Початок золотої осені

0
313
Начало золотой осени
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Город
  2. Сад
  3. Квітник

У вересні ще бувають спекотні дні, але в нічний час доби помітно відчувається прохолода. У цьому місяці крім збору врожаю додаються роботи з підготовки ділянки до зими, але зате в цей період вже не всі овочі вимагають регулярного поливу.

Особливу увагу потрібно приділити саду – провести санітарну обрізку. Овочі, фрукти і ягоди закінчують своє плодоношення – поспішіть їх прибрати. Звичайно ж, продовжуємо поливати, підживлювати наші культури і боротися зі шкідниками в цей осінній місяць.

Город

Прибираємо з городу практично всі овочі з надземним розвитком, крім пізньої капусти. Її продовжуємо регулярно підживлювати і поливати. Адже осінь для капусти – найкращий місяць: настала для неї цілюща прохолода. А в спеку капуста росте погано.

Томати і перець потрібно поспішити прибрати до початку затяжних дощів і нічних похолодань. Якщо температура вдень знизилася до 15 градусів – час прибрати весь урожай пасльонових, так як ці теплолюбні культури плодоносять тільки за умов вище цього температурного значення. До теплолюбних культур також відносяться кабачки, огірки і гарбуз, які теж прибирають в цей період, інакше можуть початися процеси загнивання плодів. У вересні прибирають з грядок ярий часник.

Картопля пізньої посадки зараз теж дозріває (зазвичай її висаджують влітку із залишків продовольчих запасів). Викопують в суху сонячну погоду, так як її відразу треба просушити на відкритому повітрі прямо на грядках, а світло і тепло допоможуть здійснити цей процес швидше. За 1-2 тижні перед прибиранням картоплі скошують її бадилля (для захисту від фітофтори і укрупнення бульб). На звільнене від картоплі місце можна відразу посіяти білу гірчицю або інші сидерати.

Моркву і буряк залишають в ґрунті до жовтня. Потрібно збирати ці культури в першій половині дня, а ввечері зібрати картоплю і коренеплоди в мішки або сітки і віднести в сховище.

Після того як плоди зібрані, потрібно видалити з грядок бадилля (частину бадилля можна відправити на компост), а землю перекопати. Обов’язково потрібно внести в ґрунт добрива – мінеральні та органіку (перегній). Частину грядок можна використовувати для посадки цибулі на перо, кропу, петрушки. Якщо прикрити сходи плівкою, можна швидше дочекатися врожаю з цих культур. У другій половині місяця висівають зубками озимий часник на глибину 5 см. Якщо погода стоїть суха, то всі посіви поливають.

Сад

Вересень – найяскравіший місяць для садівника, тому що в цьому місяці дозрівають фрукти і волоські горіхи. Час зібрати дозрілі яблука, груші і сливи. Плоди повинні бути видалені з дерев в суху погоду, тоді вони будуть довше зберігатися. Пізні сорти яблук і груш почнуть дозрівати в кінці місяця.

У вересні на молодих неплодоносячих саджанцях зерняткових порід для підвищення стійкості і зміцнення деревини прищипують їх верхівки. Але тільки якщо вони все ще продовжують рости. Якщо вже не ростуть – чіпати їх не треба!

З кісточкових прищипувати рекомендується абрикос. З обережністю – 
аличу і сливу. А ось вишню і черешню прищипувати не можна – у них саме на верхівках пагонів зазвичай закладаються ростові бруньки. А нижче закладаються тільки плодові, з яких в майбутньому році виростуть вишні, а приросту не буде.

У цьому сезоні важливо внести в пристовбурні кола дерев калійні і фосфорні добрива, а також перегній – це утеплить кореневу систему перед зимівлею. В кінці місяця можна пересаджувати плодові дерева. Якщо планується посадка молодих саджанців, посадкові ями потрібно готувати заздалегідь.

Живці червоної смородини висаджують в першій половині місяця, чорної смородини – в другій половині вересня. Їх заготовляють з середньої частини пагонів при наявності 5-7 бруньок на майбутньому живці. При посадці їх заглиблюють в ґрунт на 1-2 бруньки, поливають і удобрюють. Після перших морозів саджанці чагарників утеплюють мульчею і хвойним гіллям.

Зрілі кущі смородини і аґрусу також готують до зими. Перекопують навколо них ґрунт, вносять калійні і фосфорні добрива, підгортають кореневу систему родючим ґрунтом. Видаляють сухі гілочки і старі пагони.

У першій половині місяця висаджують розсаду полуниці. У зростаючих кущів видаляють довгі та зайві вуса, грядки проріджують.

У вересні повним ходом кипить робота і у винограднику. Збирають зрілі грона винограду. Після перших заморозків лозу знімають зі шпалер, згортають і укладають на ґрунт, одночасно з неї видаляють ділянки з пагонами, що не визріли. Перемерзла лоза може поламатися, тому не потрібно затягувати її прибирання.

Квітник

У вересні продовжують збір насіння з визрілих однорічників, а також проводять розмноження поділом куща у багаторічників. Видаляють бур’яни, так як вони є переносниками захворювань. Настав час зрізати всі квітучі троянди і нерозпущені бутони на букети. Вони можуть не встигнути розпуститися, а їх наявність на кущах послаблює рослину перед зимою.

У цьому місяці готують до зими квіти і декоративні чагарники. На початку місяця зріжте всі гладіолуси, а через 40 днів (термін дозрівання) викопайте їх цибулини і відправте їх на сушіння і зберігання. Прийшов час садити нарциси, тюльпани і гіацинти під зиму. Деякі квітучі багаторічники все ще можна помістити в контейнери і перемістити їх в кімнатні умови – це продовжить їх цвітіння на кілька тижнів.

Кімнатні квіти у вересні можуть не винести ночівлі на відкритих верандах та терасах, тому заносьте їх в будинок або на засклений балкон.

Поки ще тепло, доцільно обробити їх системними інсектицидами (Актеллік, Бі-58 та ін.) і дати постояти ще тиждень на вулиці. Так ви не занесете в будинок кліщів, які будуть заїдати рослини всю зиму.

Павло ЛАГУТА,
біолог,
агроном.

Веббанер Хозяин Укрпошта
Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ