Народні засоби проти хвороб і шкідників

Народные средства на огороде
Народные средства на нашем огороде
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Аптечні засоби
  1. Йод
  2. Розчин діамантовий зелений (зеленка)
  3. Марганцевокислий калій
 2. Побутові засоби захисту рослин
  1. Мило
  2. Харчова сода
  3. Кальцинована сода
  4. Гашене вапно
  5. Тютюновий пил
  6. Сіль
  7. Гірчиця
  8. Цибулиння
  9. Часник
  10. Молочні продукти
  11. Столовий оцет
  12. Яблучний оцет
  13. Чорний і червоний мелений перець
  14. Яєчна шкаралупа
  15. Цукор
  16. Зола

Аптечні засоби

У боротьбі з хворобами рослин і їх шкідниками можна використовувати звичні всім аптечні засоби. Деякі з них додатково послужать ще й підживленням.

Йод

Для профілактики огірків від прикореневої гнилі потрібно обприскати батоги свіжоприготованим розчином йоду (10 мл на 10 л води). З цією ж метою можна набрати в шприц 5 мл йоду і 10 мл води, ретельно перемішати, струснувши, і змастити отриманим концентрованим розчином стебла огірків на висоту до 10 см від землі.

Йод лікує огірки і від несправжньої борошнистої роси. Потрібно розвести 10 крапель йоду в 1 л молока з 1%-вою жирністю і додати в суміш 9 л води. Обприскування даним складом запобіжить і пожовтінню листя на огірках, а також омолодить батоги. Подібного ефекту можна досягти і обприскуванням огірків по листю йодом, розведеним у воді (40 крапель на 10 л).

Щоб захистити полуницю від довгоносиків, потрібно спершу зволожити її корені, а потім пролити ґрунт під рослинами йодовим розчином (5 мл на 10 л води).

Попелицю на полуничній грядці можна знищити наступним способом: розчинити 5 мл йоду в 1 л молока, а потім змішати все з 10 л води і обприскати листя полуниці.

Від сірої гнилі полуницю допоможе врятувати триразова обробка розчином йоду (5 мл) і рідкого мила (5 мл) у воді (10 л). Робити її потрібно відразу після сходу снігу, при утворенні молодих листочків і перед цвітінням.

Профілактикою від борошнистої роси може стати обробка полуниці розчином 1 л сироватки в 10 л води з додаванням 10 крапель йоду. Обприскування роблять перед і після цвітіння і по завершенню плодоношення.

Захворюванню фітофторою у томатів запобігають обприскуванням (перед цвітінням і по перших зав’язях) багатоскладовим розчином: 40 крапель йоду, 1 л сироватки і 1 ст. ложка перекису водню на 10 л води.

Розчин діамантовий зелений (зеленка)

Зараженню рослин після обрізки запобігають змазуванням зрізів зеленкою. Точно так само обробляють ранки на поверхні гарбузів, кабачків, кавунів, щоб не було проблем зі зберіганням пошкоджених екземплярів.

При поливі огірків додавайте 10 крапель зеленки на кожне відро води, тоді у них не буде прикореневої гнилі. Для профілактики цього захворювання змастіть основу кожного батога на висоту до 10 см від землі розчином зеленки у воді в співвідношенні 1:2.

Злощасний фітофтороз у томатів має ще один варіант профілактики: обприскування розчином з 40 крапель зеленки на 10 л води.

Марганцевокислий калій

Щоб сіра гниль не погубила урожай полуниці, обприскайте її листя після цвітіння розчином марганцівки (2 ч. ложки на 10 л води). Така обробка одночасно стане профілактикою від борошнистої роси.

Захистити моркву та інші коренеплоди від дротяника допомагає полив розчином марганцівки (2 г на 10 л води).

Побутові засоби захисту рослин

Мило

Господарське мило добре додавати практично в усі розчини, щоб вони за його допомогою краще прилипали до рослин.

Обприскування розчином дігтярного або сірчано-дігтярного мила (30 г на 10 л теплої води) позбавляє від попелиці, мурах, метеликів, гусениць.

Нашестя попелиці зупинить обробка рослин мильною водою (150 г господарського мила на 10 л води).

Харчова сода

При ураженні борошнистою росою рослини обробляють содовим розчином: 1 ст. ложка харчової соди плюс 1/2 ч. ложки рідкого мила на 4 л води. Обприскування повторюють щотижня до зникнення ознак хвороби. Для огірків роблять більш міцний розчин (1 ч. ложка соди на 1,5 л води).

Коли дозріває виноград, рекомендують обробити його по листю содовим розчином (75 г соди на 10 л води). Ягоди так захищають від сірої гнилі, одночасно збільшуючи їх солодкість. Даний розчин допомагає в боротьбі з листогризучими гусеницями, тому в період їх навали можна обприскати фруктові дерева.

Аґрус і смородина потребують більш комплексного засобу від шкідників. Він складається з 1 ст. ложки соди, 1 таблетки аспірину, 1 ч. ложки рідкого мила і 1 ст. ложки рослинної олії, розчинених в 5 л води.

Листки огірків не будуть жовтіти, якщо їх обприскати содовим розчином (1 ст. ложка на 10 л води).

Капусту можна захистити від гусениць, просто посипавши содою її листя.

Кальцинована сода

Масове пожовтіння і раннє опадання листя на смородині і аґрусі попередить їх обробка розчином кальцинованої соди (1 стакан на 10 л води). Цим же засобом проводять профілактику від борошнистої роси.

Гашене вапно

Вапняне молоко, зроблене на основі пушонки, і обробка ним стовбурів дерев навесні і восени гарантує їх захист від личинок жуків: вони гинуть від зіткнення з цим складом. Деякі садівники навіть обприскують розчином свіжогашеного вапна (1 кг на 10 л води) дерева і чагарники, від чого личинки на них завмирають і пропадають.

Тютюновий пил

Його на дух не переносять хрестоцвіті блішки і сисні комахи, тому тютюновим пилом опудрюють капусту, редиску, буряк, а також квіти, серед яких півонії, іриси, гладіолуси, гвоздики і жоржини.

Настій з тютюнового пилу відвадить попелицю, листогризучих гусениць, п’ядунів і пильщиків від смородини, аґрусу, вишні, черешні, сливи і чорноплідної горобини. Настій готують так: 1 кг тютюнового пилу настоюють в 10 л теплої води 1 добу, а потім проціджують і додають ще 3 частини води. На кожні 10 л розчину для кращого прилипання вливають 40 г рідкого мила. Обприскування слід проводити не пізніше, ніж за 2 тижні до збору врожаю.

Можна провести обкурювання саду, щоб позбавити крони дерев від яблуневої і плодової молі, мідяниць і попелиць. Для цього розкласти по саду невеликі купки трави, перемішаної з соломою (потрібен дим, а не горіння), зверху на кожну насипати тютюнового пилу і підпалити. Обкурювання проводити не менше 1 години. Воно ефективне після цвітіння яблунь, а також в період льоту метеликів.

Сіль

Щоб впоратися з цибулевою мухою, іноді буває достатньо 1 раз пролити головки цибулі сольовим розчином (1/2 склянки на 10 л води) під корінь, де люблять розташовуватися личинки.

Мурах позбавляються посипанням солі в місцях їх скупчення.

Міцним соляним розчином (0,5 кг на 10 л води) обприскують дерева перед розпусканням бруньок, таким чином запобігаючи грибковим захворюванням.

Якщо фітофтора напала на зріючі помідори, можна обприскати їх розчином солі у воді (1 кг на 10 л). Подальше зростання томатів припиниться, листя пожовтіє і опаде, зате плоди не заразяться, швидко дозріють, і ви зможете зняти врожай.

Гірчиця

Щоб слимаки не нашкодили капусті, перцю, хості та іншим рослинам, посипте ґрунт навколо них сухою гірчицею.

Впоратися з нападом пильщика, вогнівки, клопів, трипсів, попелиць, листогризучих гусениць можна спробувати, обприскавши дерева і чагарники ось таким настоєм: залийте 100 г сухої гірчиці 10 л води і настоюйте 2 доби. Після проціджування додайте ще 10 л води і у кожне відро влийте 40 г рідкого мила, щоб настій краще прилипав до листя і стебел. Плодові дерева і кущі обробляють таким способом через 2 тижні після цвітіння. Цим же настоєм обробіть капусту, коренеплоди і квіти, якщо вони піддалися атаці попелиці, клопів і трипсів.

Цибулиння

Кліщі підуть з полуничної грядки, якщо по ній розкидати лушпиння цибулі.

Обприскування настоєм лушпиння відлякає морквяну муху. Для його приготування потрібно запарити 5 л окропу 5 склянок лушпиння і настояти 1 добу. Застосовувати після проціджування.

Цей же настій використовують для обробки огірків, коли у них жовтіє листя.

Трохи довше (протягом 3 діб) настоюють лушпиння, якщо потрібно продезінфікувати моркву перед закладкою на зберігання. Коренеплоди тримають в настої 10 хвилин і не просушують.

Часник

Є досить ефективним проти гусениць і попелиці настій часнику. Для його приготування подрібнюють 1 склянку часнику і тримають під кришкою 5 діб. Потім розбавляють 10 л води, проціджують і обприскують рослини. Цей настій застосовують і проти фітофтори при зав’язуванні томатів.

Щоб позбавити посадки від кліщів, попелиць і медяниць, їх обробляють трохи іншим настоєм часнику: 200 г подрібнених дольок настоюють в 10 л води протягом 24 годин, проціджують і додають 40 г мила.

Молочні продукти

Молочнокислі продукти містять грибки і бактерії, які пригнічують ріст хвороботворних грибків і бактерій.

Щоб листки огірків не жовтіли, слід обприскати їх розчином кефіру або сироватки (2 л на 10 л води).

Концентрований розчин (1:1) готують для обробки аґрусу і смородини від борошнистої роси.

Столовий оцет

Обприскайте або пролийте водно-оцтовим розчином (1:1) мурашині купки, і комахи підуть з цього місця.

Яблучний оцет

Розчином з 1 ст. ложки яблучного оцту і 1 л води обробіть в похмуру погоду рослини, заражені грибковими захворюваннями та попелицею.

Чорний і червоний мелений перець

Він допоможе позбутися від капустяної мухи і земляних блішок. Полийте міжряддя водою, а потім розсипте по них перець.

Яєчна шкаралупа

Подрібніть її, змішайте з рослинною олією і прикопайте в лунки і рядки при посадці овочевих культур – капустянка їх тоді не чіпатиме.

Цукор

Приготуйте густий цукровий сироп і додайте в нього щіпку дріжджів. Розставте розлитий по блюдцях сироп на капустяній грядці: на запах злетяться капустяні метелики і загрузнуть в сиропі. Те ж саме зробіть в місцях скупчення мурах.

Зола

Настій золи можна використовувати для боротьби з попелицею. Для цього 1 кг деревної золи потрібно залити 10 л води і витримати протягом 7 днів. Потім акуратно злити, додати трохи господарського мила і обробити рослини триразово протягом 1 тижня.

Можна просто опудрити золою скупчення попелиць на листках.

Жовтий аґрусовий пильщик нападає на кущі під час дозрівання ягід, коли застосовувати хімікати не можна. Тому спершу обробіть кущі мильною водою, а потім посипте золою: шкідник не зможе харчуватися і покине аґрус.

Важливо! Всі знають, що у людей з часом настає звикання до антибіотиків, тому лікарі щоразу призначають нові, щоб не виробилися стійкі до ліків збудники інфекцій. Те ж саме і в рослинному світі: міняйте препарати, якими ви обробляєте ділянку від хвороб. А ще краще попереджайте хвороби своєчасним санітарним обрізуванням саду, видаленням уражених гілок і листя, грамотною сівозміною на городі, а також зміцнюйте рослини необхідними їм мікроелементами: здорові культури менш схильні до хвороб.

Людмила ХРАПАЧ,
садівник.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ