Вічнозелена туя прикрасить будь-яку ділянку

Вечнозеленая туя украсит любой участок
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Застосування
 2. Умови зростання
 3. Сорти туї компактних розмірів
 4. Висадка у відкритий ґрунт
 5. Розмноження
 6. Пересадка

Якщо вам потрібна рослина, яка може стати родзинкою і місцем приємного відпочинку в саду, прикрасьте палісадник туєю «життєвим деревом». Туя – вічнозелена рослина, здатна не тільки прикрасити, але і оживити будь-який ландшафт в усі пори року.

Туя не повинна зливатися з картиною всієї ділянки, а місце, в якому вона буде розташована, має відповідати її біологічним особливостям. Для озеленення ділянки, серед великої різноманітності рослин роду туя, найчастіше використовується Туя західна. Її батьківщиною вважається Канада і північ США. До Європи вона була завезена тільки в середині XVI століття.

Туя західна – дерево з пірамідальною або яйцеподібною кроною. Може досягати висоти 30 м, стовбур – 180 см 
в діаметрі. Крона молодих дерев має гладку червоно-буру поверхню, з роками вона стає сіро-коричневою з вузькими поздовжніми стрічками. У молодому віці туя особливо граціозна. За це її ще називають «кипарисом Півночі».

Застосування

У складі хвої знаходиться ефірна олія, яка йде у виробництво інсектицидів, дезінфікуючих і миючих засобів, а також входить до складу ароматичних олій. Народна медицина широко застосовує тую в своєму арсеналі. З неї готують відвари, настоянки, якими лікують бородавки, поліпи, новоутворення і папіломи.

Засоби, приготовлені з туї, володіють антибактеріальними, протипухлинними, лактогінними, проносними, протизапальними властивостями. Використовуються при алергічних реакціях, кашлі, простатиті, циститі, метаболічних артритах і ревматизмі. Туя очищує організм від шлаків і покращує кровопостачання.

Важливо пам’ятати: туя західна відноситься до слабоотруйних рослин, тому застосовувати її треба з обережністю.

Умови зростання

Туя західна – зимостійка, вітростійка, посухостійка рослина. Вона полюбляє світлі ділянки, але може рости і в тіні. Толерантна до родючості, переносить ділянки із заболоченим і торф’янистим ґрунтом. Одна з найпопулярніших рослин для стрижки. Її можна висаджувати близько до будинку, так як вона безпечна при пожежі.

Сорти туї компактних розмірів

 • Даніка,
 • Золотий глобус,
 • Маленький велетень,
 • Крихітний Тім,
 • Золотий туф.

Розмір контейнера для вирощування залежить від кореневої кулі – вона повинна бути в два рази більше кореневої системи. Туя добре росте в керамічному або глиняному горщику.

Дренажні отвори на дні мають важливе значення. Щоб запобігти заболочуванню, покладіть на дно горщика пісок і гравій. Якщо горщик буде перебувати в саду, краще не ставити його на підставку, де може скупчуватися дощова вода.

Заповніть горщик злегка поживним, не надто кислим ґрунтом. В садових магазинах продається спеціальний субстрат для хвойних рослин.

Перед посадкою помістіть саджанець у відро з водою на 24 години, щоб коріння добре ввібрало вологу.

Поливайте регулярно. А ось вносити добрива слід економно, тому що туя погано переносить надмірне підживлення і реагує на нього жовтою і коричневою хвоєю.

Для деяких сортів, таких як Золотий глобус і Крихітний Тім, стрижка взагалі не проводиться, так як вони мають природну сферичну форму. Інші сорти підстригаються так само, як туї, що ростуть в саду. Особливі правила застосовуються при стрижці високих сортів.

Висадка у відкритий ґрунт

За добу до посадки горщик з туєю необхідно полити розчином вкорінювача.

Викопати посадкову яму (розмір в два рази більший від розміру горщика, в якому придбано рослину).

Поліпшити ґрунт можна за допомогою компосту, гною і кісткового борошна. Саджанець акуратно із земляною грудкою виймається з горщика і пересідає на постійне місце, засипається землею і поливається. Після посадки протягом декількох днів треба добре поливати рослину, щоб коріння не висохло.

Тую найкраще садити навесні, коли ґрунт трохи прогріється. Вона може бути висаджена і восени, але тоді саджанцю необхідно забезпечити зимовий захист (використовувати мульчу і агроволокно для захисту від морозу).

Час посадки навесні більш сприятливий, тому що у саджанця достатньо часу для формування здорової кореневої системи.

Розмноження

Тую західну можна виростити з насіння, використовувати зелені і здерев’янілі живці, декоративні форми прищеплюють на «дикунів».

Вирощування з насіння – цікавий процес, що вимагає максимуму уваги.

Зі зрілих рослин зрізують шишки в період з вересня по грудень. Кладуть тонким шаром для просушування. Після підсихання лусочок з них витягують насіння. Кладуть в мішечки з марлі та зберігають в прохолодному приміщенні до появи снігу. З появою снігу мішечки розкладають на землі та присипають снігом. Цей процес стратифікації можна виконати за допомогою холодильника, уклавши насіння на нижню полицю.

На початку весни насіння сіють на грядки, закладають на глибину 0,5 см і злегка прикривають мульчею. Полив регулярний. Молоді паростки необхідно оберігати від прямих сонячних променів. Коли саджанці досягнуть трирічного віку, їх необхідно пікірувати, а на п’ятому році пересадити на постійне місце.

Туя не вимагає занадто багато поживних речовин. Тому удобрюйте з обережністю. Надмірне удобрення так само шкідливо, як і повна відсутність поживних речовин.

Одноразове підживлення навесні органічними добривами, такими як зрілий компост, перепрілий гній і рогова стружка, підходять найкраще.

Пересадка

Молоді дерева можуть бути пересаджені з відносним успіхом приживлюваності. Чим доросліше і вище дерево, тим складніше буде його пересадити. Важливо, щоб викопане коріння було якомога більш непошкодженим.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ