Почорніла картопля

Почернел картофель
Реклама

Читати російською мовою

У нинішньому році почорніли кущі картоплі,
також кормовий буряк і часник пожухли в травні і не виросли.
Прийшли до висновку, що заражена грибком вся земля.
Що з цим робити, щоб наступного року бути з урожаєм?
Радять під оранку внести суперфосфат,
мовляв, він знищує збудників.
Чи так це? Що ви порадите?
Л. І. ТОКАРЄВА,
с. Булавинівка,
Новопсковський р-н
Луганської обл.

Добре знаю Новопсковський район. У нас навіть пейзажі схожі. Ми знаходимося південніше. У травні у нас пройшло 5 невеликих дощів. Скажу, що було досить сухо. А ось Новоспсков буквально заливало – 
близько 14 хороших злив! Це багато навіть для екватора. Краще не долити, ніж перелити.

Ось звідси і всі біди. На рослини накинулися і буквально вчепилися в їх молоді пагони всі грибки. А бруд, очевидно, не дозволив вчасно помітити початок прояву інфекції. І такі погодні умови були не тільки в поточному році. Тому у вас на ділянці вже існував накопичений за роки інфекційний фон.

З грибками можна було б і поборотися, але необхідно було застосувати цілу серію фунгіцидів контактної і системної дії. Частково урожай був би врятований. Картоплю, швидше за все, уразив на початку вегетації альтернаріоз, а пізніше і фітофтороз або схожі грибки (їх з півсотні різновидів!), буряк – церкоспороз (коричневі плями на листках, потім вони сохнуть), а часник – переноспороз (на листках плями, вони жовтіють) або якийсь різновид бактеріозу.

З усіма цими хворобами можна було боротися системними пестицидами. Бачачи, що йдуть дощі, потрібно розуміти, що на картоплі (як і томатах) з’явився ризик розвитку грибкових хвороб, тому вже на початку червня слід провести профілактичну обробку фунгіцидом, таким як Скор, Танос, Інфініто, Акробат МЦ (по інструкції). Якщо хвороба вже почалася, через 12 днів повторіть обробку.

Буряк від церкоспорозу досить обробити пару раз за сезон фунгіцидом Скор при появі перших плям на листках і ще через місяць. У складних умовах, коли весь час волога погода, можливо, потрібно буде збільшити число обробок. Однак в більшості випадків і пари раз буде достатньо.

Часник від переноспорозу також варто обприскати ще в травні будь-яким з наведених вище інсектицидів.

Але є ще один момент. В першу чергу починають хворіти слабкі рослини, без імунітету, заражені ще в період зберігання. Важливо знати, який був насіннєвий матеріал, як його готували до посадки і посіву. Заражений грибками ґрунт потрібно очищати ще в поточному сезоні. Для початку видаліть масу пожнивних залишків, напханих грибками. Їх потрібно зібрати і спалити. Спори фітофторозу, фомозу, різні цвілі, переноспороз загрожуватимуть протягом найближчих трьох років.

Глибока оранка тільки нашкодить. Спори грибків будуть поховані і законсервовані до наступного сприятливого періоду. Внесення суперфосфату під основну обробку частково вплине на стійкість рослин і здорожить вартість профілактичних заходів, але не врятує.

Ворога потрібно бити його ж зброєю. Чудово працюють в цьому напрямку сидерати. Потрібно зараз провести мотокультиватором обробку ґрунту на глибину 15 см. Зробити по всій ділянці посів хрестоцвітих. Це може бути – гірчиця біла, ріпак, редька олійна. Непогано попрацюють і ярі зернові – ячмінь, овес. Можна посіяти і озимі – жито, пшеницю. Але навесні з’явиться додаткова робота по їх збирання. Але якщо є кому згодувати, то не проблема.

Посів можна провести врозкид, вручну і потім закрити граблями. Хрестоцвіті закладати не потрібно: їх не чіпають ні горобці, ні миші. Але зате при сприятливих умовах гірчиця біла виростає до двох метрів, на таку ж глибину вона розпушує ґрунт. При цьому пригнічує всі грибки і глушить бур’яни, які нижче ростом, прекрасно пригнічує пирій разом з насінням. Піднімає в зону коренів поживні речовини з глибини, насичує азотом верхній шар землі, та ще й виганяє вовчка, дротяників всіх віків.

Якщо не вийде провести посів восени, сійте гірчицю в березні – прямо по снігу. Дайте їй підрости, а картоплю посадіть приблизно 9 травня. А якщо у вас великий земельний наділ, то готуйте ґрунт мінімум півроку. Тоді буде і своє насіння, і найчистіша площа під озимі часник або цибулю.

Не буду вчити готувати до посадки картоплю, часник. Зрозуміло, насіннєвий матеріал тепер будете готувати ретельно із застосуванням Фітоспорину. Цим же препаратом робіть профілактичні обробки згідно з інструкцією, і я впевнений, що і хвороби, і шкідники більше не потурбують ваше господарство.

На запитання читачів відповідав
Олександр РОДНИЙ,
інженер-технолог,
м. Бахмут Донецької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ