Верхівкова гниль томатів

Вершинная гниль томатов
Реклама

Читати російською мовою

Незважаючи на зіпсований вигляд плодів, це поширене явище не інфекція, а захворювання неінфекційної природи. Воно виникає від дисбалансу поживних речовин в томатних рослинах, проявляється при різкій зміні умов, неналежному і недостатньому поливі рослини, коли ґрунт на грядках занадто кислий або лужний. Варто відзначити, що хворіють верхівковою гниллю незрілі, ще зеленуваті плоди томатів, які починають дозрівати в результаті раніше відведеного терміну і не досягнувши потрібного розміру.

Ознаки верхівкової гнилі всім знайомі: поява темних плям на кінчику молодого плоду в тому місці, де була висушена квітка рослини. Коли помідор росте, потворні коричневі плями ростуть разом з ним. У цих місцях псується і м’якоть плода, і, звичайно ж, смакові якості, але тканина плода, не уражена гниллю, залишається здоровою. Однак при надмірній вологості такі плоди часто повністю гниють, також вони можуть обсипатися з кущів. І взагалі, у таких помідорів не дуже добрий смак, навіть якщо зрізати з них уражені частини.

Там, де з’явилася верхівкова гниль, поселяються різні грибки. Якщо городник не помітив перших ознак верхівкової гнилі на своїх томатах, і до них вже приєдналися грибки-сапрофіти, плями з коричневих стають чорними, і господар вважає, що причина хвороби в інфікуванні вірусами та грибками.

Одна з найбільш ймовірних причин захворюваності верхівковою гниллю – різка зміна вологості ґрунту. Це проблема непостійності поливу. Така ситуація може спостерігатися не тільки від примх погоди, але і у дачників, які навідуються на свою ділянку раз на тиждень, також при перебоях з водою або від ліні господарів. Ґрунт при відсутності поливу встигає сильно пересохнути, а потім його різко заливають водою. Нерегулярний полив призводить до сплеску захворювань.

Часто гниття верхівок плодів може відбуватися і у тих любителів, які занадто турбуються про свої рослини. Наприклад, деякі городники надто люблять притіняючі сітки, в результаті чого рослинам не вистачає світла і всередині кущів застоюється ранкова роса. Тому, якщо і користуватися сітками для затінення, то так, щоб їх можна було легко знімати і повторно натягувати, коли погода дуже жарка, і не тримати рослини під сіткою навіть у хмарну погоду.

Якщо літо видалося дощовим, а також в тих регіонах, в яких часто йдуть зливи, над томатами можна спорудити дах з плівки. Це збереже їх від зайвої вологи, а плоди від гнилі. З установкою плівки ви отримаєте не тільки захист від дощу, але і від палючого сонця, як і в разі затінення сіткою. Для створення притінки плівку лише слід побілити знизу крейдою або вапном! При необхідності плівку можна швидко зняти або помити, зробивши знову прозорою. Також для захисту томатів можна використовувати спанбонд.

Від верхівкової гнилі страждають і ті посадки томатів, які розташовані в тіні дерев або будівель, а також занадто загущені, розташовані на ділянках, що продуваються вітром. Там, де накопичується зайва волога, або, навпаки, рослини надмірно перегріваються в спеку.

Верхівкову гниль можна і необхідно запобігти. Було помічено, що помідори, висаджені в південній частині ділянки, отримують багато сонячного світла і набагато частіше страждають від гнилі. Для її запобігання на рослини розпилюють 0,5-1%-вий розчин нітрату кальцію. Обприскування кущів томатів проводять під час дозрівання плодів. Цей метод захищає рослини від розвитку захворювання, навіть якщо в плодах вже з’явилися невеликі плями гнилі.

Але не експериментуйте часто з цим методом, коли у вас на кущах є абсолютно здорові плоди, тому що кальцій не дає засвоюватися калію. При повторному застосуванні розчину кальцію, можна спровокувати дефіцит калію в помідорах. І в результаті ми отримаємо плоди з зеленуватими верхніми частинами або майже повністю зелені.

Спецвыпуск "Томаты. Из месяца в месяц"

Профілактичні заходи з контролю верхівкової гнилі:

  • Перед посадкою насіння томатів необхідно замочити в слабкому розчині марганцевокислого калію протягом 12-20 год.
  • Перед посадкою розсади у ґрунт землю збагачують кальцієм. Для цього підходять вапно або доломіт в порошку. Це особливо важливо для кислих ґрунтів.
  • Підтримувати нормальний рівень вологості ґрунту. Не допускайте різких коливань – від сухого ґрунту до надмірно вологого. Якщо це можливо, то організуйте крапельний полив рослин. Якщо крапельного поливу немає, не перестарайтеся з надмірною кількістю води для поливу.
  • Мульчування ґрунту, особливо в суху і жарку погоду. Це допоможе зберегти вологу під час сильної засухи, уникнути різких коливань вологості і температури ґрунту.
  • Не створюйте надлишок азоту і калію в рослинах. Калій витісняє з рослин кальцій, який необхідний для профілактики верхівкової гнилі. Це також відноситься до аміачної селітри, яка перешкоджає засвоєнню кальцію.
  • Не ослабляйте ґрунт при посадці томатних рослин. Пухкість ґрунту може бути створена за допомогою мульчуючого шару, але з мотикою дуже легко пошкодити коріння рослини, що може привести до хвороби.
  • Щоб запобігти захворюванню, необхідно вчасно оглянути плоди помідорів, а також квіти рослини. Бліді квіти можуть вказувати на те, що плід не буде повністю здоровим. Помідори подовженої форми з м’якою шкірою найчастіше страждають від гнилі верхівки. Помідори з щільними плодами і чері найменш сприйнятливі до гнилі верхівки. Постраждалі плоди краще видалити з куща, як тільки вони захворіють – все одно вони не дуже смачні.

Зазвичай від верхівкової гнилі не страждають всі плоди одночасно. Як правило, в одній китиці уражаються 1-2 плода. Після цього рослини необхідно обробити, пам’ятаючи правила догляду за томатами, описані вище.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ.
Фото з архіву редакції.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ