Ківі у домашніх умовах

Киви в домашних условиях
Киви в домашних условиях
Реклама

Читати цю статтю на русском языке

Нещодавно задумалась, а чи можна виростити ківі з насіння, зібраного з куплених плодів? Дуже б хотілося виростити його вдома, наприклад – на балконі. Він у мене переобладнаний під зимовий сад (з опаленням).

Ольга ПОСТОЛЕНКО, м. Одеса.

Існує думка, що екзотичним фруктам родом з тропіків некомфортно в наших кліматичних умовах, а вирощувати їх вдома – це щось з області фантастики. На щастя, з цього правила є приємні винятки. Ківі – одна з таких культур, урожай якої можна отримати саме вдома. А ми розповімо, як це зробити з мінімальними трудовитратами.

Для початку необхідно вибрати ківі, яке ми будемо використовувати в якості джерела насіння. Це повинен бути стиглий і м’який плід правильної форми і з цілою (без пошкоджень) шкіркою. Оптимальний час для посадки – березень, квітень і травень.

Ківі необхідно ретельно вимити, а потім розрізати на кілька частин (приблизно 6-8). Подрібнити м’якоть до стану кашки, а потім помістити її в теплу воду. Цій суміші слід дати настоятися протягом декількох годин, після закінчення яких на поверхні води виявляться тільки дрібні кісточки. Їх потрібно перенести на серветку і дати висохнути. Після цього починається безпосередньо сам процес вирощування ківі в домашніх умовах.

Здобуте насіння загортають в вату або шматочок тканини і змочують водою так, щоб вона тільки трохи просочила матеріал. Все, тепер його можна покласти на блюдце, укрити тонкою прозорою плівкою, а потім поставити на підвіконня так, щоб воно виявилося під прямими сонячними променями. Час очікування – від 7 до 9 діб. За необхідності воду підливають, щоб не допускати пересихання насіння.

Насіння, що проклюнулося, вірна ознака того, що слід братися за підготовку ґрунту для садіння. Нам підійде квітковий горщик і спеціальна земля, яка продається в магазинах для садівників і городників. Дуже добре зарекомендував себе ґрунт, призначений для тропічних ліан, але його необхідно близько 2 годин тримати на водяній бані.

Помістіть ґрунт в квітковий горщик і зробіть в ньому виїмки глибиною близько 1 см. У кожне з поглиблень необхідно помістити по 2-3 насінини, присипавши їх зверху землею. Також їх слід трохи полити і прикрити прозорою плівкою. Перші сходи повинні з’явитися вже через 2-3 дні. Найслабші з них можна видалити відразу.

Поливати сходи слід зрідка, ні в якому разі не заливати, ґрунт між поливами повинен злегка підсохнути, щоб уникнути чорної ніжки. Використовувати для цього потрібно попередньо відстояну воду. Взимку поливи зводять до мінімуму – наприклад, 1-2 рази на місяць. Влітку буде необхідно робити це 1-2 рази на тиждень.

Якщо сходи виросли до таких розмірів, що заважають один одному розвиватися, обов’язково прорідити посіви, інакше вони просто переплетуться між собою. Коли висота більшості рослин досягне 11-12 см, їх можна буде посадити.

Результат дійсно вартий витрат – в кімнатних умовах ківі росте швидко і перетворюється на красиву ліану з великим листям. Але дочекатися врожаю навряд чи вийде. Адже для плодоношення має вирости велика рослина, могутніша виноградного куща! Крім того, ківі – рослина дводомна і потрібно буде заздалегідь відібрати чоловічий і жіночий екземпляри. А відрізнити їх можна лише при цвітінні. Але задоволення від рослини ківі, що росте у себе в квартирі, ви неодмінно отримаєте.

Одного разу я і сам заради інтересу посіяв насіння, вийняте зі з’їденого плоду ківі, в горщик з кімнатним каланхое. І протягом місяця у мене з’явилася щетина сходів. Потім найсильніші відсадив в окремі ємкості. А навесні висадив в ґрунт, де рослини відмінно росли, але після першого ж заморожування примерзли і зиму не пережили.

Що і не дивно – адже теплолюбні форми ківі урожай дають тільки там, де немає сильних морозів. Хоча дорослі рослини невеликі заморозки переносять. Тому на півдні України цю рослину можна спробувати виростити, захищаючи від морозів плівковими укриттями. А краще їх ростити в глибоких канавах, куди укладати пагони на перезимівлю. При цьому краще використовувати укриття з плівки з повітряним прошарком і утеплювати руберойдом, солом’яними матами, а небезпосередньо землею. Оскільки при прямому контакті з ґрунтом пагони ківі швидше за все запріють.

Є також інформація про морозостійкі форми ківі, але очевидно вони ближче до актинідії аргути і подібних більш північних видів, ніж до справжнього ківі, яке по ботанічній номенклатурі є актинідією китайською. І зиму вона переносить успішно лише в найближчих до нас субтропіках – наприклад, на Кавказі, і то в окремі роки підмерзає.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ, біолог.
Спеціально для тижневика «Хазяїн».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Також читати:

Оставьте ответ