує колорадського жука.

Кріп пахучий привабливий для павуків, дрібних ос, дзюрчалок та сонечок.

Кмин в період цвітіння приваблює клопів-хижаків, павуків, дрібних ос, золотоочок і дзюрчалок.

Чорнобривці лимонні люблять дрібні оси і павуки.

Всі медоноси залучають бджіл-запилювачів, сонечок, дзюрчалок, клопів-хижаків і мух.

Багато видів бобових забезпечують корисних комах кормом і вологою, наприклад, конюшина червоногаряча, конюшина повзуча, а також вика.

Таким нехитрим способом люди користуються вже багато століть, а в Японії навіть створили спеціальні ферми, де вирощують сонечок. Всі ці маленькі хижаки потребують нашого захисту так само, як і ми їх. Тим не менш, застосовуючи новітні отрутохімікати, ми не замислюючись труїмо не лише шкідників, але й корисних комах.

Аліна СВЄТЛОВА.
м. Бердянськ Запорізької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ