Зміни в розвитку пагонів

Изменения в развитии побегов
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Позапазушні пагони
  2. Потворність пагонів

Позапазушні пагони

Кожен виноградар, особливо початківець, рано чи пізно може зіткнутися з ситуацією, яка викликає у нього німе питання: «Що це? Погано це чи добре?».

Таке, наприклад, трапляється, коли, дивлячись на пагін, ми бачимо, що там, де повинен бути вусик, замість нього виріс нормальний пагін, який дуже часто несе велике суцвіття – майбутнє гроно, яке може бути більшим, ніж на основному пагоні.

Чому таке трапляється? У чому тут причина?

Давайте згадаємо історію розвитку винограду: за сотні, тисячі років свого існування, пробиваючись до сонця в лісових заростях, окремі пагони винограду перетворилися на вусики – органи лазіння.

Тобто вусик – це той же пагін, який при певних умовах може перетворюватися на пагін з суцвіттями, вусиками. Такі пагони, що виникають замість вусиків, називаються позапазушними (фото 1).

Фото 1. Граф Монте Кристо
Фото 1. Граф Монте Крісто

Чому їх так називають? Та тому, що в пазусі листа знаходяться літня брунька, з якої виростає пасинок, і зимуюче вічко, з якого наступного року розвивається пагін, що несе вам урожай. Вусик же знаходиться з протилежного боку пазухи листа, тому пагін і називається позапазушним. Таке явище трапляється особливо на сильнорослих кущах при рясному живленні (підживлення гноєм, мінеральними добривами і т. д.), доброму сонячному освітленні та регулярному забезпеченні вологою.

Це не хвороба, а значить, це непогано. Якщо на шпалері відстані між лозами такі, що можна розмістити і позапазушний пагін, не затінюючи і не загущуючи кущ, підв’язуйте його і радійте додатковому пагону з важким гроном.

У літературі, в довідниках, енциклопедії виноградарства опис цього явища ви знайдете під назвою метаморфоз.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Потворність пагонів

В житті і таке трапляється. Ви помічаєте, що на кущі винограду з’явився неправильний для цієї благородної рослини потворний, стрічкоподібної форми, широкий і плоский пагін з роздвоєною верхівкою (фото 2 і 3, вид з різних сторін).

Грона і листя можуть деформуватися, на листках може слабо розвиватися пластинка, подовжуватися черешок. Потворність у розвитку пагона позначається і на суцвіттях, а потім і на гронах. У чому причина такого явища? Їх кілька: це може бути викликано вірусними захворюваннями, а також при попаданні на пагони деяких гербіцидів. Але найчастіше на любительських виноградниках це трапляється при «переживленні» їх перегноєм, тобто його надлишок в ґрунті може призводити до такого явища.

Також потворні лози не можна використовувати для заготівлі живців. У літературі це явище описується під назвою фасціація.

При її сильному прояві знижується зростання куща, його продуктивність. Згодом, якщо не переживлювати кущ, все нормалізується, і ви знову побачите звичні в своєму розвитку пагони.

Ю. В. ПОПОВИЧ.
м. Миколаїв, а/с 66, 54029.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ