Осінні роботи у малиннику

Малинник осенью
Малинник осенью. Фото GettyImage
Реклама
Читати російською мовою

Після збору врожаю роботи у малиннику не припиняються, так як в кінці літа-на початку осені закладаються плодові бруньки – основа врожаю майбутнього року.

Осінні роботи зазвичай починають з обробки ґрунту. Якщо в якості мульчі влітку використовували рослинні залишки (солому, листя, подрібнені стебла), то їх згрібають і спалюють, бо в них часто заводяться гризуни, а комахи-шкідники відкладають яйця. Ґрунт під кущами розпушують на глибину не більше 5-8 см, а в міжряддях перекопують на глибину не більше 15-20 см. 

Щоб закладання плодових бруньок пройшло нормально і кущі успішно перезимували, необхідно забезпечити їх достатньою кількістю поживних речовин, особливо калію і фосфору. Калій необхідний рослині для підвищення стійкості до низьких температур. А ось азотовмісні добрива, навпаки, знижують зимостійкість і їх восени не вносять.

Внесення добрив проводять одночасно з перекопуванням ґрунту. Норма витрати мінеральних добрив на 1 кв. м для осіннього підживлення – 50-60 г суперфосфату і 20-25 г сірчанокислого калію. Перед внесенням добрив проводять прополку кущів і неглибоке розпушування ґрунту. Можна скористатися готовим комплексним добривом для ягідних культур. Головне, щоб вміст азоту в цьому добриві був мінімальним (не більше 5%) і відсутній хлор. На таких добривах зазвичай написано: «Осінній догляд». Для внесення мінеральних добрив навколо куща на відстані 30 см роблять канавки глибиною 10-15 см.

Замість калійного мінерального добрива можна внести звичайну деревну золу як в сухому вигляді, так у вигляді настою. Зола хороша ще й тим, що не містить хлору, який шкідливий для малини. Склянку золи розсипають навколо куща або в заздалегідь приготовані борозенки і зверху присипають землею. Для приготування настою 1 склянка золи настоюється у 10 л води протягом 7 днів. На кущ йде приблизно 5 л отриманої рідини.   

В кінці жовтня-листопаді проводять підживлення малиннику органічними добривами: перегноєм (4-6 кг/кв. м) або компостом. Можна полити посадки розведеним пташиним послідом, що перебродив. Для поліпшення структури ґрунту можна внести торф. Органіку зазвичай вносять раз на 2-3 роки. Мінеральні підживлення вносять або разом з органічними, або чергуючи, тобто один рік вносять органіку, а наступний – мінеральні добрива. Якщо вносяться одночасно і органічні, і мінеральні добрива, норма внесення і тих, і інших зменшується в 2 рази. 

При проведенні підживлень не можна забувати, що вони вносяться тільки у вологий ґрунт, а потім необхідно додатково полити кущі. Взагалі, малина любить вологу, так що після зняття врожаю не можна забувати про полив кущів. Пізно восени перед настанням холодів необхідно добре полити рослини, щоб ґрунт перед заморозками наситився вологою.

Наявність старих, слабких, хворих, пошкоджених шкідниками пагонів істотно знижує зимостійкість малини. Обрізку рекомендують проводити відразу після збирання врожаю, щоб встигнути закінчити її до настання холодів. Терміни обрізки залежать від сорту малини. Для ранніх сортів обрізку закінчують на початку-сере-дині вересня, для пізніх – в середині жовтня.

Під час обрізки видаляють дворічні пагони, що відплодоносили. Їх можна впізнати за розтрісканою корою. Пагони слід обрізати на рівні ґрунту, не залишаючи високих пеньків. Якщо зробити це відразу не вдалося, через деякий час пеньки потрібно виламати дощенту, щоб в них не оселилися різні шкідники.

Якщо на пагоні утворилися характерні потовщення, на яких лопається кора, це означає, що гілки вражені малинною стебловою галицею. Темні зі світлою серединою плями на пагонах свідчать про ураження дідімелою. Такі пагони обов’язково потрібно вирізати і спалити.

Крім того, проводиться проріджування рядів. Відстань між рослинами має зберігатися приблизно 60 см. Тому молоді паростки потрібно видаляти. Зайва загущеність малинника знижує зимостійкість рослин. 

Залишаємо тільки здорові однорічні пагони, причому на кущі їх повинно бути не більше 8-10.

Восени рекомендується видаляти верхівки, щоб пагони припинили зростання і встигли здерев’яніти, а навесні активніше розвивалися бічні пагони.

Після збору врожаю кущі малини обробляють препаратами проти шкідників: Фуфанон (10 мл на 10 л води, на кущ йде 1-1,5 л розчину), Актеллік (2 мл на 10 л води, на 10 кв. м насаджень малини йде 1,5-1,6 л розчину), Інта-Вір (1 таблетка на 10 л води) або іншими інсектицидами.

Кращою профілактикою грибкових захворювань служить дворазова обробка фунгіцидами, наприклад хлорокисом міді, Оксіхомом, а через тиждень бордоською рідиною. Обробляється листя і ґрунт під кущами.

Якщо пізньою осінню листя не опало, його доведеться видалити. У холодну морозну погоду листя починає гнити, накриває бруньки і пошкоджують їх. Видаляти листя потрібно так, щоб не пошкодити бруньки. Найпростіший спосіб – надіти товсту робочу рукавицю, нещільно затиснути пагін і провести по ньому рукою знизу вгору. Якщо ж провести зверху вниз, можна пошкодити або взагалі відірвати бруньки, що ростуть в пазухах листків.    

Якщо очікується малосніжна зима, не зайвим буде захист коренів малини від вимерзання. Зробити це потрібно ще до випадання снігу. Підійде перепрілий гній, компост, торф, пріле листя, хвойний опад. Шар мульчі повинен бути в межах 5-10 см. Перед мульчуванням проводиться рясний полив.

Пригинати малину потрібно ще до настання морозів, щоб деревина не стала крихкою. Але і робити це занадто рано теж не можна, так як пагони можуть перепріти ще восени. Щоб утримати пагони в зігнутому стані, їх зверху притискають якимись важкими предметами, так як малина повинна бути повністю покрита снігом. А для цього стебла повинні знаходитися не вище 30 см від поверхні землі.

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ