Огірки по-японському

Огурцы — по-японски
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

У Никифорівці, де мені довелося пожити перші роки свого життя, у нас була велика сім’я. Дід Василь – голова сімейства пройшов три війни: імперіалістичну, Другу світову і навіть побував на японській. Вважався він міцним середняком, але був за характером не дуже привітним і в народі його називали – Похмурий.

На жаль, в 1914 році він потрапив під застосування фосгену на фронті (потім вийшла астма) і, природно, життя його була коротким. А ось справи його залишилися. Про них трошки і розповім. Похмурий дід славився спецом по огірках, баштану і картоплі. Ось кілька його саморобок на огіркових грядках.

Спосіб 1. На вершині південного схилу зі старих шин якогось «Студебекера» дід зварганив конструкцію у вигляді Пізанської вежі. Всередину кожного з п’яти коліс засипав органіку (гній, листя, солому). Зверху в ґрунт висівалися огірки. При загрозі холодів, сходи накривалися плівкою. Батоги огірків опускалися і повзли по схилу. Умови для них тут створювалися ідеальні.

Добрива є, полив теплою водою (поруч стоять відра з водою і гріються на сонці).

При необхідності застосовувалося підживлення або золою, або хлібним настоєм. Плоди землею не брудняться, так як полив ведеться тільки в башті, і то вода заливається в якусь лійку, виготовлену з жерсті.

Після зняття врожаю на перших метрах огіркові батоги (ті, що на схилі прикопувалися), повзли далі вниз, знову починалося утворення плодів. Так процес йшов до морозів. Надлишки огірків навіть реалізовували в селі.

Спосіб 2. Вирощування огірків в чумах. Огірки (насіння або розсада) висаджуються по колу в лунку діаметром метр і більше. По середині лунки встановлювалася труба довжиною три метри. Кожній рослині підставлена довга гілка (можна з фундука). Всі гілки нижніми кінцями встромляються в землю, а верхні кінці пов’язують в пучок. Виходить каркас чукотського житла.

Огірки повзуть вгору, кожен по своїй гілці. Зручно проводити збір врожаю. У наш час можна в холодну пору вкривати плівкою до закінчення весняних заморозків.

А любителі відпочинку в Єгипті (в пам’ять про Хеопса) можуть встановлювати у себе на ділянці такі курені у вигляді піраміди. При цьому споруду можна сконструювати за зменшеним розміром усипальниці і по напрямку руху хмар легко орієнтувати в просторі.

Спосіб 3. Огірки висіваються на звичайній грядці. Кожній рослині пропонується свій вербовий прутик. Рослина повзе вгору, прут нахиляється і перетинається з сусіднім. В результаті утворюється тин з огірками в повітрі (ну це типу висячих садів, виявляється у нас вони також були!). Огірок знаходиться в підвішеному стані і не контактує з землею.

Напевно, на Далекому Сході дід перейняв у японців способи швидких сходів насіння огірків.

Насіння, зібране в поточному році, висівають не раніше, ніж через 3-4 роки. У рік посіву потрібен повітряно-тепловий підігрів насіння. Для цього їх носять в пакетиках на тілі людини. Спочатку дід носив по три місяці на собі кисет з насінням, потім по-японському почав отримувати швидкі сходи в гарячій тирсі дерев листяних порід, а потім знову взявся за кисет – тільки насіння укладав у вологу ганчірочку і протягом доби воно прокльовувалося.

Спецвыпуск "Огурцы"

Повітряно-тепловий підігрів ми застосовували і в радгоспі перед посівом цибулі та огірка. У спеціальній кімнаті за допомогою нагрівачів підтримувалася стабільна температура. Насіння лежало на полицях і періодично переміщалося. За день до посіву ще проводився барботаж за допомогою кисню. Іноді насіння огірка опромінювалося за допомогою лазерної установки.

Як бачимо, способів і прийомів багато, але мета була одна – якомога більше дати продукції до столу споживача.

Олександр РІДНИЙ,
інженер.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ