Боротьба з вовчком і колорадським жуком

Борьба с медведкой и колорадским жуком
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. До повного знищення
  2. Рослини-компаньйони і народні методи
  3. Культурний контроль
  4. Трохи похімічимо

Колорадський жук – небезпечний карантинний шкідник. Становить загрозу для картоплі, баклажанів, томатів, перців. Жуки і личинки обгризають стебла і листя, після відмирання листових пластин у незахищених ґрунтом бульб картоплі виїдають порожнину, і в результаті знижується врожайність.

Вовчок (капустянка), на відміну від колорадського жука, – ґрунтова комаха. Будуючи численні підземні ходи, він нещадно знищує насадження, пожирає бульби, цибулини. Розмножується з великою швидкістю і може знищити овочеві посадки за одну ніч. Не нехтує це «ненажерливе зло» бобовими, динями, кавунами, багаторічними травами і квітковими культурами. Вовчок особливо небезпечний для розсади, вирощуваної в теплицях: він може знищити посіяне насіння, коріння розсади, перекусити молоді рослини.

До повного знищення

Альтернативний метод захисту картоплі – залучення природних ворогів комах до посівних культур. До них в першу чергу відносять домашніх птахів – індиків, фазанів, сірих куріпок і цесарок. Цесарки поїдають шкідників у личинковій стадії, а фазани можуть знищити личинок вовчка. Дикі птахи-зозулі і рябчики, шпаки і ворони також справлять добру службу. Горобці охоче скльовують личинок, приймаючи їх за ягоди. Якщо курей привчити до поїдання цих шкідників, підмішуючи їх в їжу, то і вони будуть знищувати їх на вашій ділянці. Комахи також можуть вести свою незриму війну з колорадським жуком і вовчком. Сонечка руйнують яйцекладки колорадського жука. Звичайно, повністю захистити сад за допомогою птахів і «правильних» комах-помічників, може, і не вийде, але вони все ж набагато краще і швидше зберуть шкідників, ніж ви це робили б вручну.

Рослини-компаньйони і народні методи

Вовчок і колорадський жук живуть там, де люди вкладають свої сили і енергію, але вовчок створює гнізда навіть в ущільненому ґрунті доріжок, необроблених ділянок, як правило, в 10-17 см від поверхні ґрунту.

Багато городників відлякують вовчка сильними запахами, використовуючи м’яту, часник, мелісу. Посаджені на межі нагідки допомагають перекрити доступ вусатим ненажерам з сусідських ділянок – вовчок не переносить їх запаху.

Врятувати грядки від вовчка допоможуть куточки, виготовлені з покрівельного заліза. Смужки жерсті розміром 10×14 см згинають під прямим кутом посередині. Їх вдавлюють в ґрунт вглиб на 5 см. Коли ж рослини зміцніють і огрубіють, куточки треба витягнути. Їх просушують і складають до нового сезону.

Також, рятуючи насадження від вовчка, городники оточують грядки жолобками з піском, змішаним з гасом. Або ж виливають трохи рослинної олії у лунку по ходу норки шкідника, а потім вливають в неї 1-2 л води, через кілька хвилин шкідник виповзе і загине.

Ще заливають місця проживання вовчка мильною водою. Розчиняють 10 г господарського мила і 50 г прального порошку у відрі води. Непоганою земляною пасткою для вовчків послужить закопана в ґрунті банка з водою (вода не доливається до країв 5-8 см), краї якої знаходяться на рівні землі. Можна скористатися і яєчною шкаралупою. Її подрібнюють на порошок, приправляють рослинною олією і закопують в землю. Поїдаючи цю приманку, вовчки гинуть. Вовчки не переносять запах тухлої риби, тому в лунку разом з розсадою кладуть тюльку при посадці. Також можна ставити пастки з отворами по осені. Пастки вкопують разом з гноєм в землю, а в морози викопують примічені місця і викидають поверх ґрунту – шкідник гине.

Для колорадського жука існують не менш ефективні способи відлякування і знищення.

Картоплю опудрюють деревною золою до висихання роси або після дощу (10 кг золи на 1 сотку). Для обпилення вологого листя підійде і кукурудзяне борошно. До того ж корисно посипати міжряддя деревною золою.

Не менш ефективним способом є обприскування настоєм цибулиння. Для цього беруть 300 г лушпиння і заливають 10 л води, нагрітої до температури 80°С, і настоюють добу.

Також обприскують рослини гірчицею. Суху гірчицю – 200 г – розчиняють у 10 л теплої води, додавши 100 мл 9%-вого оцту. Обприскують в період цвітіння зовнішній і внутрішній бік листя.

Культурний контроль

Цей варіант передбачає висаджування ранніх сортів картоплі, які визрівають до моменту активного поширення колорадського жука. Також рекомендується висаджувати на ділянці картоплю не щороку, тобто з чергуванням культур. Однак цей метод не допоможе вберегти урожай від вовчка.

Трохи похімічимо

Для боротьби з цими шкідниками розроблені спеціальні біологічні препарати. Принцип їх дії полягає в тому, що спори надходять в організм комах, вони перестають розвиватися і втрачають здатність харчуватися, ще й заражають здорових особин.

Біологічні препарати від колорадського жука: Бітоксибацилін, Агравертин, Боверин, Колорадо, Бікол. Для відлякування і знищення вовчка застосовують такі біологічні препарати: Відмед, Боверин, Рембек.

Якщо хто-небудь сумнівається в силі біологічних препаратів і не отримує належного ефекту, може скористатися хімічними засобами. Але треба мати на увазі, що вони шкідливі для життя людини і тварин. Тому хімічні речовини повинні вибиратися з великою обережністю. Препарати слід купувати зареєстровані, що мають ліцензію і позитивні відгуки.

Ефективними засобами в боротьбі з колорадським жуком є препарати: Престиж КС, Банкол, Регент, Командор, Конфідор.

Для вовчка підійдуть: Грім, Актара, Алдрин, Медветокс-У.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ