Не дайте себе обдурити

Не дайте себя обмануть
Реклама

Читати російською мовою

Цитата номера
Дурень сперечається з кожним,
розумний – з рівним,
а мудрий – лише з самим собою.
Народна мудрість.

Перефразовуючи відомого поета, можна з пафосом вигукнути «Весна! Вже дачник торжествує! Над кожним деревцем воркує!». І то так. Для всіх землевласників настав довгоочікуваний гарячий час – черговий садово-городній сезон. З чого починати і що конкретно робити, всі для себе вже давно визначили. Тому, як то кажуть, у добрий шлях!

Рано чи пізно, але кожен власник присадибної або дачної ділянки стикається з проблемою придбання саджанців, насіння та іншого посадкового матеріалу. І справа тут зовсім не в дефіциті саджанців, як було ще кілька років тому, а, навпаки, в надлишку пропозицій. А тут ще якраз приспіли традиційні весняні ярмарки, виставки, презентації, акції тощо. Впору не тільки очам розбігтися, але і, чого гріха таїти, і спокій втратити, розуму позбутися.

Сам грішний: переглядаю привабливу рекламу садових центрів, різних розсадників, продавців-одинаків, відвідую ринки, спілкуюся з колегами – обмінюємося думками, живцями, цибулинами, консультуємо одне одного. А як же без цього? Шкоди від такого спілкування, начебто ніякої, а користь (хоч якась) а, безсумнівно, є. Все-таки час нині швидкоплинний, стільки всього нового, привабливого, незвіданого, – як же тут встоїш?! Ось і опиняєшся щовесни перед вибором: «Брати чи не брати? Якщо брати, то що? Адже ділянка-то не гумова. Начебто і все потрібне на ній є, а хочеться ще чогось додати». І для душі, і для краси, і для взаємної користі.

«Найбезглуздіша затія – купувати саджанці у продавців, які самотньо стоять уздовж доріг, – ділиться своїм досвідом А.Г. Поліщук з Великописарівського району Сумської області. – Їх асортимент (у чому переконався на власному гіркому досвіді) сумнівний вже тому, що сьогодні вони прилаштували товар невдалому новачкові, а завтра – зникли в невідомому напрямку. Шукай потім вітру в полі! Відповідальність за продані саджанці або живці у таких ділків геть відсутня, тому якість їх продукції і викликає сумніви. Якщо не сказати більше».

Анатолія Григоровича можна зрозуміти. Начебто всі (або багато хто) і знають про це, а щорічно попадаються на вудку. Шкода при цьому не тільки витрачених грошей, але і часу на вирощування, тому часто в результаті отримують не те, що хотіли.

Більш надійна точка придбання – садовий центр, розсадник, спеціалізований магазин. Купуючи тут саджанці, необхідно обов’язково поцікавитися, звідки вони привезені. Якщо розсадник знаходиться південніше вашої місцевості, то навіть місцеві сорти можуть виявитися недостатньо зимостійкими, так як вирощені вони в більш м’яких кліматичних умовах.

При виборі сортів для саду вивчіть їх походження, зимостійкість, морозостійкість і стійкість до грибкових захворювань, а також шкідників. Уточніть також, для яких регіонів такий посадковий матеріал рекомендований.

Як свідчить редакційна пошта і звернення читачів до редакції, часто садівники-початківці (і не тільки) мріють вирощувати на ділянці культури і сорти, плоди яких лежать на прилавках супермаркетів і на ринках, як правило, це південні субтропічні культури, які в умовах України або відразу загинуть, або будуть щорічно підмерзати, відчувати себе пригнічено. Тому потрібно подумати: чи варта овчинка вичинки?

Якщо за покупкою бажаних саджанців ви вирушили на ринок, то, перш за все, зверніть увагу на те, як продавець їх розмістив. У недбайливого торговця (або просто реалізатора) саджанці з відкритою кореневою системою одного виду плодових дерев, незалежно від сорту, стоять в одній купі. В такому випадку велика ймовірність пересортиці. Добрий продавець, а тим паче той, який сам виростив ці саджанці, обов’язково розставить їх за сортами, дасть необхідну консультацію.

Знайте також, що не завжди яскраві картинки і фото відповідають сортовим особливостям. Ці хитрощі діють на недосвідчених покупців. Перед тим як відправитися за покупкою, з’ясуйте, яка форма, розмір і забарвлення плодів у бажаного сорту. (Зараз це зробити не проблема, Інтернет завжди прийде на виручку). Якщо побачите, що фотографія на етикетці не відповідає сортовим ознаками, проходьте повз.

Загалом, не давайте приводу себе обдурити. До придбання посадкового матеріалу підходьте відповідально. Не поспішайте, не метушіться, не йдіть на поводу торговців. Адже їм аби продати, а вам потім ростити.

Передплачуйте газету «Хазяїн» з будь-якого місяця і в будь-якому поштовому відділенні України. І у вас потім не буде боліти голова з приводу всіх садово-городніх питань. У кожному номері фахівці дадуть вам відповіді на всі виникаючі проблеми стосовно конкретного сезону.

Передплатні індекси: 89102, 68860 (українською мовою); 33817, 22083 (російською мовою).

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ