Прекрасний принц – так серед ягідних чагарників називають хеномелес

Прекрасний принц - так серед ягідних чагарників називають хеномелес
Хеномелес. Фото GettyImages
Реклама

Зміст

  1. Склад і корисні властивості
  2. Вирощування та сорти

Розкажіть про хеномелес. Чула, що його ще називають
«українським лимоном», «північним лимоном» і т. д.
Розмір плоду як горіх, в середині багато насінин коричневого кольору,
на смак як лимон і так само цвіте.
Як його розводити, чим він корисний, як розмножувати?
Садила насіння, але воно не сходить.
Е. М. ГОЛИХ,
м. Бахмут Донецької обл.

Шановна Елло Михайлівно! Незважаючи на те, що у нас хеномелес поширений ще мало, культура ця древня – її культивували ще в глибоку давнину. Наприклад, в Китаї і Японії плоди хеномелесу з найдавніших часів використовували не тільки в їжу, але й в медицині, а також для ароматизації жител.

Всесвітню славу йому принесли декоративні властивості. В кінці ХVIII століття хеномелес був індукований в Європу і підкорив серця європейських садівників. Завдяки своїй красі, він був включений англійцями в число дванадцяти кращих чагарників. Європейські, американські і японські селекціонери створили безліч декоративних сортів, що розрізняються забарвленням, розмірами, ступенем махровості квіток. Близько сотні з них широко культивуються і в даний час по всьому світу.

Рід хеномелес, або японська айва, родини розових включає 3 природничих види (японський, прекрасний, чудовий), поширених у Східній Азії, і 4 міжвидові групи. Всі представники роду інтродуковані в Україні.

Склад і корисні властивості

За біохімічним складом плодів хеномелес виділяється серед інших зерняткових культур, наближаючись по основним показниками до лимонам. Вони містять мало цукрів, багато органічних кислот, пектинових речовин, вітамінів С і Р, каротин, тіамін і інші вітаміни.

Для ефективної діяльності шлунково-кишкового тракту потрібно включення в меню клітковини, якою багаті плоди хеномелесу. Вона сприяє виведенню з організму людини холестерину, нормалізує діяльність корисної мікрофлори кишечника. Виведенню з організму токсинів, радіонуклідів, важких металів, холестерину також сприяють пектинові речовини, які володіють і антибактеріальними властивостями.

Плоди хеномелесу, що містять багато кислот, підтримують кислотно-лужну рівновагу в організмі, що важливо при цукровому діабеті і серцево-судинних захворюваннях. У східній медицині плоди хеномелесу з давніх часів використовують при артриті, дизентерії, диспепсії, лихоманка, холера. В Китаї вони входять до складу багатьох ліків.

Вирощування та сорти

В одному хеномелесі міститься приблизно 50-80 насінин. Їх висівають восени за місяць до замерзання ґрунту або навесні після тримісячної стратифікації. При гарному догляді на постійне місце можна висаджувати однорічні сіянці. У плодоношення вони вступають на 3-5-й рік після посадки. Розмножувати хеномелес насінням дуже легко, однак при насіннєвому способі розмноження сіянці не зберігають всіх особливостей материнської рослини. Саме тому сорти та елітні форми варто розмножувати вегетативно.

Кращий спосіб масового отримання кореневласного садивного матеріалу – розмноження зеленими живцями, забезпечує в умовах штучного туману 100%-ве укорінення.

Нарізують живці довжиною 4-5 см з чотирма міжвузлями. В умовах парника у верхній частині черешка залишають тільки прилистки, а при укоріненні в штучному тумані можна залишати також і верхні листки.

Здерев’янілі живці вкорінюються на 30-80%. Їх нарізають довжиною 20-30 см, з завчасно заготовлених однорічних пагонів, і висаджують навесні у відкритий ґрунт або парник, залишаючи зверху одну бруньку. Укорінюваність підвищується, якщо використовувати живці з паросткових пагонів і кореневищ.

Хеномелес легко розмножується кореневими живцями (довжиною 10-15 см), однак для цього треба мати дорослі маткові кущі з досить розвиненими, товстими коріннями. Ефективний метод, при якому корені нарізуються на шматочки довжиною 2-2,5 см та без урахування полярності, подібно до насіння, висаджують в ряд, прикриваючи мульчею.

При розмноженні відводками найчастіше застосовують дугасті, зрідка використовують розмноження паростками і діленням куща. Дорослі кущі погано переносять пересадку. В якості підщеп для одержання прищеплених саджанців у більшості випадків використовують айву і іноді яблуню. Щеплені саджанці при посадці слід заглиблювати у ґрунт на 10-20 см.

Хеномелес японський та чудовий висаджують за схемою 2,5-3 х 0,7-1 м. Для хеномелесу прекрасного підходить схема 3-3,5 х 1-1,5 м. В невеликому любительському саду рослини розміщують на відстані близько 1 м одну від одної, в живоплоту – через 0,5 м. Догляд полягає у боротьбі з бур’янами, розпушування ґрунту, поливі і санітарній обрізці. З 5-6-річного віку проводять омолоджуючу обрізку, видаляючи гілки, що слабо плодоносять, і підтримуючи оптимальне співвідношення різновікових гілок в добре освітленій кроні. Хеномелес прекрасний можна формувати на шпалері біля стіни будинку.

У кожного виду хеномелесу є ранньо – і піздньодозріваючі форми. Внаслідок розтягнутого цвітіння плоди дозрівають неодночасно, у серпні-жовтні. Плоди з рослин пізньостиглих форм прибирають до осінніх заморозків. Вони доходять в лежанні. Урожай становить 2-10 кг з куща.

У реєстр сортів рослин України включено 4 сорти селекції Національного ботанічного саду НАН України ім. Гришко: Вітамінний, Караваєвський, Помаранчевий і Цитриновий. Також непогано себе зарекомендували сорти селекції Артемівської (Бахмутської) дослідній станції Інституту садівництва НААН України – Каліф, Ніка, Микола, Ніна.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном, м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ