«Коридор» для лози

«Коридор» для лози
Реклама

Раніше, коли зими були суворіше, доводилося прикладати чимало сил і вміння, щоб виростити виноград. Та й морозостійких сортів було небагато. Тепер у виноградарів життя трохи легше, хоча кожен сезон то одне, то інше випробування випадають. Хочу поділитися власним досвідом вирощування виноградної лози в несприятливих для неї кліматичних умовах півночі України.

Мені довелося починати з винограду старих сортів, що мають порівняно тривалий вегетаційний період – Альфа, Піно чорний, Знахідка та ін. Вони не завжди встигали визріти, до того ж якість ягід теж залишала бажати кращого. Поступово вдалося випробувати і відібрати сорти, найбільш пристосовані до наших місцевих умов. Упор робив на вітчизняні (недарма ж говорять: де народився, там і згодився), а також надранні сорти з інших регіонів: Мускат рожевий, Коринка, Восторг чорний, Загадка Шарова та ін.

При виборі місця посадки, як і рекомендують, я віддавав перевагу південним сторонам будівель, захищеним від холодних вітрів. Виноград дивно скороплідна рослина. Добре перезимувала лоза здатна вже на другий рік дати врожай.

Хочу звернути увагу на такий важливий момент. Якщо восени ви купили однорічні саджанці винограду надраннього терміну дозрівання, то знайте: лоза в розсаднику напевно не встигла за коротке літо визріти, тому рослини буде надійніше посадити в старі відра, ящики тощо, передбачивши дренажні отвори в денцях.

Перший час, до холодів, ємкості з саджанцями можна тримати в неопалюваній теплиці – так триватиме термін вегетації, а з настанням стійких холодів (кінець жовтня-листопад) або опустити в льох, або внести в будинок і дорощувати як кімнатні квіти. При цьому справжній ріст триває, лоза дерев’яніє, і вже в рік посадки рослини на постійне місце ви можете побачити перше гроно.

Завчасно восени треба буде підготувати посадочні ями діаметром 60 і глибиною 50 см. Восени ж готуйте і ґрунтову суміш для посадки, взявши в рівних частках землю і перегній, і додавши 200 г суперфосфату і 100 г калійної солі. Після закінчення весняних заморозків залишиться лише акуратно перекинути відро, не порушуючи грудки землі, витягти рослину і посадити її в підготовлену яму.

Перший рік лозу можна підв’язувати до кілків, а в наступні сезони знадобляться шпалери з чотирьох дротів. Протягом літа ви будете з цікавістю спостерігати за ростом винограду по шпалері: лоза дворічної рослини за літо може вимахати до 5 м!

Під час росту лози не забувайте прищипувати пасинки, які утворюються в пазухах листків (як у томатів), а починаючи з середини серпня видаляйте верхівки пагонів з шістьма-вісьмома листками, щоб прискорити дозрівання лози. У кущі винограду залишайте не більше 4 пагонів, інші прищипують, не даючи їм рости. Якщо цього не робити, до осені ваш кущ матиме вигляд «віника» з невизрілої лози, і зима винесе йому суворий вирок.

Виноград – відносно посухостійка рослина. Поливаю я його рідко, але рясно. Затяжні дощі під час цвітіння порушують нормальне запилення квіток. У другій половині літа поливати виноград практично не потрібно. Пам’ятайте, що при випаровуванні вологи знижується температура, і це затримує вегетацію теплолюбної рослини.

Щоб знайти спільну мову з виноградом, необхідно не тільки вибрати підходящі сорти, а й знати їх характер, захистити рослини від холодів. Адже лоза винограду гине вже при -26-28°С, а коріння-навіть при -5-7°С.

За свою багаторічну практику я випробував багато способів укриття винограду. Всі вони ґрунтувалися на простій засипці покладених на землю пучків лоз парниковим перегноєм, тирсою, листям. Але коли навесні відкривав лозу, вона виявлялася мокрою, а частина вічок – підопрілими. Тривале танення снігу навесні робило свою чорну справу. Тому в останні роки став застосовувати повітряно-сухий спосіб укриття.

Коли земля в саду вже скута крижаним панциром, потрібно обірвати з лози пожухле листя, що залишилося. Потім виноград обрізати. Недосвідчений садівник, перш ніж почати обрізку, загляне в спеціальну літературу і в ній не розбереться. Тому просто закрийте довідник, він знадобиться в подальшому, коли вже придбаєте якийсь досвід. А поки уявіть, що перед вами не виноград, а… звичайна малина. А тут ми знаємо, що пагони малини, які відплодоносили, восени вирізують, а пагони заміщення пов’язують в пучки, пригинають і пришпилюють ближче до землі. У такому вигляді малина добре зимує під снігом. Те ж саме потрібно зробити і з виноградом, правда, з дотриманням деяких тонкощів.

Отже, перед вами осінній виноградник. Вирізуйте без жалю всі пагони, що відплодоносили. В кущі будуть тільки однорічні. З них залишайте 3-4 найсильніших пагона, умовно назвемо їх «начальниками» (їх «заступники» з’являться навесні), а решту вирізуйте. «Начальників» обрізайте на висоті 2 м, зв’язуйте в пучки і пришпилюйте до землі, нахиливши якомога нижче. Але попередньо застеліть землю шматками руберойду, щоб уникнути зіткнення з землею.

Дві дошки шириною 15-20 см сколотіть перпендикулярно одна одній і закрийте ними виноград. Застеліть руберойдом або плівкою і засипте парниковим перегноєм шаром 15-20 см. Торці заглушіть обрізками дошки. Тепер лоза повністю ізольована від сирого укривного матеріалу.

Взимку під снігом температура в «коридорі», де розташована лоза, залишається постійною і, за моїми спостереженнями, становить -3-5°С, незалежно від зовнішньої температури повітря. Така технологія укриття кущів гарантує їх збереження навіть у несприятливі, малосніжні зими. А в безсніжні зими (а вони у нас не рідкість) лозу врятує шар парникового перегною.

І. П. СЕРДЮК.
м. Білопілля Сумської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ