Шкідники винограду у період дозрівання врожаю

Вредители винограда в период созревания урожая
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Для виноградарів зараз настав найрадісніший і найвідповідальніший час – зріє врожай, який потрібно не тільки переробити, а й захистити. І складність полягає в тому, що зараз, раптом виявивши шкідника, вже не можна застосовувати обробку багатьма традиційними препаратами.

Подивимося на листя – від його стану зараз залежить швидкість накопичення поживних речовин в ягодах. Лист чистий, темно-зелений – виноград буде привабливим, смачним.

Звичайний павутинний кліщ – це багатоїдний шкідник. До числа його улюблених культур відносяться: виноград, соя, квасоля, огірки, слива та ін. Кліщ поселяється на нижньому боці листа і харчується вмістом його клітин. У рідкісних випадках переповзає на верхню сторону листа. Місце свого проживання шкідник обплітає павутиною. Пошкоджені листки жовтіють, а у забарвлених сортів червоніють спочатку уздовж основних жилок, а потім і вся поверхня листа. При сильному заселенні листя буріє, засихає і опадає.

Помітними пошкодження листя стають з другої половини червня-на початку липня, кліщ продовжує їх пошкоджувати фактично до листопаду. Саме в цей період необхідно проводити захисні заходи.

На приватних виноградниках цілком достатньо обробки сірковмісними препаратами, дуже ефективний проти кліща Актеллік та інші сучасні інсектоакарициди. А зараз, коли отрути застосовувати вже не можна, на допомогу прийде нешкідливий для людини Фітоверм.

Листова форма філоксери – найнебезпечніший карантинний шкідник, який пошкоджує тільки виноград. Активно заселяє листя сортів Молдова, Дойна, Біанка, Страшенський, Талісман та інших, починаючи з ранньої весни і до глибокої осені. За вегетацію розвивається 5-7 поколінь. У місцях харчування шкідника тканини листя розростаються, утворюючи на їх нижньому боці вирости (гали) величиною 4-5 мм у діаметрі.

Як правило, в галі знаходиться одна личинка. Якщо гал достатньо сформувався, то з верхньої сторони листа він покривається війками білого або зеленуватого кольору. Це забезпечує личинці комфортне положення і оберігає її від дії несприятливих факторів, в тому числі й від обприскування виноградників інсектицидами, що володіють системними або фумігаційними властивостями.

Всередині гала личинка харчується і через 20-25 днів перетворюється на дорослу самку, яка відкладає до 300-400 яєць. Через 5-6 днів з яєць відроджуються личинки. Їм в галі стає тісно. Гал розкривається і личинки дружно виповзають на верхню поверхню листа, від чого лист як би покривається нальотом «пилку» – це личинки першого віку. Вони розповзаються і заселяють нове молоде листя.

Період масового виходу личинок з гала – один з оптимальних термінів для проведення захисних заходів проти листової форми філоксери.

Шкода від листової форми філоксери може бути величезною, тому що при сильному заселенні листя (віддалено нагадують суцвіття винограду) не фотосинтезує і передчасно опадає, лоза не визріває, кущі частково або повністю всихають. Крім того, листова форма філоксери сприяє більш швидкому поширенню шкідника на інші виноградники.

Найкращий ефект в зниженні чисельності шкідника досягається, якщо боротьбу з ним починають з зимуючої стадії – яйця. Для цього в період набухання бруньок проводять обприскування – обмивку куща Препаратом 30, а в фенофазу – коли на пагоні 1-3 листа – проти личинок-розселювачок застосовують обприскування системними інсектицидами. Дещо гірше отримують результат, коли першу обробку інсектицидами проводять по масовому виходу личинок I і II поколінь.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

У вересні марна обробка інсектицидами. Бажано для зниження чисельності шкідника прибрати і спалити молоде, сильно заселене філоксерою листя.

На щастя, в Україні філоксера виявлена лише в декількох районах і поки широкого поширення не набула. Але при покупці саджанців, завжди замислюйтеся – чи можна довіряти цій людині, щоб не занести найнебезпечнішого шкідника на ділянку. Особливо побоювання повинні викликати саджанці винограду, привезені з Криму і Кавказу, де філоксера просто лютує!

Грона винограду також можуть постраждати від совок. На будь-яких пошкодженнях ягід, в тому числі й шкідниками, активно починає розвиватися сіра гниль, яку краще попередити, ніж в подальшому вести з нею боротьбу. Для цього необхідно ретельно оглянути грона. Совки, що ушкоджують ягоди, зазвичай полюбляють томати, бур’яни і, насамперед, щирицю, а потім переселяються на поруч розташований виноградник, заповзаючи всередину грона.

Гусениці совок грубо об’їдають шкірку ягоди в місцях її прикріплення, і тому навіть на початкових стадіях заселення, взявши гроно в руку, можна помітити витікання соку з ягід: саме за цією ознакою можна судити про наявність шкідника, не чекаючи активного розвитку сірої гнилі.

Відомі випадки, коли за 5-7 днів зовні красиві грона раптово згнивали. При цьому необхідно терміново оглянути виноградники, і якщо поруч є щириця або інші рослини, листя яких сильно продірявлене, то їх негайно видалити, а разом з ними і гусениць зеленуватого кольору.

Окремі гусениці можуть впасти на землю, де вони добре помітні. Їх також зібрати, інакше вони переповзуть на виноград. Після цього ретельно огляньте грона, особливо якщо є хоча б одна загнила ягода.

Гусениці совки зазвичай великі – 
1,5-2,5 см, зелені з жовтуватим відтінком під колір світлозабарвлених сортів винограду. Але уважний огляд, як правило, дозволяє їх помітити.

Для отримання екологічно безпечного винограду проводьте захисні заходи, не намагаючись зайвий раз обприскувати пестицидами. Це не тільки небезпечно, але й, при недотриманні вразливих фаз шкідника, просто марно.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. м. Харків.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ