Равликам і слимакам не місце в саду

Улиткам и слизням не место в саду
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Головне в боротьбі з равликами і слимаками – комплексний підхід
  2. Сміття в якості пастки
  3. Захищаємо посадки мінеральними добривами
  4. У боротьбі з непроханими гостями допоможе зола, гірчиця і кухонна сіль
  5. А гарячою водичкою не пробували?
  6. Пивні пастки

Багато садівників і городників досить лояльно ставляться до равликів і слимаків, вважаючи їх безвинними створіннями, нездатними завдати істотної шкоди врожаю. Але ці черевоногі молюски (слимаки – 
це черевоногі молюски з раковиною, а слимаки – без неї) не такі нешкідливі, як здається на перший погляд: вони досить прожерливі і всеїдні і з задоволенням пожирають м’які частини різних рослин. Так що в садах і городах слимаки і равлики завжди знайдуть, чим поживитися.

Равлики і слимаки люблять вологість, справжнє нашестя молюсків спостерігається в дощове сире літо. Особливо багато їх на ділянках з глинистими і суглинними ґрунтами, де в період дощів затримується вода. М’яка зима і волога тепла весна також сприяють надмірному розмноженню цих шкідників.

Головне в боротьбі з равликами і слимаками –
комплексний підхід

Хоча це і досить складна справа, адже вони ведуть нічний спосіб життя, а вдень ховаються в тінистих місцях: під листям, у тріщинах кори дерев, під бур’янами, у купках рослинної сировини. Загалом, у всіх затишних місцях, де волого і куди не доходять палючі промені сонця.

Тому боротися з ними потрібно комплексно, приділяючи велику увагу профілактичним заходам. Головне – не допустити перезволоження ділянки. Для цього забезпечуємо дренаж, відводимо стоячі води. Ділянку слід своєчасно прибирати від рослинних відходів, де комфортно проводять денний час шкідливі черевоногі молюски, і куди вони відкладають свої яйця, навесні і восени ретельно перекопувати ґрунт, влітку не забувати про розпушування, ретельно розбиваючи великі грудки – улюблені сховища слимаків.

Деякі дачники рекомендують робити високі грядки, огороджуючи їх шиферним «парканчиком»: такий бар’єр не дозволяє слимакам і равликам дістатися до посадок.

Сміття в якості пастки

Дошки, шматки фанери і руберойду, що лежать на землі, – відмінне сховище для молюсків, тому не варто захаращувати ділянку. У той же час дошки, купи тирси або вологі ганчірки, у яких молюски ховаються від спеки і прямих сонячних променів, можуть стати відмінними пастками для них.

Вранці потрібно просто розворушити купи, зібрати нічних гостей і знищити їх в розчині солі. Єдина умова – мати такі приманки слід подалі від посадок культурних рослин.

Захищаємо посадки мінеральними добривами

Захистити посадки можна за допомогою сухих мінеральних добрив (калійна сіль, суперфосфат). Їх розкидають ввечері по поверхні ґрунту навколо рослин. Як правило, слимаки після контакту з хімічними препаратами виділяють велику кількість слизу і разом з ним «скидають» препарат , що потрапив на них. Тому через 30-40 хвилин після першої обробки потрібно провести повторну, яка дасть можливість повністю знищити шкідників.

У боротьбі з непроханими гостями
допоможе зола, гірчиця і кухонна сіль

Для боротьби з равликами і слимаками можна посипати міжряддя гашеним вапном, золою. Робити це потрібно після дощу, в сутінках. Потрапляючи на смуги, оброблені хімікатами, слимаки обпалюють черевця і гинуть.

Хороший результат дає обпудрювання міжрядь сухою гірчицею з розрахунку 30 г (2-3 ст. ложки) на 1 кв. м, для посилення ефекту гірчицю можна використовувати в комбінації з просіяним рослинним попелом і меленим гострим перцем (1:1:1).

Деякі дачники для закріплення ефекту ще й обприскують рослини гірчичним розчином. Він не тільки відлякує слимаків, але і допомагає в боротьбі з іншими шкідниками (з тим же колорадським жуком) і хворобами рослин. Для приготування гірчичного розчину 150 г сухої гірчиці розчиняють в 1 л води, дають настоятися 12 годин, а потім розбавляють водою, щоб отримати 10 л робочої суміші. Щоб суміш краще утримувалася на листках, додають терте господарське мило – півшматка на 10 л води.

Таким же чином можна приготувати часниковий розчин для обприскування культур. Тільки в цьому випадку беремо 200 г меленого часнику і настоюємо добу. Таку обробку проводять пізно ввечері, коли слимаки виповзають зі сховищ, 2 рази з інтервалом 20-
30 хв. Але ці засоби боротьби припинять свою дію після першого ж дощу.

Якщо слимаки проникають в дачні будиночки або льох і ховаються там у світлий час доби, то місця їх найбільш частого зосередження поливають розчином кухонної солі (з розрахунку 
200 г солі на 10 л води).

А гарячою водичкою не пробували?

Слимаки і равлики погано переносять високу температуру повітря. На цьому і заснований один із способів боротьби. Грядки покривають прозорою плівкою, вночі молюски збираються під нею, а вдень, коли ґрунт нагрівається, не витримують високих температур і гинуть.

Не виносять черевоногі й гарячої води. Наприклад, якщо полити капусту по листю водою, нагрітою до 60°, то молюски гинуть під впливом такого душа, а капуста абсолютно не постраждає. Звичайно, обробку рослин гарячою водою потрібно проводити в сутінках, коли шкідники виповзають з укриттів.

Пивні пастки

Слимаки і равлики ласі на сік, що перебродив, а пиво люблять ще більше. У боротьбі з равликами і слимаками дуже дієвими є пастки з таким наповнювачем. Пастки являють собою закопані на рівні ґрунту пластикові і скляні склянки або банки, які заповнюють пивом. Вранці «збираємо урожай» і знищуємо шкідників, а ввечері не забуваємо підливати пиво в пастки.

Можна в якості приманки використовувати й інші харчові продукти: кірки кавуна, дині, гарбуза, кабачка, шкірку зі шматочками цитрусових. Розташовувати їх слід подалі від посадок культурних рослин, а на світанку зібрати рослинні залишки разом зі слимаками.

Оксана ДЕВ’ЯТКО.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ