Капуста на підвіконні

Капуста на подоконнике
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Види і правила вирощування листової капусти
  2. Збирання врожаю

Коли мова заходить про капусту, мало кому в голову приходить посадити її в горщик як кімнатну рослину. І дуже даремно!

Для зволоження і освіження навколишнього повітря капуста є відмінним варіантом. Вона робить його більш чистим, свіжим, насичує фітонцидами, яких в ній не менше, ніж в цибулі. Саме тому для кімнат, в яких спостерігається низька відносна вологість, рекомендується на підвіконнях вирощувати капусту. Крім того, зростаюча капуста має більш пряний насичений смак, ніж її качани.

До слова, можна посадити навіть капустяний стрижень. Думаю, багато хто бачив на зрізі капусти зачатки безлічі дрібних корінців. Так от, зрізавши все листя з качана капусти і залишивши лише стрижень, від якого нам більше користі немає, встромляємо його нижньою частиною з зачатками коренів у горщик з ґрунтом (можна з вже зростаючою великою рослиною) на глибину 3-4 см. Рясно поливаємо і чекаємо. Через тиждень почне зі сплячих бруньок стрижня відростати листя. Сильно довгим його залишати не потрібно – по мірі відростання просто обриваємо.

На підвіконні можна виростити з насіння з нуля практично будь-який різновид капусти. Однак качанна і цвітна з кольрабі на підвіконні навряд чи дадуть повноцінні головки через обмеженість для росту і нестачу освітлення.

А ось вже кольрабі, з її потовщеними біля основи стеблами, як у екзотичних рослин, думаю, буде виглядати дуже ефектно. Однак найкраще росте в кімнатних умовах саме листова капуста – довговічна, невибаглива і дає відмінний урожай.

Види і правила вирощування листової капусти

Листова капуста (лат. Brassica oleracea var. sabellica L.) – далеко не найпопулярніший різновид капусти, тому розповім про неї докладніше. Вона має й інші ботанічні та садові назви: Грюнколь, Браунколь, Брунколь, Кале. Листя у неї, як правило, зеленого або фіолетового кольорів, не формується в качан. Це яскравий приклад підвиду найбільш близького до дикої капусти, про який знали і який використовували ще в I столітті до н. е. римляни.

Серед поширених різновидів листової капусти можна виділити листову і кучеряволисту.

У звичайної листової капусти ліровидно-лопатеве листя. Краї можуть бути гладкими або ж хвилястими. Пластина листка зморшкувата. Виділяють наступні сорти: Трапезундська, Деревоподібна, Pastor, Lacta, Folia, Фландрська, Polycaul, Мозкова зелена, Тисячоголова.

А у кучеряволистої капусти листя має виражену зморшкувату структуру і ліровидно-перисте забарвлення. Попередній і даний вид також не формують качани. Відомі такі сорти, як: Синя гігантська, Sutton, Hardy Sprouting, Мосбахська, Fribor, Nedribor.

Листова капуста може бути і мутантної форми. І ви її добре знаєте – її тепер називають брюссельська капуста (лат. Brassica oleracea var. gemmifera), вона відібрана селекціонерами як випадкова мутація!

Найпоширенішим насінням листової капусти є насіння гібридного виду – Кале. Плюс до всього використовують сорти двох вищеописаних забарвлень.

В Україні сьогодні дуже широко відомі Язичок жайворонка і Червона висока. Ці сорти можуть досягати висоти в півтора метра і чудово підходять для того, щоб їх вирощували в домашніх умовах.

Можна, звичайно, по осені викопати кущ листової капусти з грядки і посадити в горщик. Проте з ним ви занесете в будинок масу шкідників у вигляді попелиць і кліщів. Крім того, від зміни умов вона захворіє і скине більшу частину листя.

Тому краще виростити листову капусту з насіння, і робити це потрібно зараз – в серпні, щоб до глибокої осені у вас на підвіконні красувалися густі капустяні рослини. Спочатку її сіють як розсаду для городу, а потім пересаджують в звичайні квіткові горщики. Якщо правильно і вчасно поливати, тримати на світлі, то вже через три або чотири місяці капуста буде вище півтора метрів. До того ж її листя можна в майбутньому використовувати для салатів.

Коли ви побачите 4 або 5 листків, тоді вже можна капусту пересаджувати в окрему ємкість – горщик.

Чим більшу ємкість для капусти ви спочатку виберете, тим більший розмір рослини отримаєте. Оптимально – 
10-15 л ґрунту.

Якщо пересадити розсаду в маленьку посудину, то капуста вийде швидше не харчова, а декоративна, тому що листя буде дрібним. Важливо не забувати про дренаж на дні горщика, який повинен становити 5 см.

Збирання врожаю

Якщо ви вибрали для себе Грюнколь, то пам’ятайте, що зрізати листя треба вибірково. Не варто сильно оголяти рослину.

В їжу додають молоде листя і очищені від грубих черешків пагони. У них приємний і ніжний, злегка пряний смак. Смажити не потрібно. А якщо її сильно переварити, то вона вийде не смачною.

Листова капуста має багато декоративних різновидів, листя яких характеризується різним забарвленням. Їх можна використовувати для великої кількості салатів. Добре застосовні для приготування борщу. Також рослина походить для годування домашніх тварин. Листя з однієї рослини виходить багато, набагато більше, ніж у інших видів капусти.

На закінчення зазначу, що крім вирощування листової капусти на підвіконні, не поспішайте її висмикувати, якщо вона росте в ґрунті, а залиште на зиму. Вона стійка до морозів і по весні дасть молоду зелень. Крім того, її замерзле листя можна буде зрізати і взимку.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,

біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ