Поради до часу. Боротьба за врожай триває

Борьба за урожай продолжается
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Рятуємо помідори
  2. Картопля
  3. Інші овочі

Рятуємо помідори

Погодні умови, які склалися сьогодні в Україні, не сприяють тому, щоб томати виросли великими і здоровими. Через різке то потепління, то похолодання рослини відчувають стрес. А місцями в різних регіонах від рясної кількості опадів рослини уражають грибкові захворювання. Найбільш поширеним сьогодні є фітофтороз. Як відзначають більше 80% садівників-любителів, урожай буде невеликим.

Від фітофторозу плоди чорніють. Ця проблема не оминула і мій город, однак, завдяки тому, що я часто обприскую томати різними препаратами, їх поки вдається врятувати. Захворюванню піддалося тільки нижнє листя декількох нестійких сортів.

Природно, якщо кущі вже почорніли від фітофторозу, то починати лікувати томати, обприскувати або робити що-небудь – вже марно. Все потрібно робити вчасно. Тут важливо збирати зіпсовані томати, обрізати уражені ділянки і далі використовувати їх в салати або закупорку. Можна готувати соки.

При наявності вже сухої гички на томатах, можна зібрати недозрілі плоди і покласти їх на дозаювання. Однак і в даному випадку варто відбраковувати пошкоджені фітофторозом плоди. А цілі потрібно прогріти для запобігання хворобам.

Для цього потрібно підготувати гарячу воду – температура повинна бути 55-60°C. У неї укладають по черзі томати на 2-3 хвилини, а потім підсушують їх на сонці і вже після укладають на дозарювання. Також доречно буде після даної процедури обробити томати марганцівкою – обприскати їх.

Якщо ваші томати ще в хорошому стані, плоди не піддалися захворюванню і вегетація триває, їм потрібна допомога. В даному випадку користуватися фунгіцидами не можна, оскільки плоди дозрівають. Ґрунтуючись на своєму досвіді, я при відсутності опадів ввечері обприскую томати стимулятором Імуноцитофіт, а також біопрепаратом Байкал ЕМ-1. Можна також застосовувати настоянку зубчиків або стрілок часнику, але в даному випадку ефект виходить несильним, а турбот з даною обробкою багато.

Від грибкових захворювань непогано допомагає обприскувати рослини деревною золою. Для цього потрібно піввідра золи залити водою і настоювати 1-3 дні. Потім розчин відфільтрувати і додати води до об’єму 30 л. Обприскувати деревною золою потрібно ретельно, кожен кущ з усіх боків. Краще використовувати дрібний туманоподібний розпилювач. Процедуру проводити 2-3 рази на тиждень.

Спеціаліст з вирощування овочів Р. Пилипчук з Вінницької області радить для боротьби з фітофторою обприскувати рослини настоєм чайного гриба. Для цього потрібно взяти 50 г недорогого чорного або зеленого чаю, півсклянки цукру. Залити 1 л води, кип’ятити чай потрібно 10-15 хвилин. Потім вилити його в емальовану миску і дати охолонути. При досягненні настоянкою 25-30°C в неї додають культуру чайного гриба і обв’язують посуд марлею. Через 15-20 днів настій зливають через марлю і обприскують томати.

Картопля

Приємно, коли твої очікування виправдовуються і урожай виходить на славу. Це я зараз про свою картоплю. Бульби вийшли рівними, великими. Їх багато. При викопуванні вибирати плоди – одне задоволення. Земля тільки трохи волога і прилипає до бульб. Тому я висипаю урожай на дворі під деревом і даю кілька днів просохнути. Після цього укладаю картоплю в ящики з дірочками і опускаю в підвал.

Якщо це насіннєва картопля, то її тримати на світлі найкраще кілька днів, поки не позеленіє. Так вона довше збережеться. А потім також сортувати в ящики і опускати.

Інші овочі

При відсутності опадів (їх було понад 5 днів) і висихання поверхні землі, можна підживити інші культури біопрепаратом Байкал ЕМ-1. Томати підживлювати або удобрювати не варто. У землі зайва волога, що може привести до збільшення грибкових захворювань.

Можна продовжити прибирання різних видів капусти. Якщо кольрабі вже переросла, не поспішайте її викидати – верхівки стеблоплода дуже смачні та ніжні, як і молоді рослини. Їх можна використовувати в салати.

Щодо пекінської капусти, то вона у багатьох в цьому році не вродила. Від зайвої вологи зав’язані листя почали гнити. Їх потрібно прибирати. У наступному році можна вирощувати дану культуру під плівкою, щоб уникнути відсутності урожаю.

У проміжку між усіма справами можна збирати дозрілу квасолю (раз у 2-3 дня). Незважаючи на те, що дощі в цьому році були рясними, зерно добре заповнене і годиться до посівних процедур. Багато сортів вийшли дуже хорошими, в той час як у інших з вирощуванням квасолі справи не задалися. Важливо розуміти, що «сорт вирішує успіх справи».

Дуже порадувала вігна. Того року я почав її вирощувати вперше. Не особливо поливав, не сильно удобрював. І все ж рослини принесли непоганий урожай, але були низького зросту. Цього року посадка проходила за всіма правилами: удобрення, весняна прополка, полив, поки не почалися дощі. Після цього вігна «поперла» у висоту. Зараз вона більше метра.

Недавно зібрав насіння пастернаку й моркви. Час від часу доводиться збирати дозрілі зонтики любистку, кропу, суцвіття салатної ромашки, скорцонери, розторопші. Якщо немає дощу, кожен день вибиваю у відро насіння салату. Обрізав і перемолов також салатову гірчицю, крес-салат, блакитний пажитник (гуньбу).

Дмитро ЖИВОГЛЯД, агроном.
м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ