Декоративні яблуні

Декоративные яблони
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Чи є декоративне яблуко їстівним?
  2. Де краще посадити декоративну яблуню?
  3. Невелика перевага
  4. Посадка
  5. Обрізка і формування
  6. Проблема
  7. Дрібноплідні сорти декоративних яблунь
  8. Великоплідні сорти

Мабуть, ні про яку іншу рослину не було стільки сказано, як про яблуню. Вона споконвіку привертала до себе увагу: на зміну старим непродуктивним сортам селекціонери виводили нові прогресивні з поліпшеними якостями і стійкими до багатьох хвороб. Але це стосується тільки яблуні культурної (домашньої), а декоративна яблунька, на жаль, залишалася в тіні.

Існує думка, що сад повинен приносити тільки плоди. А краса, а витонченість? Ось тут то і приходять на допомогу декоративні яблуні різних видів і форм. Вони морозо- і посухостійкі, витримують засоленість ґрунту, загазованість і запиленість повітря. До того ж вони своїм прекрасним цвітінням прикрасять будь-який ландшафт.

До слова сказати, декоративні яблуні – предки наших культурних сортів. Їх існування налічує мільйони років. У незапам’ятні часи в лісах і в степовій зоні виростала маса диких сортів, які з часом були окультурені. Ще в XI столітті при Ярославі Мудрому був посаджений яблуневий сад, який пізніше став відомий як сад Києво-Печерської лаври.

Чи є декоративне яблуко їстівним?

На перший погляд їх тісний зв’язок з окультуреними яблуками ледь пізнаваний. Декоративні яблука швидше нагадують великі вишні і мають більш щільну м’якоть. Всі декоративні яблука їстівні, але не всі смачні. Чим дрібніше плоди, тим щільніше і кисліше м’якоть. Дрібноплідні яблука містять більше вітамінів по відношенню до великоплідних. До того ж дикі яблука використовуються в лікувальних цілях.

Всі види декоративних яблунь мають високий вміст Р-активних речовин, які здатні зміцнити капіляри. Ось ці речовини і надають яблукам фруктової терпкості. Декоративні яблука в своєму складі мають яблучну, винну, цитринову, хлорогенову, арабінову кислоти, дубильні і фарбувальні речовини. У дрібноплідних сортів висока желюючу здатність. Їх використовують для освітлення соків і компотів, вони перешкоджають окисленню вина.

Найвище вироблення соків дають дрібноплідні ранетки, проте найсмачніші компоти виходять з китайки.

Ці яблуньки на присадибній ділянці вирощуються не з метою отримання врожаю, а для його прикраси. Особливо в пору цвітіння сад огортає казкова квіткова пишність білих, рожевих або червоних хмар. Квітки дуже ароматні, тому приємний запах поширюється на велику відстань, а це приваблює комах-запилювачів. Аромат яблунь сприятливо впливає, до того ж вчені довели, що запашні рослини є потужними антибіотиками.

Дуже гарні дикі яблуні і після цвітіння, коли на них зав’язуються плоди самого різного відтінку: помаранчеві, багряні, золоті, червоні.

Де краще посадити декоративну яблуню?

Вона буде чудовою прикрасою палісадника або зростаючи біля дачної тераси. Якщо ж ці яблуньки посадити на вулиці в якості живоплоту, то вони стануть міцним і красивим захистом від вітрів і пилу.

Невелика перевага

Коренева система декоративних яблунь настільки терпима, що ви можете прикрасити прикореневе коло однорічними або багаторічними рослинами. Тюльпани, нарциси, незабудки допоможуть створити романтичне враження навесні під час цвітіння. Пізніше приєднаються і багаторічники: флокси, дзвоники, айстри, ромашки. Декоративні яблуні прекрасно виглядають в сусідстві з барбарисом, горобинником, бузком.

Посадка

Декоративні яблуні бувають у формі дерева, з зонтичною або плакучою кроною, тому треба визначитися з вибором посадкового матеріалу. Відстань між насадженнями має становити від 3 до 4 м. Щоб сформувати живопліт, посадіть рослини на відстані 1,5-2 м.

Яблуньки краще приживуться, якщо їх посадити восени, але якщо ви не встигли, то можна і навесні. Посадка декоративних яблунь нічим не відрізняється від посадки яблунь культурних (домашніх).

Для активного росту декоративні яблуні бажано висаджувати на освітлені відкриті місця. Перед посадкою коріння деревця уважно оглядаються. Якщо на них є якісь пошкодження, то їх видаляють. Посадкова яма повинна бути настільки просторою, щоб кореневий ком розташовувався на кілька сантиметрів нижче поверхні землі. Її глибина повинна бути не менше 50 см.

Яму збагачують зрілим компостом, кістковим борошном, комплексним мінеральним добривом. Щільно притоптують ґрунт навколо пристовбурного кола. Після посадки необхідний рясний полив. Для плакучих форм використовують опори.

Обрізка і формування

Декоративні яблуні добре переносять обрізку. Її проводять, коли загущується крона. Навесні видаляють гілки, що ростуть всередину, пошкоджені і сухі. Якщо дерева висаджуються у вигляді живоплоту, то їх підстригають, надаючи бажану висоту. У разі, якщо дереву треба загальмувати зростання, то проводять ще й літню обрізку.

Проблема

Щоб декоративні яблуні не вразили грибкові захворювання, їх необхідно обробити навесні, до початку розпускання бруньок. Вони, як і звичайні плодові яблуні, можуть захворіти паршею, борошнистою росою, чорним раком. Для боротьби з цими захворюваннями застосовують фунгіциди широкого спектру дії (Топаз, Скор).

Дрібноплідні сорти декоративних яблунь

Ці сорти мають плоди величиною з горошину.

Яблуня маньчжурська – високоросле дерево з пониклими гілками. Може досягати висоти 10 м. Ширина крони – від 5 до 6 м. Плоди дрібні, діаметром 1 см, подовжено-конічної форми. Цвітіння починається з середини і до кінця травня. Смак плодів кисло-гіркий, колір жовтуватий з червоним відтінком. Восени листя стає світло-зеленим.

Яблуня Цуммі – невисоке дерево, крона округла, густа. Щороку дає урожай дрібних плодів. Плоди до 
10 мм, жовто-червоного кольору. До осені забарвлення листових пластин жовте з червоним тоном.

Яблуня Зібольда – дерево з пірамідальною кроною. Листові пластини великі. Плоди діаметром 11 мм, червоні. В осінню пору листя пофарбовані в оранжево-жовтий колір на яких виділяються червоні жилки.

Великоплідні сорти

Джон Дауні – старовинний англійський сорт, що датується 1885 роком. Досягає висоти 8 м, ширина крони до 6 м. Плоди гостро яйцеподібної форми 4 см завдовжки і 3 см шириною, яскраво-червоного кольору. Добре переносить морози.

Яблуня Пратта – плоди великі, діаметр 25 мм, за формою нагадують сливу, колір бордовий.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ