При гарному догляді лоза віддячить щедрим врожаєм

При гарному догляді лоза віддячить щедрим врожаєм
Реклама

Читати російською мовою

Виноград – сонячна ягода, яка прикрасить ділянку: і солодкі ягоди подарує, і зігріє ароматним вином. Про це не з чуток, а на власному досвіді знає Сергій Семенов з міста Охтирка, що на Сумщині.

А почалося все… з подарунку. П’ять років тому знайомий виноградар-початківець подарував чоловікові саджанці двох сортів винограду: Лора та Російський ранній. Власним прикладом надихнув до незвіданого раніше заняття і цим самим прищепив любов до виноградарства. У жовтні того ж року на обійсті господаря з’явилось ще чотири саджанці сонячної ягоди. Виникло бажання мати більше сортів з різноманітними смаками, формою ягоди та розмірами і кольором.

У кожної людини є якесь захоплення, якому вона із задоволенням віддає весь свій вільний час. Хтось колекціонує марки, хтось – монети. А для охтирчанина таким хобі є виноград.

– Зараз маю близько 65 сортів. Виноградник знаходиться в с. Качанівка Охтирського району. Віддати перевагу якимось конкретним сортам складно. Одні – вражають розміром ягоди, це, наприклад, Еверест, Веліка, Преображення, інші – красивою формою та кольором – Оскар, Дубовський рожевий, Криптон, інші – неперевершені за смаком – Подарок Несветая, Вальок, Прима України. Ягоди продаємо прямо з виноградника. Ті, хто придбав у нас ягоду, обов’язково повертаються на наступний рік, – розповідає герой матеріалу.

Виноград достатньо примхливий. Тут потрібно всі операції проводити вчасно відповідно до фаз вегетації. Тож у Сергія Семенова розписаний графік запланованих робіт на весь рік. Звичайно, погода вносить свої корективи. Наприклад, в цьому році через затяжні холоди весною всі роботи проводились із запізненням днів на десять.

Цікавиться цією справою й дружина виноградаря Тетяна, підтримує й допомагає йому в усьому.

– Вона також дуже захоплена виноградарством і любить цю справу. Приймає участь у більшості робіт на винограднику та на шкілці із саджанцями. Під час укриття винограду на зиму та розкриття навесні допомагають батьки дружини, цей процес є досить фізично важким – укриття здійснюємо насипанням шару ґрунту на зняті зі шпалери та укладені лози, – говорить чоловік. – Велике значення для вирощування винограду мають полив, підживлення та захист від грибкових хвороб. Щодо поливів – це весняний та осінній вологозарядкові поливи та вегетаційні поливи (до цвітіння, після цвітіння, під час росту і наливу ягід).

Щодо підживлень, то радив би робити хоча б три (перше – за 15 днів до цвітіння, друге – коли ягода розміром з горох, третє – перед початком розм’якшення ягоди).

В перший період вегетації основною складовою добрив має бути азот. Він стимулює ріст пагонів, збільшує розмір ягоди. Підкормки азотом необхідно припинити орієнтовно до 20-25 червня.

В другу половину вегетації основними складовими добрив мають бути фосфор та калій. Фосфорно-калійні добрива прискорюють визрівання ягід, покращують визрівання лози, підвищують зимостійкість та стійкість до хвороб.

В боротьбі проти грибкових хвороб можна виділити три критичних періоди. Перший – по третьому-п’ятому зеленому листу, другий – перед початком цвітіння, третій – коли ягода розміром з горох. При виборі препаратів потрібно враховувати, що найбільш небезпечними хворобами для винограду є мілдью, оїдіум, антракноз. Також потрібно враховувати терміни очікування по кожному препарату до збирання врожаю.

Для створення вина найбільше підходять технічні сорти винограду, які набирають досить високого вмісту цукристості. Для виготовлення білого вина використовую сорт Цитронний Магарача, він має незабутній цитронно-мускатний смак. Для виготовлення червоного вина використовую сорти Максі, Маркетт, Менделеум.

Саджанці стараюся купувати у перевірених виноградарів, які займаються вирощуванням ягоди та саджанців протягом багатьох років. Не рекомендую купляти саджанці на ринках у невідомих людей: так можна легко натрапити на пересорт. Також купую живці, які використовую для перещеплення. Використовуючи щеплення, можна вже наступного року отримати врожай. Я вирощую і продаю однорічні саджанці з відкритою кореневою системою, також продаю і живці, – ділиться своїми секретами Сергій.

А що ж робити тим, хто лише планує вирощувати у себе виноград? З чого почати? Які сорти обрати, щоб потім не розчаруватись?

– Для початківців порадив би максимально черпати інформацію та поради від досвідчених виноградарів. Обдумано підійти до питання вибору місця для виноградника, дотримання технології посадки, вибору типу шпалери. А надалі, при формуванні, обрізках, поливах, боротьбі з хворобами, потрібно постійно поповнювати знання, а помилившись – не розчаровуватися, а вчитися на помилках.

При гарному догляді лоза віддячить щедрим врожаєм. Починати варто з перевірених сортів, які можуть «пробачити» допущені помилки. Хоча й нові гібридні форми при належному догляді варто спробувати вирощувати. З перевірених сортів варто спробувати Преображення, Кодрянка, Лора, Лівія, – радить виноградар.

Тетяна ЯРМОЛЕНКО.
Фото з особистого архіву виноградаря.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ