Добре ростуть у траншеї виноградна лоза та інші субтропічні культури

Хорошо растут в траншее виноградная лоза и другие субтропические культуры
Виноград в траншее
Реклама

Читати російською мовою

Весняну розсаду багато овочівників вирощують в поглиблених парниках-траншеях. Їх використання дозволяє вирощувати як овочеві культури, так і нестійкі до весняних заморозків багаторічні рослини. Траншея виконує свою функцію за типом льоху, в якому навіть взимку утримується плюсова температура. Тепле повітря, що піднімається з землі, затримується в поглибленні під плівкою.

Поглиблені парники були відомі й широко застосовувалися ще в позаминулому столітті. Найвідоміший письменник і захоплений садівник Лев Толстой ще 150 років тому побудував теплицю під землею, на глибині двох метрів. Там він в умовах середньої смуги вирощував не тільки овочі, а й кімнатні рослини, навіть екзотичні: ананаси і каву.

Як то кажуть, все нове – добре забуте старе. Такі теплиці дуже зручні та не вимагають активного обігріву – природне земляне укриття відмінно утримує тепло. У них можна вирощувати навіть не зростаючі в наших широтах тропічні рослини, наприклад, хурму, інжир, гранат, пасифлору, лавр і навіть банани. Чим глибше тепличка, тим більше теплолюбні культури можна в них вирощувати.

У неглибокому парнику відмінно буде себе почувати виноград, який не такий вимогливий до тепла, як екзотичні рослини. Укриття його на зиму в траншеях не складе ніяких труднощів. Перед укриттям проводжу обрізку лози, пригинаю її до землі і прикриваю чимось важким, наприклад, шифером, дошками або пластиковими панелями, після чого накриваю поліетиленом. Цього буде достатньо для комфортної і безпечної зимівлі винограду. У холодних областях з суворими зимами варто додатково укрити такі тунелі руберойдом, соломою або будь-якими іншими відповідними матеріалами, які знайдуться у вашому господарстві.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

У північних районах рекомендую викопувати траншеї глибиною не менше 70 см і шириною близько метра. Довжина повинна бути від 2 м, щоб після обрізки лози в неї можна було легко укласти хоча б один кущ. Для південних районів буде достатньою глибина траншеї до 40 см при ширині близько 50 см.

Практичніше робити довгі траншеї для декількох кущів одночасно. Зручно робити похилі траншеї, або зміцнити їх вертикальні стінки будь-яким щільним матеріалом – тим же шифером, дошками, металевими або пластиковими листами.

Для одиночних кущів нестійких до морозів сортів винограду, лавра та інжиру викопую ями глибиною до метра і шириною 80 см на кожну окрему рослину. Взимку гілки рослин або лоза повинні повністю ховатися в ямі.

Хорошо растут в траншее виноградная лоза и другие субтропические культуры
Виноград в траншеї вкритий плівкою

Навесні, з першими відлигами, коли зійде сніг, накриваю ями і траншеї великими стеклами, віконними рамами або плівкою. Таким чином, укриття їх прозорим матеріалом створює імпровізований парник. Це захистить посадки від весняних заморозків і дозволить рослинам швидко рушити в зростання.

Якщо дозволяє простір в траншеї, то туди ж висаджую зелень, редиску та інші ранні овочеві культури. Неглибокі траншеї більше підійдуть для молодих рослин. З дорослими ж доведеться імпровізувати, створюючи над поглибленнями дугоподібні перекриття для плівки.

Спробуйте траншейний метод вирощування винограду та інших, схильних до підмерзання культур, і ви переконаєтеся в його простоті та ефективності. Причому споруджувати ці траншеї можна як восени, так і навесні, висаджуючи в них теплолюбні культури, які в подальшому будуть в них рости в наступні роки. І проблем з перезимівлею і їх укриттям ви знати не будете. Хіба що потрібно на зиму закласти отруту від мишей, які можуть облюбувати ваше укриття і погризти наявні там рослини.

А по весні ці траншеї відмінно послужать для вирощування розсади, ранньої зелені і редиски. Адже виноград не відразу відростає і затінювати їх перший час не буде.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,

біолог, агроном.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ